şükela:  tümü | bugün
  • normalde (bkz: devleti motosiklet konusunda ciddiyete davet ediyorum) olması gereken başlığım karakter limitine takılmıştır.

devletin motosiklet konusunda umursamaz tavrının doğurabileceği olumsuzlukları hatırlatmak için açtığım başlık.

en yüksek limitlere sahip kategorideki motosikletin otoban üzerinde 100km/h, karayolunda ise 90km/h hız ile limitlendirilmiş olduğunu bilmeyen motorcular var.

8 kişiye kadar taşıma kapasitesi olan şahıs otomobilinde ise otoban üzerinde 120km/h ve karayolunda 110km/h şeklindedir. motorcuların birçoğu ise "arabada buysa bizde daha yüksektir" şeklinde cahilce bir görüşe sahip.

buna rağmen motorcu tayfanın büyük bölümü, kara yolunda en sağ şeritte 100km/h hızla hareket halinde olmanıza rağmen sağınızdan (olmayan şeritten) sizi 150km/h ile sollayıp bu sırada kafasını çevirip el kol yapar.

motorcu kesimi dizginleme zamınınız geldi, geçiyor bile.

genel olarak (tümü değil) işlenen suçları şu şekilde:
    + şehir içinde ya da dışında akli dengesi yerinde olan bir insanın çıkmayacağı hızlara çıkıyorlar.
    + plakasını kapatıp gezebiliyorlar, kimse durdurup sen kimsin demiyor.
    + şerit aralarında, yani kesikli çizgilerin üzerinde yolculuk yapıyorlar.
    + sağdan sollama yapabiliyorlar.
    + neredeyse her sollama hareketlerinde makas atıyorlar.
    + tehditkar ve umursamazca araç kullanıyorlar.
    + gruplaşıp topluca araçları rahatsız edebiliyorlar. (youtube'da bolca var)
    + trafiğin aktığı bir caddede ön teker kaldırıyorlar.
    + gürültü kirliliği yapıyorlar.
    + ve bunları dalga geçer gibi kamera ile kaydedip sosyal medyaya yüklüyorlar.

bunlar saymakla bitmez ancak cezası olan yani somut olanları bunlar.

devlet artık bu şımarık kesimi dizginlemek zorunda.

makas atan, şeritler arasında gezen arabanın da motorun da ehliyetini elinden almak zorundasın. 14 senelik ehliyet sahibi olarak bir kazaya bile karışmadım ancak son 2 yıldır motorcuların artan youtube merakından kaynaklandığını düşündüğüm kendilerini kazaya zorlamaları durumu haddini aşar oldu. onca dikkatime rağmen tam dönüş anında sağımdan 150km/h hızla geçen motorcunun beni ve/veya kendisini öldürmek üzere oluşunu izlemek ve bu anı yaşamak zorunda değilim. sırf bu nedenle bile ülkeyi terk etmek olası benim için.

kendi canını önemsememesini geçtim, bunlardan birisi kazada ölürse kazaya karışanlara çok büyük masraflar ve hapis cezaları çıkaracaksın bunu biliyoruz. madem cezası var denetimi yapmak zorundasın. çocuk oyuncağı değil bu.

bu ülkede birsürü emek verip yetişmiş insanlar var. bir kişinin adrenalin tutkusu yüzünden vatanına efendi/hanımefendi gibi hizmet etmiş insanların geleceğini karartamazsınız. eğer burası bir kanun ülkesi ise bu umursamaz insanların toplum içinde toplumu tehlikeye sokacak davranışlarda bulunmasına izin vermezsiniz. gerekirse avrupa ülkelerinden trafik kanunu kopyalarsınız.

devleti motosiklet konusunda acilen ciddiyete davet ediyorum!
  • (bkz: rezerve)
  • motorlunun yaptığını sanki binek araçlar yapmıyormuş gibi tanım sıçmanın alemi yok. meskun mahal dışında bir yola çıkın bakalım. trafiği birbirine katan, altına bmw'yi mercedes'i veya audi'yi çekti diye sol şeritte 150 ile gidip 3 kilometre önceden selektör yapan, hayvan gibi makas atıp bütün trafiği tehlikeye atan otomobil sürücülerinden geçilmez oldu yollar.

arada sadece bir fark var, birisi yaptığı hatanın bedelini neredeyse her seferinde canıyla öderken, diğerleri ise aileleri yok ediyor. bilin bakalım kendi kendini öldüren hangisi? 150 km/h ile makas atan motosiklet sürücüsü mü, yoksa aynı hırboluğu yapan otomobil sürücüsü mü?

motosiklet için geçerli olan tüm kurallar trafikteki diğer araçlar için de geçerli. tüm sürücüleri adam etmeye yönelik bir çaba varsa eyvallah. ancak, sanki motoru bağırta bağırta gezen sikko motosiklet sürücüleri bu trafiğin tek derdi de, aynısını yapan şahinci/doğancı tayfa yokmuş gibi davranırsan, o davete icabet eden olmaz.

işiniz gücünüz araya nifak sokmak. verin desteği, herkes adam olsun. ben de devleti ciddiyete davet ediyorum. sadece motosiklet sürücüleri için değil, altındaki aracı etrafına zarar verecek şekilde kullanan her türlü primat için.
  • okuduğum ilk anda devletin ürettiği motorlarda bir ciddiyetsizlik sezdiğim, devletin ciddiye almayacağı başlıktır.
  • ülkede motorlu taşıt kullanmak toptan yasaklansın. ben dahil herkes kuralları ihlal etmiyor, ırzına geçiyor.
  • hortlattığım başlık.