şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeri gelince en basit bir eleştiri için bile uluslararası paylaşım sitelerini kapatan bir iktidar tarafından yönetiliyoruz. binlerce yazar her gün ekşi sözlük'te akp iktidarını en sert biçimde eleştiriyor, erdoğan'a hakaret ediyor, hatta islam'a ve müslümanlara küfrediyor. zaman zaman sözlük bu sebeple bir kısım medyanın hedefi haline geliyor, aleyhte kapatılsın kampanyaları yapılıyor ama buna rağmen devlet ya da erdoğan bu sitenin yayın hayatına devam etmesine izin veriyor. peki neden?

  1- yerel bir site olduğu için yasal bakımdan kontrolü kolay. mahkeme kararıyla hatta idari kararla yaptırım mümkün. yurtdışından yazanlar haricinde ip adresiyle yazarlar hakkında rahatlıkla işlem yapılabilir.
  2- muhaliflerin burada deşarj olması sağlanıyor. daha büyük ve etkili kitlesel tepkilerin önü alınıyor. bir nevi emniyet supabı.
  3- istihbarat. buradan muhalifler rahatlıkla fişlenebilir. daha da önemlisi muhalif kesimin eğilimleri, yönelimleri, vs. durumları hakkında bilgi edinilerek analiz yapılabilir ve buna göre karşı strateji geliştirilebilir.

  devlet ekşi sözlük'ü neden kapatsın ki?
 • ekşi'nin devletin umrunda olmaması ihtimalinden dolayıdır. belki de böyle bir sitenin varlığından bile haberleri yoktur. ya da bu kadar büyük bir muhalefet veritabanı kapsadığından da haberleri olmayabilir. bu da ayrı bir ihtimal tabii.
 • siklemediği için
 • sözlüğün toplumun çok minik bir kesimini temsil eden ve kendi kendilerinin gazını aldıkları bir ortam olmasından dolayı olabilir mi?
 • rte kendi seçmeninin burayı okumadığını hatta hiçbir şey okumadığını bildiği için gerek görmüyordur.
 • muhaliflerin yurtdisinda ornegin google altyapisi kullanan bir sosyal medya platformunda bulusmasini engellemek.

  alternatif yurtdisi platformdan bilgi istemek daha zor, ayrica google gibi sistemlerin uzerinde kurulu platforma erisim yasaklandiginda diger google hizmetlerine de ulasim aksayabildiginden bu durum sikinti yaratiyor.

  kisaca el altinda kolayca fisleniyoruz, kapatip su guzel ortami bozmayalim diyorlar.
 • dünyanın ilk sosyal medya platformlarından biri olan ekşi sözlüğe bu açıdan bakmak bence hakaret.

  google, facebook, twitter vb. mecralar zaten amerika'da söylediğin gibi kullanılıyor. insanların verileri toplanıp ona göre alan açılıyor. liderler ona göre nabza şerbet veriyor.

  trump'ın seçimlerde büyük başarısının sebebi facebook verilerinden geçiyor. etik olarak uygun değil ama "dünyada herşey güllük gülistanlık hep türkiye'de oluyor " gibi bir algı kasıp bu platformu yerden yere vurmak pek adil değil. ki bu söylediklerini doğru kabul edip analizi yaptım.
 • havadisleri ekşisözlükten takip ediyor oluşudur.