şükela:  tümü | bugün
 • savaşlarda kullanmak üzere tasarlanan iha'ların fiyatları özelliklerine göre 5-10 milyon dolar arasında değişir. burada önemli olan iha'nın fiyatı değil. iha'nın kimden alındığı.

  ortada tai gibi bir dev dururken, hatta yerli üretim diye reklamları yapılan anka adlı insansız hava aracına yatırım yapmak varken, devletimiz gidip de reisin damadından alıyor ne idiği belirsiz iha'ları.

  başka dikkat edilmesi gereken konu da ödemenin dolar ile yapılması.

  tanım: birilerinin amerika'nın stratejisinden ders aldığını gösteren iddiadır.

  edit: onu almasınlar anka alsınlar yazmadım. anka ile aynı amaçlarda iha değiller. ama anka'ya yatırım yapıp eksikliklerini giderip muharebe versiyonları üretilebilirdi. ya da direk tai'den bu iş için proje istenebilirdi. tercihleri başka şeyler gösteriyor sadece.
 • yargılamadan önce iyice araştırılması gereken durum. savunma sanayi yüksek maliyetle arge ve üretim çalışmaları yapılan, milyar dolarlık bir sektördür. önceden benzeri ihaleler için ödenen miktarlar ile karşılaştırmak gerekiyor. yoksa aktrollerin yaptığı gibi sorgulamadan eleştiri yapmış oluruz.
  not: ihaleyi damat kontenjanından aldığı gerçeğini yadsımıyorum.
 • millete lira, damada dolar bir olay.

  rableri "dolar!" dedi demek ki?
 • bilgisi olmayanların yorum yapmamasında fayda olan konu. fiyat bildiğim kadarıyla piyasanın çok altında. bunu yerli imkanlarla yapmak da cabası. hiçbir sınırlama, ambargo yok..

  anka'dan bahsedilmiş ama anka henüz silahlı değil, anka'nın sınıfı da farklı. bayraktar ve anka'daki tecrübe ileride birleşecek ve daha da iyi ürünlerimiz olacak inşallah.. bu ikisi aynı sınıf olmadığı için rakip de değil. yapılan eleştiri haksız..

  özetle; elde ihtiyaçları karşılamaya yatkın tek ürün bayraktar o da makul fiyatlarda.. keşif ve gözetleme için vestel karayel kiralama usulüyle zaman zaman kullanılıyor. bu haber maksatlı olduğundan katılmıyorum..

  edit: uzman görüşü https://twitter.com/…fakb/status/809492234567557122
 • abartılmış iddia. bu iha'lar geliştirilirken veya sözleşme yapılırken selçuk bayraktar henüz erdoğan'ın damadı değildi. bayraktar iha'ların hakkını vermek lazım. anka ile sınıfları farklı. ayrıca anka'nın gelişim süreci de farklı.

  burada eleştirilecek tek nokta sözleşmenin dolar üzerinden yapılmış olması olabilir.
 • milli silah sanayi? ok. herkes, olası bir savaş durumunda başkasının eline bakmak istemez ama illa yerli olacaksa biz de paranın gerçekten doğru yere gittiğini bilelim. bir de madem bu kadar üfürüyorsunuz yerli firmaya dolar vermeyin kardeşim.

  bu araçlar bizim gibi gücü ile bilinen bir ordu tarafından kullanılacak kadar iyiyse, neden bizim dışımızdaki ülkelerden talep gelmiyor? bu kadar iyi bir savaş gerecini her ülke kendi ordu envanterine katmak istemez mi? satmak istemiyorlar demeyin zira firma yeni pazarlara açılmak istediğini kendi sitesinde belirtiyor. ama görüldüğü kadarıyla başka ülkeler bu ürünleri istememiş? e biz sormayacak mıyız neden diye.

  yıllar boyunca çalıştıklarını kendileri sitelerinde göstermişler ama yıllar süren ar-ge, saha çalışması ve ürün geliştirme sonrasında sadece, 11.000 kişilik aktif gücü ile dünyanın en sikimsonik ordusu katar silahlı kuvvetlerine mini iha satabilmişler.

  katar gibi para manyağı bir ülkenin, parayı basıp altın kanatlı iha alabileceği halde neden daha önce başka hiçbir ülkenin almadığı bir modele talip olduğunu da az çok ortadoğu'yu takip eden herkes anlayabilir.

  benim şüphelerim var sıradanın sıradanı bir vatandaş olarak. şüphemin bir hükmü var mı? tabii ki yok; alan memnun, veren memnun !
 • zannimca fiyatin dolar olmasinin sebebi yapilan isim hammedesinin muhtemelen bizde uretilmiyor olusu.

  biz ara eleman yetistiren bir ulkeyiz diyen bir bakan da gordu bu ulke. cok fazla ovmeden de once acaba montaji mi burada yapiyorlar yoksa hakkaten herseyi burada mi uretiyorlar diye de arastirmak lazim.

  yukarida bir yazarin daha belirttigi gibi, mali belki bilmesekte mal sahibini iyi taniyoruz.
 • göt oğlu göt.
  kendi iha larını yapmaya başlayan ve bunu silahlandıran bir devlet
  bunları israil den alsa daha mı karlı sanıyorsun?

  birilerinin uşağı olmak çok mu hoşunuza gidiyor. 1 israil heronu : 18 milyon dolar.
  ayrıca bakımı , ıvırı , zıvırı ve de parasını versen dahi siyasi ilişkilere göre kullanamadığın hava araçları.
  olaya tayyibin damadı ülkeye milyonlarca dolar tasarruf sağlıyor diye bakmayı dene bir de.
 • e hani tl üzerinden olacaağdu her ticari faaliyet ? bak ya .
 • eniştenin oyuncaklar işlerini iyi yapıyorlar ki ses geliyor,
  ülke olarak tarihi ve zor günlerden geçmekteyiz , buradan bir sağlam çıkarsak işte o zaman hayalini kurduğumuz " tam bağımsız güçlü türkiye " den bahsedebiliriz.