şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zaten biliyorduk ama güvenlik araştırmacıları doğrulamış:

  "avast antivirus, ccleaner, opera, ve 7-zip gibi resmi sağlayıcılardan windows uygulamaları indiren türkiye ve suriye’deki kullanıcılar, http yönlendirmesi enjeksiyonu marifetiyle sessizce casus yazılıma yönlendiriliyor"

  evet yanlış duymadınız ! siz güvenilir kaynaktan program indirdim diye düşünüyorsunuz ama hükümet türk telekom altyapısını kullanarak belirli bölgelerde casus programlarını bilgisayarımıza kurdurtuyor ve bizi izliyor.

  yine bir "sözün bittiği yerdeyiz" vakası. :(

  http uzantılı sitelerden program indirirken temkinli olun. mümkünse secure bağlantı kullanın.

  türkçe kaynak

  yabancı kaynak
 • ssl'i gereksiz gören çoğu yazılımcı arkadaşıma buradan selam ederim.
 • devletin kendisini olusturan halka dusman kesilmesidir.
 • dünyanın neresinde olursanız olun başınıza gelebilecek şey... sadece türkiye’ye özgü bir şey değil... ülkeler bile birbirini izliyorken buna şaşırmak trajikomik...

  en basitinden, sanki elin oğlu whatsapp gibi bir uygulamayı babasının hayrına sana kullandırıyor... telefonları, bilgisayarları onlarca programa peşkeş çekiyoruz, allah bilir adamlar bu programlar sayesinde neler yapıyor... elbet internette ne bok yiyorsak, hepsi de izleniyordur... bu kadar net...
 • merak ettiğim birşey var, bu casus yazılım dağıtan cihazlar sadece windows için paketlenmiş yazılımları mı hedef alıyor ? yoksa linux için de yazılım kaynaklarından apt ile yazılım yüklediğimizde kaynak kodları değiştirilmiş yazılımları bilgisayarımıza mı kuruyoruz ? kullanıcıların bilgilendirilmesi lazım bu konuda.
 • amerika yapınca kimsenin sesi çıkmıyor ama türkiye yapınca sanki çok büyük bir şeymiş gibi olay yaratılıyor.

  edward snowden, nsa'in ürettiği prism gibi yapıları ortaya çıkarınca vatan haini ilan edildi.

  prism'in yaptığı aynı şeyi şimdi tüm sosyal medya şirketleri yapıyor. telefon şirketleri yapıyor, iss sağlayıcılar yapıyor. kısacası zaten yapmayan yok.

  güvenlik amaçlı izleme olduğu söyleniyor, biz de "lan benim gibi adamın/kadının nesini izleyecekler, ancak taşaklarımı avuçluyorum, onu mu önemsiyorlar sanki" diyoruz. ama bunlar dahil her şeyi izliyorlar. biz de bunları kullanım şartlarını okudum ve anladım diyerek onaylıyoruz. şirketler de, "bak kardeşim, işte bunu imzalamışsın, senin bilgilerini onunla bununla paylaşacağız" diyor ve elimizden bir şey gelmiyor. bugün telefonunuza neden bir sürü spam mesaj geldiğini sanıyorsunuz? sanki adamlar "dur şu numaraya mesaj göndereyim, belki doğru bir numaradır" filan mı diyor; facebook, ttnet, twitter, iss sağlayıcılardan ve diğerlerinden satın alıyorlar bilgilerimizi. biz de e-devlet'te soyağacımız yayınlanınca seviniyoruz, soyumuz sopumuz ortaya çıktı diye. halbuki adamlar bunu zaten biliyor, üstüne doğacak çocuklarının sayısını, isimlerini hesaplayabiliyorlar.

  ilk entry de "avast antivirus, ccleaner, opera, ve 7-zip" programları örnek verilmiş. bunlardan biri antivirüs programı. tabi siz antivirüs programlarını da çok temiz sanıyorsunuz ama ruslar'ın kaspersky'i casus yazılım amaçlı kullandığı birkaç ay önce ortaya çıktı. 1 2 3
  bugün milyonlarca kişi kişisel bilgisayarını antivirüs programı kurmadan kullanıyor, ben dahil.

  bunlar size belki yabancı ya da uçuk şeyler gelebilir fakat person of interest adlı tv serisinde sosyal medya uygulamalarının nsa tarafından yaratıldığı iddia edildi. seri bittikten birkaç ay sonra da nsa'in facebook'a yatırım yaptığı ortaya çıktı.

  yani başbakanımız binali yıldırım'ın da dediği gibi, ""fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın, hikmetine fazla şey yapmamak lazım".
 • (bkz: günaydın)
 • (bkz: #74476251)

  --- spoiler ---

  bilişimin yeraltı dünyası diye tabir edilen platformlarda aktif rol almış bir kimse olarak kesinlikle iddiam, çıkan ve çıkacak olan hiçbir işletim sistemi güvenli değildir, hepsi de bir sonraki saldırıyı bekler. windows 7'nin en güncel olduğu, antivirüslerin güvenlik iddiaları ile öne çıktığı bir zamanda, o zaman bir platformdaki ekibin "misyon adına" diye yazdığı bir virüsün nasıl atlatıldığını gördüm. virüs küçük ve yararlı bir windows uygulaması gibi yazılmıştı, o günün bütün antivirüs taramalarında verilen sonuçlar da sıfırdı. o gün, tim'deki arkadaşımın kurma uyarısını almasaydım, iki tane antivirüs çalıştırmama ve dosyayı da online taramadan geçirmeme rağmen hap gibi yutardım. amacımız, bu dosyayı; örneğin misyon gereği herhangi bir ideoloji sahiplerini hedef alıyorsak, onların işine yarayan kılıfa sokuyor, sonrada bunu legal indirme platformlarında indirmeye hazır hale getiriyorduk, üretici kısmına da uydurmadan açılmış bir siteyi ekliyorduk...
  --- spoiler ---

  *indirme platformları

  ama zaten özgün dağıtıcısı da bunu yapabilir; antivirüs'de bunu fark etmez. yazılımın neleri değiştirdiğini görmek isterseniz şuradan buna bakabilirsiniz.... www.hybrid-analysis.com

  yukarıda bahsettiğim yöntem hala kullanılıyordur belki; sıkıştırma programları, video izleme uygulamaları vs. eğer varsa böyle bir şey yine strateji bu olabilir, ama bunu üretici de yapabilir. üst paragraftaki link bir yazılımın sisteminiz üzerindeki hareketlerini verecek; belki backdoor bu.

  *yine de lisanslı bir malwarebytes kullanmanız iyi olabilir.
  *bu arada sahte ssl'da var. https her zaman ok değil. bakın
  *yazılımları mutlaka özgün dağıtıcının web sitesinden indirin.
  *çok büyük boyutlu olmayan uygulamaları tor üzerinden indirin. (yönlendirme ihtimaline karşı) tor'u da get-tor üzerinden indirin. (mirror - açık) tor'a bağlanmak için tor bridges kullanın. detaylı bilgi (resimleri sırası ile takip edin)tor'u hiçbir şekilde indiremiyorsanız -gmail-'den frontdesk@rt.torproject.org gönüllü destek ekibine ulaşın ya da ikinci github - mirror adresine gidin sizi kayıt etmediğine söz veren arama motoru duckduck go'yu da kullanabilirsiniz.

  tor'u indiren bağlantılar da engellenirse duckduckgo'da "tor browser download" araması yapın: https://tor-browser.en.softonic.com/download o da engellenirse; torrent üzerinden indirin.
 • there are linux distros, there is a no problem. yaşasın repolar.
  (bkz: distrowatch)