şükela:  tümü | bugün
  • gönül isterdi ki, "üretim ekonomisine geç, ithal ettiğin ürünleri ihraç edecek duruma geç, tarım ve hayvancılık konusuna destek ver, teknoloji yatırımı yap, ihraç et" filan, ancak ülkeye hakim inşaat ekonomisinde kısa vadede çözüm önerisi başka.

istanbul'da imar planlarında +2 kat fazla imar izni verilip, bu iki kat fazladan 1 kattaki tüm dairelerin devletin mülkiyetine verilecek olmasıdır.

diyelim ki, bir ilçede 6 kat inşaat izni var. 8 kat izin veriyorum diyeceksin, 1 kattaki daireler devletin olacak.

6 kat izinli bir bölgede 4 katlı bir apartman yenilecek. normalde 6 kat olacak. 2 kat müteahhide kalacak, 4 kat arsa sahiplerinin olacak. buna iki kat fazla hak vereceksin. fazladan 1 katı müteahhit alacak. 1 kat da devlete kalacak.

o bir kattaki en az 2 ya da 3-4 daireyi devlet satacak.

istanbul'da 100.000 bina dönüştürülse, ortaya iyi para çıkar. bu sistemi istanbul dışına da taşı.

yapın bunu.

evet ayştayn.
  • bence merkez bankasinin tüm parasi ile istanbuldan ev alip, gelen kira geliri ile devlet gecinebilir. hem mütahitti belediye idi ugrasmak zorunda kalmazlar.
  • hazır döviz fiyatları tavan yapmışken en güzel fırsat devlet eliyle turizme yüklenmektir. ultra süper mega herşey dahil bahaneleriyle oteldeki 4 duvarı görüp ülkesine dönen turistin dışarda para harcamasını sağlarsak ekonomi bir nebze iyileşebilir.

tabi bunu yapmak için turisti sikmek üzerine kurulu esnaf zihniyetinden uzak durulmalı. müze, turistik alan gibi doğrudan devlete gidecek gelir kapılarına yönlendirilmeli ve insan gibi bir fiyatlandırma belirlenmeli.
  • para basmak (yersen)

(bkz: bir ayda 6 milyar tl banknot basan über hükümet) (başlık açıldıktan sonra 3.5 milyar daha sürmüşler piyasaya.
  • gelinen noktayı düşünürsek; her şehire birer red light disctrict açmak olabilir. millet biraz elektriğini atsın, hem metro tuzim muavinleri de milletin suratına boşalma ihtiyacı duymazlar artık böylece. gerçi adamlarda ona verecek para bile yok amk.
  • esrar ve kumar şu ikisi ülkeyi uçurur.
  • (bkz: merkez türkiye) projesi
  • kahpe içeriden olunca kapı kilit tutmaz imiş.
    devletin malı denizcileri, yani sömürenleri fırlatıp atmadan hiçbir öneri işe yaramayacaktır.

hayır anlamıyorum ki.
    alkol yok, sigara yok, kumar yok, karı-kız yok nerede yiyecekler bunca çaldıkları parayı.
  • tosun. iki ayaklı olanı.