şükela:  tümü | bugün
  • e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama uygulaması ile iyice ayyuka çıkmıştır.

insanların istekleri, merakları, doğruya dair ısrarları devlet tarafından çok sonraları uygulanıyor -o da doğru düzgün uygulanırsa tabi-

ben üst soyuma internetten ulaşmayı tam 10 sene önce gerçekleştirmiştim. nvi'nin o zaman kendi sitesinden yapılıyordu bu iş. herkesin tc kimlik numarası belirli bir soy algoritmasıyla oluşturulduğu için o hesabı tutturup 8 ihtimal ile bir üste ulaşılıyordu. ben de bu şekilde pek çokları gibi 7. nesle kadar ulaşmıştım, ilk nüfus sayımına kadar. sonra bu uygulama kapatıldı çünkü insanlar, daha doğrusu devlet vatandaşlarının, atalarının rum veya ermeni olduğunu "öğrendi". hatta sanırım murat bardakçı bununla ilgili bir yazı bile yazmıştı.

şimdi ne olduysa, ne değiştiyse devlet vatandaşının atalarını görmesine müsaade etti. gelin görün ki bir gecede atalarımızın mezar taşını.. öhöm.. bir günde turkiye.gov.tr çöktü.

olsun, yine de bu güzel ve kolaylaştırılmış hareketin tadını çıkaralım. diğer türlü ya kombinasyonla uğraşacaktınız ya da nüfus müdürlüğü'ndeki memurun afra tafrasını çekecektiniz.
  • toplumsal taleplerin dinamizmi karşısında bürokrasinin ataletinden dolayıdır.

gene takip ediyor olması bile bir şey. normalde bürokrasi, mevcut potansiyelinin dışındaki her türlü toplumsal talebi marjinalize etme eğilimindedir. çok basit bir talebiniz sonucu vatan haini ilan edilmeniz işten bile değil.
  • senin deden çok afedersin ermeni ise ben ne yapayım ? benim kayıtlara göre 6 nesil soyum türk zaten ki suriye göçmeni türkmen'im. şu "ben gayritürküm o halde herkes gayritürk, türkiye'de türk yok." kafasını bırakın artik.