*

şükela:  tümü | bugün
 • orta sınıf bir vatandaş olarak düşüncem. mtv veriyorum, trt vergisi veriyorum, maaşımın yarısını veriyorum, öldürücü virüs çıkıyor kendimi karantinaya alıyorum ama

  -devletten bir kuruş yardım gelmiyor, anca "dar gelirli hanelere"

  -köprüden tünelden geçerken para veriyorum, benzini zibil kadar vergi veriyorum

  -hastaneye gidiyorum eczanede bir sürü para istiyorlar, bir ay işsiz kalsam bir sürü vergi borcu yüklenecek kafama, maaşımın yarısını verdiğim sigorta bana ancak asgari ücret olarak geri dönecek o da yersen

  nerede kardeşim bu sosyal devlet? ben devlete bakmak zorunda mıyım? devletin bana yardım etmesi için ya yandaş ya da açlıktan ölür duruma mı gelmem gerekiyor? neden bu soruları sadece ben soruyorum? bu virüs olayında artık gına geldi. benim hayatımı bile siklemeyen bir devlete vergi falan vermek istemiyorum. çıkın sarayınızdan bana hizmet edin, yeter!

  ekleme: kendi vatanımda 2.sınıf vatandaş olmamı ve pasaportumun anca zimbabwe'ye vizesiz girdiğini unutmuşum, şuraya ekleyeyim. doldum be sözlük.

  son ekleme: arkadaşlar şunu ekle bunu ekle diye mesaj atıyorsunuz ama hissettiklerim anlaşılıyor bence, her haltı eklemeye gerek yok. "hiçbir" bitişik olacakmış bu arada, modlar düzeltirse sevinirim, gözümden kaçmış. "yararının" olarak düzelmesi lazım demiş bazıları ama bana gramer olarak doğru geldi, yanlışsa onu da düzeltin sevgili moderatörler.
 • genç bir arkadaşımızın şu yakınmasını unutamıyorum:
  "ücretsiz izne ayrıldım. yeni bebeğimiz oldu. kiradayım. nerde devlet, nerde millet diyenlere gülüyordum. şimdi onları anlıyorum..."
  şuraya da başka bir acı sitem koyayım: .

  edit: (bkz: evde nasıl kalayım diyen adamın gözaltına alınması)
 • insanın en temel ihtiyacı olan suyu bile bana para karşılığı sağlamış olmasını düşünürsek doğru bir önermedir.
 • yararı geçtim. muhatap olmasın ona da razıyım.

  (bkz: gss prim borcu)
 • katılmakla birlikte, ‘devlet korkusu olmasa insanlar tıpkı yamyamlar gibi birbirini yağmalar, güçlü olan istediği her şeye çöküp, kadınlar dahi hepsine zorla sahip olmaya çalışır’ dediğim başlıktır.

  edit: “devlet şimdi de her şeye çökmüyor mu canım?” temalı 25 mesaj cevapladım.

  devlet yapısı, çoğu ülkelerde insanlığın üzerine yük olmuş veya insanlığı yüceltmiş bir sistemdir. ülkeden ülkeye değişir.

  kendi şahsi görüşüm; bu yapının yarısından fazlasının israf merkezinden başka bir şey olmadığıdır. ( aklıma işini sevmeden yapan memurlar geldi)
  aslında insan, kendi kendine yetebilen bir varlıktır fakat, birileri üretirken birileri de çalmanın, yağmalamanın peşindedir.

  insanın doğadaki en tehlikeli hayvan olması nedeniyle insanları da birbirinden korumak gereklidir. devlet her ne kadar boynumuza bazen bir yük görünse de, şimdilik barbarlığı bir nebze önlüyor ve kısmen eşitlik sağlıyor. e tabiki bu da bize biraz pahalıya patlıyor.
 • bizde millet devlet için vardır.
 • katıldığım önerme. halkbank'ın esnaf 25+25 kredi nitelik şartlarına bakıyorum da
  öyle bir adam varsa zaten borcu yoktur ki, niye kredi çeksin ki amk
  o zaman devlet niye var ?
 • abd'si almanya'sı fransa ingiltere'si milyarlarca dolar yardım paketleri ile halkını korurken, bizimkiler yakında ziraat bsnkası hesap numarası paylaşırlar, bir kolide senden olsun hesabı. aldığınız vergileri cengizlere, limaklara peşkeş çektiniz. cahil halkı geçmediği köprüyle kandırdınız. giremediği sarayla avuttunuz. yalanlarla uyuttunuz. şimdi o cehalete laf söz geçiremiyorsunuz.

  ayarını bozduğunuz kantar bugün yarın sizi de tartar. eğitim şart!