şükela:  tümü | bugün
 • kyk'ya bağlı yurtlarda çıkan genel sorunlardır, örnek verirsek:
  1)tuvaletleri ve banyoları berbattır.
  2)sürekli bir sıcak su sorunu duymanız içten bile değildir.
  3)g.t kadar odaya minimum 6 öğrenci mahkum edilir.(4 kişilik odaların bulunduğu yurtlarda varmış. -mış ama...)
  4)hem devlet yurdu hem de karmaysa başınıza ekstra problemler çıkması muhtemeldir.
  5)hırsızlık olayları illa olur.
  6)yemek yardımı fişlerinin pek bi yardımı dokunmaz.
  7)yös(yabancı öğrenci seçme sınavı)ile gelen öğrencilere her türlü fırsat tanınırken(bedava yurt,bol bol burs fln.) türkiyemin mağdur çocuğu genellikle k.fasını alır.
  8)yurdun kendi internet kafesinde cs oynayanlar genelde nick olarak alemdar, baron vs. isimler takar, aralarında :"reis hemen arkanda" gibilerinden diyaloglara şahit olursunuz.
  9)odada elektrik prizlerinin olmayışından rahatsız olur,"biz insanız üniversitede okuyoruz ama kaldığımız yerde elektrik yok!" diye ilgili merciiye giderseniz, büyük ihtimal "binanın elektrik sistemi eski yoksa hiç sizi mağdur edermiydik" karşılığını alırsınız, ama görevlilerin odasında çatır çatır elektrik sobası yanar.
  10)deprem olursa ilk yıkılacak binaların önünde gelirler.(nasıl politika ama? her depremde 1000 üniversiteli ölse 5-6 depremde işsizlik azalır,aydın insan sayısı azalır böylece ülke daha iyi yönetilir.)
  11)...
  12)...(saymakla biter mi?)
 • öncelikle bu devlet yurdu denen yerler oldukça sikko öğrenci ambarlarıdırlar, barınma amaçlı yapılmamışlardır. esasen yağmurda ıslanmasın itler amacıyla yapılmıştır.

  kettle kullanmak en büyük günahtır devlet yurdu dininde.
 • çok malzemeniz olmasına rağmen, az hacimli bir dolaba sahipsinizdir ve sizden bu dolaba sığmanız, her işinizi görmeniz beklenir.

  yurtta, hiç böcek yoktur; ancak insan görünümlü hayvan çoktur. gecenin bi' vaktinde durduk yere çığlık atar penceresinden, iki erkek bloğundan birinden gelen maymun taklidine, öbür bloktan alkış sesleriyle beraber bir inek taklidi eşlik eder. 8-10 hayvandan sonra, artık şamatayı bitirirler. koridorlarda sigara içen cefakar hayvanlar vardır bir de. kıçlarını kaldırıp dışarıda içmeye çıkamazlar.
  neden? çünkü üşümüş inekler. tuvalette, traş olup lavaboda ve etajerde kapkara kıllarını bırakan ayılar vardır misal. ya da künkü olduğu gibi tuvalet taşına çıkaranlar...

  normal hayatta kafanızı kaldırıp dikkate almayacağınız -sözümona- adamı, burada dikkate almak, adamın dediklerini yapmak zorundasınızdır. böyle adamlar özellikle blok sorumlusu yurt memurları olurlar.
  (bkz: dumlupınar öğrenci yurdu)
  (bkz: altuğ altıok)
  mevzubahis kişiye biz alptuğ abi deriz. neyse.

  çamaşır makinesi vardır, ama üç tane makineden biri çalışır genelde. onda da mümkün değil yer bulup da çamaşırınızı yıkayamazsınız.

  her şeye rağmen, zararından ve sorunundan çok yararı vardır. devletin, eğitim alanında erken akıl edip uygulayageldiği en güzel şeylerden biridir. devlet yurtlarıyla, şehirleri dışında okumaya imkan bulamayan nitelikli öğrenciler imkan bulmuş ve sonucunda nitelikli adamlar kazanılmıştır. dost kavramı, burada yeniden can bulur. nitekim çoğu şeyinizi o insana/insanlara emanet edersiniz. kimi zaman en rahat uykuların yeri de olmuştur o dandik yurt yatakları, kokulu battaniyeleri ve küf sarısı yastıkları. aylık yüz lira ödersiniz, devlet size 150 lira yemek fişi verir ki azımsanamayacak derece müthiş bir rakamdır o yurtta barınmak zorunda olan öğrenci için.

  iyisiyle kötüsüyle, yurt yurttur ve devletin istikbalinde rol oynayan ve ön planda gözükmeyen kurumlardandır.
 • lisede türkiye'nin en kötü devlet yurtlarından birinde 3 senemi geçirdiğim için altunizade kyk yurdunda geçirdiğim bir yılda çok yıldızlı bir hotel olmasa bile en azından kaliteli bi' hostel havası almıştım. tabii ki bundan dolayı yapacağım yorum ister istemez biraz yanlı olacak.

  ilk başta lise devlet yurtlarıyla ilgili sorunlar şunlardı :
  - odalar en az sekiz kişilik.
  - haftada sadece iki gün sıcak su. gerçi yalan olmasın son senemde kabinsiz duşlara 24 saat sıcak su vermişlerdi.
  - ufacık tefecik içi dolu turşucuk kapakları yamultulmaktan kapanmayan demir dolaplar.
  - tuvaletlerdeki pislik kelimelerle anlatılmaz, bu yüzden resimlerini çekenler bile olmuştu. kapanmayan kapıları da cabası.
  - özellikle üst katlarda yanmayan kaloriferler. hatta hazırlıktayken onları sadece demirden sanatsal çalışmalar olarak görürdük.
  - odalarda priz olayına hiç girmiyorum ki lavabolarda bile yoktu.
  - siyasetçilik oynayan çocuklardan bahsetme gereği duymuyorum bile.
  neyse daha saymaya kalkışsam eminim bir dünya bulurum ki bazı sorunları da büyük ihtimalle alışmışlıktan artık sorun gibi olarak algılamıyorduk.

