şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şirketler zaten %20 kurumlar vergisini ödedikten sonra yani vergisi ödenmiş dağıtılabilir kardan hissedarlarına kar payı veriyor.

  devlet, hissedarlara dağıtılan bu kar payından da ek olarak %15 stopaj kesiyor. buna mukabil hisse alım-satımından kaynaklanan kazanca uygulanan bir vergi yok.

  bildiğim kadarıyla abd'de durum tam tersi. temettü'den stopaj kesintisi yapılmazken alım-satım kazancına uygulanan bir vergi var.

  böylece borsa'nın asıl ve varlık amacı olan temettü yatırımcılığı daha mantıklı hale gelirken al-sat vergilendiriliyor.

  borsa istanbul'da ise sırf %15 stopaj ödememek için millet temettü gününden önce hisselerini satıyor. çünkü teorik fiyat hesaplanırken hisse fiyatı brüt temettü kadar düşürülüyor. millet resmen temettü'den kaçıyor. bu tür komediler yaşanıyor.

  kimse de bu ülkede bu saçmalığa ''aga bu nedir?'' demiyor.

  edit: gelirin sahsiligi ile alakasi olmayan vergidir.
  burada tuzel kisiligin odedigi kurumlar vergisi ile gelir vergisi ayrimi yapilamaz. cifte vergilendirme oluyor.

  sirket temettu yerine bedelsiz verdiginde vergi kesintisi yok. parayi sirkette tuttugu zaman vergi yok.*

  sirketteki hissene dusen kar payini yani vergisi odenmis parayi hesabina aktarirken tekrardan gelir vergisi gibi stopaj uygulanamaz.

  temettü'de gelir elde etmiyorsun. yaratilan yeni bir kazanc yok. tüzel kişilikte bulunan vergisi ödenmiş nakiti aktarıyorsun. gelir vergisi odenecekse al-sat kazancindan odenir cunku bir ek gelir elde ediyorsun. yeni bir kazanc yaratiyorsun.

  yani tuzel kisilik olan anonim sirketin faaliyetinin disinda sen kendin hisse alim satiminda kar elde ediyorsun. buna stopaj uygulanabilir.

  temettu dagitiminda cifte vergilendirme yapamazsin. brut temettu- net temettu diye bir ayrimin olmasi bile sacmaliktan baska birsey degildir.

  bu sacmaligi tuzel kisilik - gercek kisi ayrimiyla aciklamaya kalkmasin kimse. tuzel kisilikten vergisi odenmis temettuye, tekrardan %15 kesinti yapilamaz.

  dagitilabilir kari sermayeye eklediginde yani bedelsiz verdiginde stopaj yok? veya bana 100 lira nakit vermek yerine 100 liralik sirket alimi yapsa yine %15 stopaj yok. hissedara temettü verdiğinde %15 stopaj var. 3 durumun ikisinde şirketten nakit çıkıyor ama sadece temettü'de stopaj var. burada korkunc bir mantik hatasi var.
 • gelirin şahsiliği ilkesi gereği uygulanmaktadır.

  kurum kazancı üzerinden hesaplanan yıllık %20 * kurumlar vergisi tüzel kişiliğe ait olup dağıtılabilir net karın tespitinde yasal yedeklerle birlikte düşürülerek dağıtılabilir. yani konunun özetinde kurumun kazancı ile şahısların kazancını birbirinden ayırıyor.

  hukukumuzda tüzel kişi kavramı mevcuttur. şirketin ayrı bir kişiliği vardır ve ortaklarından bağımsızdır. kurum, kazancını sağlayıp vergisini ödeyip yasal yedeklerini ayırdıktan sonra karını dağıtabilir. dağıtılan kar artık şahıslarındır yani gerçek kişilerin.

  işte bu noktada türk vergi sistemindeki gelirin şahsiliği giriyor devreye. ilk kazanç tüzel kişiliğindi, vergilendirildi. şimdiki kazanç gerçek kişinin kazancı ve vergilendirilmek zorunda.

  esasında işin özünde her konuda olduğu gibi bu konuda suistimal edilecek noktalar olduğundan dolayı sistem bu şekilde işliyor. her şeyden önce gelirin şahsiliği ilkesi olmasaydı ne gibi suistimal unsurları olurdu bunu ayrıca düşünmek ve tartışmak gerekirdi.
 • aldığı vergiden bir daha vergi almayı sever devletimiz. yani ilk ve tek saçmalığı bu değil. o kadar boş oturan devlet görevlisinin nasıl geçindiğini sanıyorsunuz.
  bknz: ötv'nin kdv si..
 • (bkz: gelir vergisi)
 • ilk entryde belirtilen 2 farklı mükelleften iki farklı vergi kesilmektedir. bir sorun yoktur, devlete anasının ak sütü gibi helaldir. borsadaki paranın yaklaşık yüzde 70’nin dolaylı yoldan yabancılarda olduğunu düşünürsek alım-satımdan vergi almaması bile başlı başına tez konusudur.
 • "o zaman benden niye gelir vergisi alıyor, şirketim zaten kurumlar vergisini ödüyor" diye kombo yapılacak sorudur.
 • dipnot: usa de de temettunuz vergilendirilir. eger 15% ve altindaki bir vergi dilimindeyseniz, qualified vs non-qualified kiyasina gore vergi vermeyebilirsiniz. (qualified lar temettu uzerinden vergi odemiyor)
 • abi dur biraz önce ötv halledelim. lütfen. rica ediyorum. üründen daha fazla ödüyoruz.
 • saçmalık falan değildir, şirket hissesi bir maldır, temettü de onun geliridir. dolayısıyla gelir vergisine tabidir. hisse alım satımı ise farklı bir konudur.

  tanım: yatarak para kazanmaya alışmış bazı götlerin işine gelmediği için saçmalık adını verdiği ama aslında saçmalık olmayan şey

  edit: hissenin mal sayıldığını bilmeyen paradan para kazanmaya ve göt büyütmeye alışmış angutlarca eleştirilmenin dayanılmaz hafifliği. insanların asalakları bunlar dünyaya hiç bir faydaları olmadan bir şekilde elde ettikleri para ile hiç bir mal veye hizmet üretmeden kan emen asalaklar.