şükela:  tümü | bugün
  • abartı veya şaka zannediyorsunuz değil mi?

sağlık sektöründe devlet hastanelerine ekipman satan firmalara bakanlığın "size olan borcumuzun yüzde 20’sini silin ve vadesi gelmiş borçları çok uzun zamanlı yapılandıralım." demesidir.

denizin bittiğinin göstergesidir.hem de bu dönem seçim öncesi....

bakın bunu yapan özel şirket değil devletin ta kendisi.sağlık sektöründe ekipman satan firmalara gelen bildirim muhtemelen devlete vadeyle mal hizmet satan diğerlerine de gitmiştir.bildirimi alan bildiğim 2 firma var.sahipleri toplantı üstüne toplantı yapıp kara kara düşünüyorlar.zarar hesapları çok büyük.

(bkz: bir ayda 6 milyar tl banknot basan über hükümet)
    (bkz: zeytindalı için maaştan kesinti yapılması)
    bu haberlerin üstüne beni iyice korkutmuştur.umarım pazarlığın olağan bir parçasıdır ama hiç öyle durmuyor.

ek- resmi gazete

edit- indirim kısmı için resmi kaynak yukarıda ve "zaman ki sana hasta olmuş" adlı yazarın entrylerinde.
    aktroller de üşüşmüş başlığa ama itlere cevap vermiyorum.
  • kaynak yoksa tartısmada yok. eger boyle bır sey varsa vahh ki ne vah.
  • (bkz: moratoryum)
  • hem vergi borcu ödeyen hem de devletten 200 k kdv alacağı olan kişiler biliyorum. sorarsan akp veyahut ak parti ekonomik mucizesi dersin.
  • (bkz: kaynak götüm)

edit: kaynak gösteremeyen yazarın uydurduğu yalan. lan olum muhalif olun da bu kadar mal muhalif olmayın lan. içinde yaşadığı ülkeyi bile tanımıyor adam. yazık amk kimin evladıysa.

edit 2: imla

edit3: kaynak gelmiş ama bu devletin borçlarını ödeyemeceğini ispat eden bir kaynak değil. kaynakta iskontodan bahsediliyor ve bu döner sermaye tarafından ödenecek ücretlerle ilgili. döner sermaye nedir ne değildir bir zahmet arkadaş araştırsın. şimdi şu olaya devlet borcunu ödemeyeceğini bildiriyor dersen bu algıdır.
  • tarih geleceğin öğretmenidir ve ders alanlar için de tarih tekerrür etmez. osmanlı devletinde olduğu gibi yabancılara verilen imtiyaz ve sürekli borçlar artık döndürülemez bölgeye ulaşmış durumda. zira bu bölge karanlık sulara dönüştü ve borç döndürmek için dahi borç almak durumu artık yürümüyor.

geçmişten günümüze kadar öğrenemediğimiz husus şu ki, bütçe açıkları dış borçlanma ile kapatılarak devam edilemez, edilemiyor.
  • kılıçdaroğlu'nun son grup toplantısında belirttiği sanırım doğru.
    hükümet, yurtdışında özel finans mekanizmalarından (bkz: tefeci) dünyanın en yüksek faiz oranıyla borç alıyor. faiz oranı yanlış hatırlamıyorsam %13.75 idi.

yukarıda bir arkadaş "devlet ihale ile iş yapıyor, sözleşmede olmayan şeyi isteyemez." diyor. sözleşmeler belirli bir esnekliğe imkan verebilir. ayrıca, zaten sözleşme şartlarına uyulamadığından borç yapılandırması isteniyor.
  • “öyle kolay mı la bu işler?
    devlet bile olsa bir sözleşmeyle bu işlere girişilir. devlet ihale kanununa göre alış veriş yapılıyor.
    sözleşme hükümlerinde olmayan bir şeyi kimse talep edemez.”

diyen arkadaşa hukuken bir bilgilendirme yapmak gerekiyor. 5018 sayılı kanuna tabi devlet kurumlarının malları haczedilemez. dolayısıyla devlet böyle bir irade beyanında bulunursa, yaptığınız sözleşmeyi ancak piknikte masa örtüsü yaparsınız.