şükela:  tümü | bugün
 • bu yıl hazine nakit gelirlerindeki performans iyi görünüyor. performanstaki artışın bir kısmı ekonominin büyümesi bir kısmı vergi barışı ve yeniden yapılandırmadan gelen tahsilatlardan kaynaklanıyor.
  diğer yandan ki burası önemli, devletin şirketlere olan borçlarını ödememesinden kaynaklanıyor.
  ne demek istediğimi açayım. hatırlarsınız hükümet birkaç hafta önce tbmm’ye bir tasarı getirdi. başta ihracatçılar ve müteahhitler olmak üzere, devletten birikmiş kdv iadesi alacağı olanlara çözüm öneriliyordu. tasarı plan ve bütçe komisyonundan geçti. ancak gece yarısı alınan ani bir kararla, genel kurul’da geri çekildi. alacaklarına kavuşacağını düşünen şirketler şok yaşadılar. hatta ankara’da, üst düzey karar alıcıların bu konuda çok şiddetli tartışma yaşadıkları dedikoduları yayıldı.
  aldığım bilgiye göre, devletin ödemesi gerekenkdv iadelerinin toplamı 190 milyar liraya ulaşmış.
  buna bir de sgk’nın yeni işe alınanlara verilen istihdam teşvikleri çerçevesinde oluşan 22 milyar liralık borçlarını da eklemek gerekiyormuş.
  etti mi 212 milyar lira.
  bunları ödemeden, gelirlerin arttığını düşünüp harcama yapmak, merkez bankası’ndaki kasaya para koymak ne kadar anlamlı?
  bütçe açığını, mali disiplini değerlendirirken bütçe dışı işlemlere bakmadan karar vermenin yanlış olduğunu tekrar etmekte yarar görüyorum.

  http://www.hakanozyildiz.com/…ve-odenmeyen-kdv.html