şükela:  tümü | bugün soru sor
 • link

  --- spoiler ---

  cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay, vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayacak olan yeni sistemle ilgili açıklamalarda bulundu. "devlette olan hiçbir belgenin vatandaştan istenmediği bir yapıya geçeceğiz" diyen oktay, 'kuyrukları artık görmüyor olacağız. zaten birçoğu uygulanmaya başlandı. vatandaşımız artık bunu yavaş yavaş hissediyor. bunun pilot uygulamasını en geç inşallah 1 yıl içerisinde yani 2019'un sonuna kadar test etmiş olacağız. o noktaya geldik."
  --- spoiler ---

  bu zamana kadar duyduğum en güzel hizmet diyebilirim.

  atandığım sene atama evraklarımla birlikte varsa özelde çalıştığım yılları da sisteme işlemeleri gerektiğini söylediler. e dedim işleyin. "git özel öğretim bölümünden geçmiş yıllarını çıkart müdüre imzalat gel" şeklinde bi cevap aldım. bahsettiği yer yan oda. milli eğitimin bi odasından alıp müdüre onaylatıp öbür odasına verip yeniden müdüre onaylattım. bu sadece bir örnek. eminim bundan çok daha ilginçleri vardır.
 • bürokrasinin belini kıracak programdır. vatandaşın saçma sapan şeylerle uğraştırılmaması bir yana, bu evrak aktarımları ve kayıt işlemlerinin dijital ortamda yapılacak olması aynı zamanda görünmeyen işsizlik sorununu da azaltmaya yardımcı olacaktır. bilgisayarın yapabileceği; üstelik çok daha hızlı yapabileceği işlemleri nazlana nazlana yaptırmak için memur maaşları ve hakları verdiğiniz insanların sayısını azaltmak sadece verimliliği artırmakla kalmayacak;

  belki, ama belki iş hayatına hazırlık yöntemi olarak robotlar ordusu gibi kpss çalışmak yerine kendini geliştirmek, dil öğrenmek gibi uygulamaların da denendiği bir ülkede yaşıyor olabiliriz. keyfimizden veya tercih sonucu bu dönüşüm olmayacak. kpss çalışmak veya başka bir ezberle-düşünme yöntemi artık işe yaramaz olacak. ezberleyerek hafızaya abanan insanlar seve seve değil ama sike sike mantık yürütmeyi, analitik düşünmeyi öğrenecek.

  ya da ben çok ümitlendim gaza gelmek suretiyle, bilemiyorum.