şükela:  tümü | bugün
  • devletin para sıkıntısı olduğu aşikar sıcak para ekonomi için candır hele hele ortada gezmeyen saklanan sıcacık para daha önem arz eder.

devlet büyüklerim beni şimdi dinlesin. bu aklı babama bile vermem ama devlet için boynumuz kıldan incedir.

devlet bir tane fon kuruyor adı da "takasfon" gibi bir şey olabilir gayette güzel bir isim. bir vatandaş ev mi alıyor tarla mı alıyor araba mı alıyor hepsi bu fon üzerinden geçmek zorunda olacak.

örnek: a kişisi ev alacak müteahhitten, şahıstan hiç farketmez. a kişisi ben bu parsel, bu kat bu daireyi alacağım, evi 500 bin anlaştık, tapu işlemleri bakılacak bir pürüz yoksa, 500 bin bu fona yatıracak para havuza düşecek. tapu dairesi müteahhite para yatırılmış imzalayın diyecek. müteahhit imzayı atacak evi satmış olacak. tapu dairesi eline 500 bin çek verecek ama takas+3 gün diyecek. parasını devlet 3 gün işletecek.

örnek: kredili aldıysa x bankası parayı fona aktaracak.

örnek: sıfır araba veya ikinci el araba işlemlerinde de aynısı geçerli olacak. noter çek verecek.

avantajları:
    +millet ev kaç para ise o para üzerinden vergi ödeyecek. 500 bin evi 300 bin yazamayacaklar.
    +peşin alımda olsun kredili alımda olsun adam imzayı attırıp parayı ödemeden kaçma ihtimali var bu ihtimal sıfırlanacak.
    + bu fonun büyüklüğü devasaldır günde türkiye'de kaç araba, ev, arsa, tarla el değiştiriyordur.

doları düşürdük belki ekonomiyi canlandırız

dolar fikri

edit: bir tane projem var bende yeterli para yok, acun ılıcalı, aydın doğan, ali ağaoğlu gibi kişiler ortak olursa onları türkiye'nin değil dünyanın sayılı zengini yaparım.

avantajları:
    +sıfır risk
    + en geç 6 ayda karşılığını alma
    + türkiye ekonomisi tavan yapacak
    + devlet bizi anlımızdan öper

edit: şirketlerimizde ne para varmış teklif üstüne teklif satılık değildir kardeşim.
  • 30 ilde hem başbakan, hem cumhurbaşkanı ayrı ayrı miting yapmasın mesela. o zaman baya bir para kalır halka hizmet olarak sunulabilecek.
  • (bkz: hayır fonu)
  • ak-itleri satışa çıkarmak.

kefenleri ile hazır bekleyen bu kahramanların etinden sütünden yararlanmanın zamanı gelmiştir gün birlik günüdür haydi ak-it'leri gösterin reisinize bağlılığınızı.
  • arsa parselleyip, bina ve avm dikip satmak

ne kadar dahiyane değil mi? biliyorum.
  • bugün ikinci fikrim gerçi fikir denemez, amerika'yı yeniden keşfetmeyelim. amerika'nın her eyaletinde farklı vergilendirme var.

istanbul ankara artık yaşanmaz duruma geldi göçten dolayı bunu önlemek için her şehire göre kdv, ötv uygulanabilir. ev vergileri araba vergileri hatta ekmek un gibi vergiler bile değiştirilip uygulanabilir.

ağrı ile istanbul aynı vergi diliminde olmamalıdır. fabrikasını ağrıya kuran teknoloji şirketi vergisi baya bir farklı olmalı insanlar orada çalışıp göç etmemelidir. uçurum çok olacak ki fabrika açtığına değmelidir.
  • x vergisi.

böyle bir vergi çıkarıp halkın bir kısmına bu vergiyi bindiriyorsun. sonra bunların bir kısmı "aman devlete borcumuz olmasın" diyerek vergisini ödüyor. geri kalanlar için dönemsel kolaylıklar yapıyorsun. onların da bir kısmı mutlu mesut ödüyor. en sonunda vergiyi kaldırıyorsun. birileri sana minnet duyuyor af çıkardın diye.

bence süper. devlet olsam kesin koyardım, vatandaşa.
  • bizi ipotek edebilirler. ortalama bir insan vücudu yaklaşık 5 milyon tl değerinde olsa, 80 milyon insan varlık fonuna 400.000.000.000.000 tl kazanç getirir.

borçları ödeyemezsek sırayla satılırız.

hatta alan şirket böbrek, karaciğer, kalp gibi organları ayrı ayrı satarsa 5 milyondan daha fazla kazanç sağlayabilir. ihaleyle birikerine peşkeş çekilsem daha güzel olur aslında.
  • hava vergisi olabilir.sonuçta vatandaş devletin havasını soluyor değil mi? koskoca devlet bedavaya mı verecek havayı.

şaka bir yana bu verginin mutlaka bir gün geleceğini düşünüyorum ama ömrüm yeter mi bilmem.