şükela:  tümü | bugün
  • alınan vergilerle yapıp üstüne kullanım ücreti, geçiş ücreti vs aldıkları için doğru önermedir.
  • -direk sen ödeyecen yani.
  • hımmm.

halkın cebinden çıkıyor demek.
  • vatandas opucukle oduyor gecis ucretini. devlet yerel firmalarin veya kendisinin kazanc firsatini, baska yabanci sirketlere kat be kat zararina devrediyor.

yuksek garanti verilmesi ayri bir garabet.
  • şirketler açısından düşünürsek. asıl onların cebinden bir kuruş çıkmayacaktır. yani çıkacakta kısa bir süre sonra kat ve katı hemde garanti bir şekilde ceblerine geri girecektik. düşünsene rakipsiz olan ve bir yerde insanların geçme veya kullanma zorunluluğu olan bir şeyi 49 yıllığına satın alıyorsun, bide günlük şu kadar ciro yapmazsam eksiği sen tamamlarsın diye süper ticari bir zeka sözleşme imzalıyorsun. devlet karlı oluyor öyle mi?
    bütün bilinenlerin dışında bir ticaret bu. zarar etme imkanın yok, zarar edersen devlet karşılıyor? hani ticaret risk vardı? hani ticarette hem kazanmak hem kaybetmek vardı?
  • bir kurus degil milyonlarca dolar cikacaktir.
  • evet devletin kasasından bir kuruş çıkmıyor neden delleniyorsunuz. milletin kasasından çıkıyor.
  • çıkmayacak demedim girmeyecek dedim
  • gayet doğrudur. vatandaş olarak giren çıkan bize.

garanti ve teminat denmiş. son iki aydır elektrik ve doğal gazı 50 lira zamlı ödüyorum. bilmem anlatabildim mi?