şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle hala neden sokağa çıkma yasağı uygulamamasını anlayamayanlar var . sebebi tamamen ekonomik koşullardır . hepimizin bildiği gibi sokağa çıkma yasağı demek ; ekonominin durması , halkın büyük bir kısmının o anlık para kaynağı duracağından maddi sıkıntı çekmesi açıkça: aç kalması demektir .

  ancak sosyal , fevkalade , bir tane devletimizin bu günler için şirketlerden topladığı bir para var ; (bkz: ihtiyat akçesi) evet böyle bir para var ve bu para toplamda 40 milyar lira !
  bu para nerede mi ? :) nerede olacak? o muazzam ekonomimiz hani dimdik ayakta duruyordu ya :d işte hazinede para kalmayınca hazineye aktarıldı o para :) yani senin bu günlerde , bu kadar ciddi bir olay yaşanırken evden dışarı adımını atmaman gerekir ve devletin sana bakması gerekir ya işte bu para onlardan biri ama yok ... diğerleri gibi oda yok .
  çok tuhaf değil mi ya adamalar yapması gerekeni yapınca (bkz: yol) ''helal olsun yapıyor yav ''
  diye haykırıyoruz , ama yapması gerekeni yapmayınca gıkımız çıkmıyor !

  ayrı yeten o muhteşem ekonomimiz batmasın diye ihtiyat akçesi gibi toplanan paraları hazineye aktarıyoruz ama (bkz: suriyeliler) için 40 milyar dolar harcayabiliyoruz ...

  kendi vatandaşının canı için kullanacağı parayı uçurmuş ama komşu vatandaşın canı için 40 milyar dolar harcamış birileri .

  şimdi bir bakkal hesabıyla sadece bu 2 paranın gereksiz harcanmamasını ve bugünlerde halka ayrılmış bir kefen parası olarak düşünelim .

  40 milyar dolar =258.100.000.000 lira

  258 milyar tl + 40 milyar tl = 298 milyar tl
  şimdide bu paranın bu günlerde 80 milyon kişiye dağıtıldığını düşünelim (anca düşünelim zaten amk )
  298.000.000.000 lira / 80.000.000 = 3.725

  kişi başı 3 bin 725 lira ! demek oluyor ki 4 kişilik bir ailenin evine 14.900 lira para girecekti .

  ''yapılması gereken'' yapılsa halka maddi destek sağlanıp , sokağa çıkma yasağı ilan edilse nasıl olurdu ?

  belkide vaka sayısı şuan 10'da 1'i kadardı ölü 2-3 kişiydi ve birkaç gün içinde hastalığı büyümeden yenecektik ...

  şimdi hayalden gerçeğe dönelim ...
  insanlar maddi destek sağlanamadığı için çalışmak zorunda kimse kusura bakmasın #stayathome diye story atmak kolay hadi bakiyim ülkenin %40'ı gibi (bkz: asgari ücret) ile geçinin . evde seni 3 tane çocuğun beklesin ve sen günlük para alan biri ol ... kusura bakma ama ülkenin yarısı bu durumda ve bu insanlar açlıktan ölmemek , evlerinden atılmamak , çocukları , faturalar için her allah'ın günü dışarı çıkmak zorunda . virüs grafiğinde en dik çizgi bizde şuanda bu çok kötü bir şey ... allah yardımcımız olsun .
 • (bkz: hani nerde)
 • sabah 3000 liraydı, zam mı geldi?
 • çok soru var bu konularla ilgili aklımda ama alınırım diye soramıyorum.

  asla olmayacak olan şey.
 • arkadaşlar , yazıyı okumadan yorum yapmayalım .
 • ibanı nereye yazıyoruz?

  (bkz: hayallerde yaşıyor bazı ekşiciler)
 • too long, didn't read.

  çomarlar bu yazıyı okumaz, okusalar çomar olmazlardı zaten.
 • keşkee keşke...
 • noktalama işaretlerin bir harika dostum.
 • bu paranin hicbir zaman alinamayacagini girdilerden de gorebilirsiniz. okumadan yorum yapmislar. hep bu okumadan alim yazmadan katip tayfasi yuzunden bu haldeyiz zaten.