şükela:  tümü | bugün
 • kısaca düs.
  temel amacı türkiye’deki devlet üniversiteleri ve bu üniversitelere bağlı fakülteleri akademik teşvik performanslarına göre sıralamak olan liste.
  ilk olarak 2016 (2015 yılı performansları) yılında yürürlüğe giren akademik teşvik programı 2017 yılında da (2016 yılı performansları) devam etti.
  2017 listesi şöyle:
  https://www.akademikpersonel.org/…i-yayimlandi.html
  * liste bize neyi gösteriyor?
  - üniversite akademisyenlerinin, akademik anlamda ne düzeyde aktif olduklarını...
  * peki liste neye, hangi kriterlere bakılarak hazırlanıyor?
  - akademisyenlerin projelerine, araştırmalarına, akademik yayınlarına, tasarımlarına, sergilerine, patentlerine, alınan atıflarına, uluslararası tebliğlerine ve alınan ödüllerine. 9 kriter başlığı var. bir akademisyenin sistemde puanlanması için bu alanlardan en az 30 puan alması gerekiyor. en yüksek puan sınırı ise 100. 2016 yılında hazırlanan listede 100 puan alabilen sadece 255 akademisyen vardı. devlet üniversitelerinde görev yapan 120 bin civarındaki öğretim elemanının sadece 25 bin 988'i otuz puanı geçebildi. ayrıca profesörlerimizin puan ortalaması 52, doçentlerin ortalaması 49, yardımcı doçentlerin ve araştırma görevlilerinin ortalaması 45 puan oldu. (2015 yılı verilerine bakılarak hazırlanan 2016 listesinde.)
  * üniversite sıralaması nasıl yapıldı?
  - üniversiteler tarafından duyurusu yapılmış nihai puanlar, öğretim elemanı sayısına oranlanarak sıralama yapıldı...
  * bu araştırmaya katılmayan üniversiteler var mı?
  - var, 10 tane:
  itü; odtü; anadolu üniversitesi...
 • doğru anladıysam akademik etkinliğe göre bir puanlama yapılarak üniversite sıralaması yapılmış, yani eğer puan yüksekse üniversiteniz sıralamada önde oluyor. yani sıralamada 90. sıradaysanız 90 puan aldığınız anlamına gelmiyor, puanınız düşük olduğu için 90. sırada oluyorsunuz. evet aydınlandık.
  böyle bakınca eskişehir osmangazi 49'ken benim boktan üniversitemin 20. sıralarda olup, pamukkale üniversitesinin, uludağ üniversitesinin bile çok geride kaldığına anlam veremediğim liste oldu, denge değişikliği mi var ne var.
  gerçi bir daha bakıyorum liste hakkını veriyor, fen-edebiyat fakültesindeyim ve hocalarımız nefes almadan tubitak projelerine girip, yurt dışında ve ülke içinde konferanslara, bilimsel çalışma programlarına katılıyorlar.
  ayrıca bizim de üniversite içinde öğrenciler arasında kendi aramızda makale saatlerimiz, bölüm topluluğu olarak düzenlediğimiz konferanslarımız oluyor. bir dönemde 4-5 tane hem ülke içinden hem de dışından farklı hocaların katıldığı konferanslar oldu kısacası.
  sevindirici.