şükela:  tümü | bugün
16 entry daha
 • çok da haksız olmayan yeni mezun söylemidir. çünkü anayasanın 2.maddesinde türkiye cumhuriyetinin sosyal bir hukuk devleti olduğundan bahsedilir.* sosyal devlet ilkesi ilk kez 1961 anayasası ile hukukumuza girmiştir. bu ilke, ülke vatandaşlarının daha iyi bir hayat sürebilmeleri için elindeki tüm imkanları kullanan ve gerektiğinde gidişata müdahale eden devlet biçimi veya devlet anlayışı anlamına gelir.

  buradan anlamamız gereken ise şudur; devlet elbette ki her vatandaşına iş bulma zorunluluğu olan bir kurum değildir, ancak, iş arayan insanlar için liyakatı esas kılıp gerekli denetimleri yapacak denetim organlarını oluşturup bu organların şeffaf ve adil çalıştığından emin olmakla mükelleftir.
 • birkaç yıl işsiz kalıp baba parasına talim edince durumu kavrayacak ilk önce bir sitem ve hayal kırıklığı fakat sonrasında kabulleniş ve mücadele... aramıza hoşgeldin dostum. mutlu günlerin bitti artık mücadele vaktı.

  edit: talim yerine takim yazmış telefon uyarılar için teşekkür ederim.
 • devletin iş bulma yükümlüğü vardır. kim aksini diyorsa çağdaş devlet anlayışlarını anlamamış demektir.
  çağdaş devletlerde devlet iş bulmanı sağlar ama bunu çoğunlukla kendisi işveren olmadan yapar.
  piyasanın istediği branşlarda ihtiyaç olduğu kadar personel yetiştirir. dağ tepe tabela üniversiteleri açmak yerine insanlara ilkokulu bile bitirse insan onuruna yakışır iş bulma inkanını verecek şekilde ekonomik yapıyı kurar. herkes üniversite diye ısrar etme ihtiyacı duymaz. meslek liselerini canlı tutar. elbette eğitim az olunca maaş da az olacaktır ancak 1200tl gibi komik şeylerden olmayacaktır.
  devlet altyapıyı yapar, planlamayı yapar ve buna göre ekonomiyi, eğitimi vb düzenler. piyasa üzerine üretim ve tabiki istihdam içeren işletmeleri kurar. bu şekilde devlet vatandaşına iş bulur.
 • devlete verilen vergileri haraç zanneden yazar başlığı.

  anayasa madde 5 –
  devletin temel amaç ve görevleri, türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.
 • mevcut şartlarda pek haksız olmayan mezun.

  eğer ki devlet ihtiyaç olmadığı halde sırf propaganda olsun diye sürekli üniversite açıyorsa, bütün üniversiteleri diploma dağıtım merkezleri haline dönüştürüyorsa o üniversitelerden çıkacak insanlar için de iş imkanları yaratmak zorundadır. yaratamıyorsa da o insanlar iş bulana kadar geçimlerini sağlayabilecek biçimde destekte bulunmalıdır. tabii bu memlekette ne doğru ki bu da böyle olsun.

  ek: haklarını yemeyeyim, hükümetin arka çıktığı bazı tarikatlar işkur'dan daha etkili işe giriş süreçlerinde. bilhassa devlete yakın, yüksek konumlu bir takım şirketler için. ama bahsettiğimiz istihdam o "istihdam" değil tabii.
 • devletin görevi yeni iş yatırımları yapacak olan girişimciye teşviklerde bulunmak,
  piyasaya güven vermek, yabancı yatırımcının gelmesini sağlamak hatta açılmayan iş kolları için plan yapıp üniversitelere vs. araştırma geliştirme alanlarına teşvikler vermek. zaten bunları yapıyorsa dolaylı olarak iş vermiş oluyor.
 • devlet vatandaşı için vardır. ancak bizim ülkemizde bazı sığırlar devletle hükümeti karıştırıyor biz bu hükümet için varız, bu hükümet için canımızı ortaya koymazsak vatan haini oluruz, zannediyorlar.

  neden karşı olduğumuza gelirsek: işçi tazminatlarında, sigorta ödemelerinde vergilerde fonların bir kısmı işsizlik fonuna, türkiye iş kurumuna aktarılır yeni istihdamlar yaratmak için harcanır. emineye hermes çanta almak için değil.
 • var kardeşim var.
  herkes kendi başının çaresine bakacaksa bu devlet neden var?
  bu kadar vergi neden toplanıyor?
 • o kadar üniversite açıp bu çocukların en değerli zamanlarını, paralarını daha iyi bir iş için umut vererek harcatıyorsa onlara iş bulmak zorunda, daha doğrusu istihdam saglamak için ülke ekonomisini canlı tutmak zorunda, işsizliği düşürmek zorunda....
  cocuk universiteye muhendis olacağım iyi bir mesleğim olacak diye senin torpilli, bes para etmez, bizim vergimizle maaşinı alan akademisyenlerden ders almaya gidiyor; annesi-babasi yemiyor icmiyor, ama cocugumuz yeter ki okusun, iyi bir isi olsun diye dunyanin parasini harcıyor, bu cocuk 4-5 senesini bu egitime harcıyor... sonra gerizekalının teki diyor ki "iş cok is begenmiyorlar".... iş de ne asgari ücretle fabrikada vasifsız bir işçi olma... ee madem öyleydi de niye bu cocuklara gitmeleri icin her yere üniversite actiniz, bizim vergimizle bi ise yaramayan akademisyenlere dunyanin parasini harcadiniz??? dalga geçer gibi ya... bu çocukların harcadığı emek, zaman, para ne olacak??? sen devletsin ya,ülkenin ekonomisini canlı tutacaksın, istihdam sağlayacaksın, vaad ettiklerini yerine getireceksin... ha yok oyle sadece ilahiyat mezunları ise girsin diye boyune diyanet binlerce kadro acacak, binlerce imam, kuran kursu hocası alinacak. geri kalan cocuklar ne yapsın... o kadar muhendislik mimarliktan, egitim bilimlerinden, iktisat, isletme fakultelerinden mezun olanlar ne yapicak???? gençlerin psikolojileri hep bozuk, hepsi ailelerine mahcup, aileleri çaresi,z, umutsuz... yani siz sadece size oy verenlere torpille is vererek, sonra da ortada "allah, bismillah" sözlerini agzinizdan dusurmeyerek cok hakkaniyetli mi oldunuz simdi... devlet kurumlarına alınan iscilere bile ak parti üyesi olma şartı getirecek kadar mide bulandırıci politikalar yuruttunuz siz ya... bu kadar gencin, ailelerinin hakkını siz çatir çatır yediniz, 1 gram da vicdan azabı cekmiyorsunuz. sizin yatacak yeriniz yok.
 • sair burada devlet senin ickine sigarana karisir ama isine asina karismaz demek istemis.
45 entry daha