şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1950'lerle birlikte siyaset terminolojisine girdiğini gördüğümüz ifade. devri sabık yaratmakla kendinden önce gelenlerin yaptıklarının hesabını sormak ifade edilir. yani önceki iktidar dönemini sorgulamak, yapılan haksızlıkların, yolsuzlukların üzerine gitmek anlamına gelir. dolayısıyla devri sabık yaratmamak da kendinden önce yapılan edilenleri görmezden gelmek, peşine düşmemek demektir.
  1950'lerde sıklıkla dile gelmeye başlamasının nedeni türkiye'de 1946'da başlayan çok partili düzenin 1950'de bir iktidar değişikliğine sahne olmasıyla ilgilidir. 1950'de demokrat parti, iktidarı yirmi üç yıldır tek parti olarak yönetimde bulunan cumhuriyet halk partisi'nden seçimlerle devraldıktan sonra tek parti dönemini kastederek "devri sabık yaratmayacağız" dediğinde 'chp dönemini sorgulamayacağız, geçmişe bir sünger çekeceğiz' demek istemişti.
  bugünden bakıldığında anlaşılıyor ki kavramın ifade ettikleri, çoğu zaman 'intikam almak' ile eş tutulup eleştirilmiş ve görüldüğü kadarıyla çoğu iktidar da devri sabık yaratmak istememiş.
 • demokrat parti genel başkanı celal bayar'ın demokratik seçim ortamına o zamanki chp'nin izin vermesi için yapmamaya söz verdiği sorgulama. (1946)

  bunun üzerine osman bölükbaşı ve fevzi çakmak demokrat partiden ayrılarak millet partisi'ni kurmuşlardır.
 • akp'nin tüm icraatlarının temelini oluşturan eylem.
 • celal bayar ile özdeşleşen bir söylem, 24 haziran 2018 genel seçimlerine 2 aydan az bir süre kala, adaylardan muharrem ince tarafından söylendi ve dedi ki ''devr-i sabık yaratmayacağız'' . e şimdi yalovalı, 1 oyun bile peşine düşüp sabahlara kadar bekleyip seçim kazandıran demokrasi aşığı, hak savunucu kardeşim; sen 15 yıllık iktidarın bunca yolsuzluğunu, bunca hukuksuzluğunu, bunca kirini temizlemeden bu işe kalkışırsan, oturacağın koltuk, öncekinin bıraktığı vaziyette kokuşmuşluklar içinde seni bekliyor olacak. yapma, bu seni sen yapan eylemlerinden değil.
 • bu sabah ünsal ünlü tarafından bahsi açılmış mesele.

  akp'nin giderayak yumurtladıkları üzerine...
 • yaratmayacağız ibaresi, yargılanacaksınız söyleminin tarihsel karşıtı. "devri sabık yaratacağız" denirse paralelleşiyorlar.