şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güç istasyonlarında yüksek gerilim hatlarını açıp kapatmaya yarayan ve çoğunlukla mekanik aksamdan oluşan alet. prensipte devasa bir elektrik şalteridir. devrenin açılışı veya kapanışı sırasında oluşacak arkları önlemek için yağ veya vakum yalıtımı kullanılan çeşitleri mevcuttur. (bkz: circuit breaker)
 • borsa'da* aşırı yükselen hisse senetlerine uygulanan bir tür manipülasyon önleme uygulaması
 • borsa istanbulun koyduğu yeni kural (sözde) yatırımcıların kötü niyetli kişiler tarafından uğrayacakları zararların korunması içindir.
  sözde dedim çünkü bazı koşullarda durum tersine işleyebiliyor.
  eskiden bu "otomatik seans durdurma" adı altında farklı şekilde işliyordu.
  hisse senedinde meydana gelen "eşik değeri fiyatının" aşılması durumunu engellemek amacıyla geçici bir süre hisse senedinin sürekli işlemden çıkarılmasıdır.
 • otomatik seans durdurma sistemi (osds) bıstech geçişi ile birlikte 30/11/2015 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmış, yerine devre kesici uygulaması getirilmiştir.

  bir sermaye piyasası aracında işlemler seansın sürekli işlem bölümünde çok fiyat yöntemi ile yürütülürken belirli bir referans değer üzerinden hesaplanan fiyat değişiminin borsa tarafından belirlenmiş olan eşik değerlere (oranlara) ulaşması veya aşması hâlinde ilgili sermaye piyasası aracının işlemleri geçici süre ile emir toplama aşamasına alınacaktır.

  ilgili sermaye piyasası aracında tek fiyat yöntemi kullanılarak fiyat belirlemesi yapılır. tek fiyat yöntemine ilişkin süreçlerin tamamlanmasının ardından ilgili sermaye piyasası aracının işlemleri yeniden seansın sürekli işlem bölümüne alınır ve işlemlere çok fiyat yöntemi ile devam edilir.

  devre kesici seansın sadece sürekli işlem yöntemi bölümlerinde çalışır.
  devre kesiciyi tetikleyecek fiyat değişim oranlarının uygulanacağı referans değer (devre kesici referans fiyatı), en son tek fiyat yöntemi ile belirlenen fiyattır (açılış seansı, gün ortası açılış ve tekil açılış seansında oluşan fiyat).
  devre kesici referans fiyatına % 10 marj uygulanarak devre kesici fiyat limitleri bulunur.
  bu fiyat limitlerine kadar normal işlemler devam eder ancak bu fiyat limitlerine değen işlemi gerçekleştirecek emir iptal edilerek bu limitlerden işlem olmasına izin verilmez ve devre kesici çalışır. söz konusu emir önceki fiyat seviyeleri ile işlem gerçekleştirmiş ise kalan kısmı iptal edilir.
  devre kesicinin çalışması ile birlikte ilgili sırada 5 dakika emir toplama aşamasına geçilir. bu aşamada açılış/kapanış ve tek fiyat seanslarında olduğu gibi teorik fiyat ve işlem miktarı gösterilir.
  5 dakikalık emir toplamanın ardından 2 dakikalık eşleşme süreci gelir.
  emir toplama ve eşleşmenin ardından sırada normal işlemler devam eder.
  gün ortası açılış seansının ve kapanış seansının başlamasına kalan 10 dakika içerisinde (saat 12:20 – 12:30 ve 17:20 – 17:30) devre kesici çalışırsa emir toplama süresi 5 dakikadan 10 dakikaya çıkartılır ve sırada eşleşme olmadan emir toplama izleyen aşamada da devam eder. izleyen emir toplama aşaması (gün ortası açılış veya kapanış seansı) emir toplama aşamasının sona ermesi ile birlikte ilgili sırada da eşleştirme olur.
  ilgili sırada devre kesicinin çalışması halinde bu sıraya bağlı rüçhan hakları, varant, temerrüt gibi sıralardaki işlem yöntemi kesintiye uğramadan devam eder. örneğin garan.e sırasında devre kesici çalışıp bu sıra tek fiyat emir toplamaya alındığında garan.r ve gadaa.v sıralarında sürekli işlem yöntemi kesintiye uğramadan devam eder.

  piyasa koşulları çerçevesinde gerekli görülmesi hâlinde sermaye piyasası aracı bazında veya piyasa genelinde devre kesiciyi tetikleyecek fiyat değişim oranlarını pay piyasası bölümü müdürü resen iki katına kadar yükseltebilir. genel müdür, gereken durumlarda bu oranları resen kaldırabilir veya değiştirebilir.

  http://www.borsaistanbul.com/…piyasasi/devre-kesici
 • hatirladigim kadari ile eskiden %20 olan tetikleme orani artik %10'a dusmus.

  http://www.borsagundem.com/…-artis-ve-azalis/242215

  haberde de %20 olarak geciyor. bunun ornek olaylar uzerinden etkilerini arastirmak bile bence basli basina bir tez konusu.