şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gönül isterdi ki, "üretim ekonomisine geç, ithal ettiğin ürünleri ihraç edecek duruma geç, tarım ve hayvancılık konusuna destek ver, teknoloji yatırımı yap, ihraç et" filan, ancak ülkeye hakim inşaat ekonomisinde kısa vadede çözüm önerisi başka.

  istanbul'da imar planlarında +2 kat fazla imar izni verilip, bu iki kat fazladan 1 kattaki tüm dairelerin devletin mülkiyetine verilecek olmasıdır.

  diyelim ki, bir ilçede 6 kat inşaat izni var. 8 kat izin veriyorum diyeceksin, 1 kattaki daireler devletin olacak.

  6 kat izinli bir bölgede 4 katlı bir apartman yenilecek. normalde 6 kat olacak. 2 kat müteahhide kalacak, 4 kat arsa sahiplerinin olacak. buna iki kat fazla hak vereceksin. fazladan 1 katı müteahhit alacak. 1 kat da devlete kalacak.

  o bir kattaki en az 2 ya da 3-4 daireyi devlet satacak.

  istanbul'da 100.000 bina dönüştürülse, ortaya iyi para çıkar. bu sistemi istanbul dışına da taşı.

  yapın bunu.

  evet ayştayn.
 • bence merkez bankasinin tüm parasi ile istanbuldan ev alip, gelen kira geliri ile devlet gecinebilir. hem mütahitti belediye idi ugrasmak zorunda kalmazlar.
 • hazır döviz fiyatları tavan yapmışken en güzel fırsat devlet eliyle turizme yüklenmektir. ultra süper mega herşey dahil bahaneleriyle oteldeki 4 duvarı görüp ülkesine dönen turistin dışarda para harcamasını sağlarsak ekonomi bir nebze iyileşebilir.

  tabi bunu yapmak için turisti sikmek üzerine kurulu esnaf zihniyetinden uzak durulmalı. müze, turistik alan gibi doğrudan devlete gidecek gelir kapılarına yönlendirilmeli ve insan gibi bir fiyatlandırma belirlenmeli.
 • gelinen noktayı düşünürsek; her şehire birer red light disctrict açmak olabilir. millet biraz elektriğini atsın, hem metro tuzim muavinleri de milletin suratına boşalma ihtiyacı duymazlar artık böylece. gerçi adamlarda ona verecek para bile yok amk.
 • esrar ve kumar şu ikisi ülkeyi uçurur.
 • (bkz: merkez türkiye) projesi
 • hazinedeki tüm parayı real -liverpool maçında ''salah'' gol atara bassınlar.
 • tosun. iki ayaklı olanı.
 • yüksek katma değer üreten teknoloji sektörüne yatırım yapmak. 35 yıl evvel türkiye'nin yarısı kadar kişi başı geliri olan güney kore lg, samsung gibi şirketler sayesinde şaha kalktı ve 27.000 dolar ile türkiye'yi 2.7 misline katladı. şu an 13. büyük ekonomi. emsal teşkil etmesi lazım bize.

  beton ekonomisinden vazgeçip 4. sanayi devrimine ayak uydurabilirsek bir umut yerimizde saymaktan kurtulabiliriz.

  şunu da unutmayalım eğitimsiz bir nesille bizden bir cacık olmayacaktır. bunun için her yere imam hatip değil gerçekten bilim öğretilen eğitim kurumları açmamız lazım.
 • bütçeyi kademeli olarak bitcoin'e basmak.

  sonra belirli bir aşamada altcoinlere geçmek. bitcoin düşünce tekrar bitcoine yüklenmek.

  balina gibi sermayeyi arttırmak.