şükela:  tümü | bugün
  • devlet memurları olan doktorların tuttukları nöbetler karşılığında ek ücret alması ama asker, polis diğer memurların almaması olayıdır * .

benim babam deniz kuvvetlerinde çalıştı, branşı gereği 13-14 yılı harp gemilerinde geçti. ayda en az 4 nöbet tutardı, bunların bazıları bütün hafta sonunu kapsardı * . ayrıca yılda 2-3 defa 30-45 gün arası süren seyirler ve tatbikatlar da vardı. hepsini topladığımızda babam yılın neredeyse 6 ayını evi dışında görevde geçirirdi, o'nu göremezdik. şimdi de durum böyle ve mesai saati dışında katlanılan bu ek yük için hiçbir ödeme yapılmıyor. doktor da devlet memuru ama onlar ek ücret alıyor. aynı işveren ama farklı uygulamalar, bir anlayabilsem sebebini!

doktor döner sermayeden alıyor diyeceklere peşin not: askeriye de kamp, orduevi, kantin gibi işletmelerle döner sermaye üretiyor.

doktorlar da almasın diyecek doktor düşmanlarına peşin not: bu yazının ana fikri diğer nöbet tutan memurlar da ek ücret alsındır.

geldi yine doktor düşmanları diyecek doktorlara ve yalakalarına peşin not: bir üstteki peşin nota bakınız.
  • öğretmenler de tuttukları nöbet karşılığında nöbet ücreti alırlar. haftalık 3*saat ücreti olmak üzere.
  • devlette att, paramedik, hemşire, hasta bakıcı, laboratuvar teknisyeni, diş hekimleri, öğretmenler, görev ve görevlendirme gereği ek ücret alan “deniz” kuvvetleri, kara kuvvetleri, hava kuvvetleri, polis ve gens d’arms, herhangi bir kurum memuru yani her memur nöbet ya da mesai ücreti altında ek gelir elde eder.

saçma salak az gelişmiş beyin ürünü başlık açacaksanız 24 saatlik bir nöbet sonucu götünden soluyan bir cerrahi ya da klinik asistanının aldığı ücreti yazarsınız. babası deniz kuvvetleri bilmem ne.. benim babam da polis.. yani
  • mevcut kanunlara göre asker ve polislerin çalışma düzeninin 7/24 esasına göre olmasından kaynaklanan durumdur.

asker ve polisler, kendilerine vazife ve nöbet verilmedikçe izinli sayılırlar. yani mesai saatlerinden sonra çalışmaları, diğer meslek grupları gibi fazla mesai kapsamına girmez.

bu nedenle nöbet, mesai sonrası çalışma için ek ücret almazlar.
  • eksik bilgiyle yapılan tespittir. sen sanıyor musun ki ben nöbet parası almaktan memnunum? bizim de işimize gelmiyor nöbet parası almak çünkü nöbet için aldığımız ücretler emekliliğimizde alacağımızı etkilemiyor. ben asistan doktorum, kardeşim öğretmen. benim 2017 içinde aldığım maaş 2505 liraydı. çok istersen çıkarır bordroları gösteririm. öğretmen olan kardeşimin aldığı maaş ise 2700 civarlarındaydı. aşağı yukarı 7 ay farkla işe başladık. hem doktora polisten, askerden az maaş ver ve ek gelirler üretip açlıktan ölmemelerini sağla hem de emekliliklerine yansımasın. oldu bebeğim nereye domalalım daha? senin babanın almadığı nöbete ben de karşıyım. ek mesai yapıyorsa hakkı neyse almalı. benim babam da emekli asker. demek istediğin şeyin bilincindeyim. ama sen bilinçsizce başlık açmadan önce bir düşün. kendi sorunlarını devlet babaya şikayet ederken benimkileri et de maaşımı artırsın nöbet parası saçmalığını ortadan kaldırsın.
    not: devlette yasal olarak ayda 10 nöbet tutabilirsiniz; ancak devlet ayda 7 nöbete kadar öder. geri kalanı da devlete hibe edersin. yani verdiği nöbet ücreti dahi eksiktir.
  • adam efendi gibi başlığını açmış bir durumu izah etmiş, hemen altına gelen cevap entrylerinde biri gerizekalı tespiti demiş diğeri saçma salak az gelişmiş beyin ürünü başlık demiş. bu nasıl usluptur, siz fikirlerinizi karşı tarafa saldırmadan açıklayamıyor musunuz?
  • hah..bir orospu evladı daha
  • asker ve polisler aslında sürekli olarak görev başındadır. her an çağrıldığında gelmek ile yükümlüdür. bu sebeple zaten tam nöbet ücreti alırlar.
  • (bkz: doktorların hasta azarlama hakkı)

bazı mallar bu hakkı sözlüğe taşımış sanırım. adam normal şekilde bir şey yazmış direk hakaret, aşağılama tam doktor egosu. ağzınızı yüzünüzü sikerim bana denk gelirseniz demedi demeyin.
  • bildiğim kadarıyla sadece doktorlar değil çoğu memur alıyor. almayanlar varsa tabi ki durum eşitenmeli.

ayrıca adam doktorlar da almasın demiyorum diye belirtmiş, yine de sanki biz almıyorsak onlarda almasın yazmış gibi cevaplar verilmiş. arkadaş sadece başlığa bakmayın, azıcık entry okuyun.