  kyk yurtlarına gelirsek;
  - kaldığım yıl hiç ısı problemi olmadı ve hatta manyakça bir tutumla mayısın ortalarına kadar kaloriferler yanmıştı.
  - evet kantini berbattı ve yemekleri insanın midesini bulandırmaktan başka bir işe yaramıyordu.
  - içeride sigara içerken yakalanırsanız ceza yazan bir müdür yardımcısı vardı. ha içerde votka, tekila içen adamlar da vardı.
  - odalarda priz yoktu ama o da sonradan geldi. gerçi sadece bilgisayarlar içindi yanlış hatırlamıyorsam.
  - burada da yarın vizem vardı ama madem öyle girmem o zaman tarzı diyaloglar duymanız bir süre sonra normallik kazanıyordu.

  bunların dışında kesinlikle çoğu lise yurduna bin basar. ama liseyi yatılı okuyan biri için buradaki arkadaşlık da yalandır, birbirine duyulan güven de.

  yine de yıllarımız geçti be buralarda. arada bir insan özlüyor tabii.
 • topluma bir birey yetiştirmeyen yurtlar olmaları en büyük sorundur. tamamen sistemin istediği gibi adamı kalıba sokma çabasına sahip yurtlardır. onu yapma, bunu yapma, şunu yapma, onu içme...

  üniversite hayatı boyunca ortalama bir kyk yurdunda kalan öğrenci, ne yemek yapmayı öğrenir, ne temizlik yapmayı, ne alışveriş yapmayı ne de ev idaresini. bir entry'mde bahsettiğim gibi buralar öğrenci ambarlarıdır, soğukta üşünmesin diye yapılmışlardır.
  çıkan yemekler zaten bok gibidir ve pahalıdır. bunun yerine her öğrenciye günlük 5 lira fiş vermek gibi sikko bir uygulamayı kaldırıp 10-15 öğrenciye bir mutfak inşa edilmesi çok daha verimli, yararlı ve ekonomik olur.

  giriş çıkış saatleri kuralı: her bir grubun elbette kuralları vardır. bir yurdun da elbette kuralları vardır. ama 18 yaşını aşmış birisine, 12'den sonra sabah 6'ya kadar yurttan çıkamazsın yurda giremezsin demek ayıptır, saygısızlıktır; tam da yukarıda yazdığım 'bir birey olamama' sorununun başka bir parçasını oluşturur.

  kolların açılmayacağı genişlikte odalar. diyecek bir şey yok. 6 kişi, 4-5 metrekare odada 3 ranza, 6 dolap.

  sapıkça bir otorite uygulama arzusu: kaldığım yurdun girişindeki panoda bir ara şöyle bir yazı vardı: 'yataklara oturmak yasaktır.' odada yatak dışında popo koymalık bir yer olmadığına göre sanırım uyumuyorsak yere çömeceğiz.

  işin başka bir boyutu: türkiye gerçeği ile karşılaşmak.

  bu 6 kişilik odada 3 senedir kalıyorum. 3 sene boyunca: balicisi, alkoliği, askerliğini bitirip 2 senedir hazırlık okuyan, ayağı ceset gibi kokanı, kürdü, kazağı, türkü de tanıdım. diğer insanlarla da tanıştıkça sizinle dağlar kadar farklı fikirlere sahip insanlar olduğunu görürsünüz. çok zor durumda olan insanlar görürsünüz. halen, kimin pipisinin daya büyük muhabbetinin yapıldığını görürsünüz.
 • önceleri pozitifmiş gibi görünürken sonradan negatif sonuçları bir bir alınmaya başlanan odaya priz takılması olayı vardır bir de devlet yurdunun sorunları arasında. şöyle ki prizden sonra hazırda beklettikleri bilgisayarlarını bir bir getiren oda elemanları istisnasız her gün sabahlayıp üst üste üç dört film seyrederek artık uykuyu size haram edeceklerdir.
 • giriş saatleri kadar büyük sorunu yoktur. yurt içi sorunlardan kaçmak için kendini dışarı atarsın ama giriş saati her şeye engel olur.

  ankara da kyk ya bağlı bir yurtta kalmaktayım. odaların küçüklüğünden ve bu duruma tezat olarak kalan kişi sayısının fazlalığından şikayet etmeyeceğim. sorun şu ki yurtta kalıyorsan eğlenmeye gidemezsin sen arkadaş.

  yurda yetişmek için harcadığım taksi paraları dışarıda harcadığım paradan daha fazla.

  ailenizden izin varsa direk eve çıkın uğraşmayın yurtla falan.
 • çelik ranza, çelik dolap, çelik müdür, çelik parmaklık...(böyle gider bu)
 • kyk eşittir cezaevi.

  not: sinirim geçince bu giri kendisini yok edebilir.
 • devlet yurtlarının sayısının yetersizliği sorunlardan biridir mesela.

  2016’da yapılan 414.664 başvurunun 337.570 tanesinin yurtlara yerleştirildiği belirtilmiş kredi yurtlar kurumu’nun faaliyet raporlarında. ayrıca rapora bakınca yurtlardaki yatak kapasitesinin öğrenci sayısının altında kaldığı da görülüyor; yatak kapasitesi öğrenci sayısının yaklaşık dörtte biri.

  detay: devlet yurtlarının kapasitesi yeterli mi?