şükela:  tümü | bugün
  • tatil köyü yada yildiz orani yüksek bir oteli ünite bazinda ( oda, oda veya daire,daire) 36, 49, veyahutta 99 yillik paket sürelerle konaklama ve hizmetlerden istifade hakkini satan ama genelde ortada bitmis bir tesisi bile bulunmayan firmalarin çok fazla parayi kisa vadede kazanmak için uyguladiklari turizm'in en kaymakli ama bir o kadar da üçkagitçi kolu. not: satilan yil süresi keyfe görede ayarlanabiliyor. günümüzde iki adet timeshare (yani devre tatil) firmasi vardir.1974 yilinda a.b.d' de kurulmus günümüzde 94 ülkede 5000'den fazla tesise yayilmis uluslararasi standartlarda degisim sistemi operatörü olan rci (resort condiminiums international) devre tatil sektörünün baba firmalarindan biridir. sadece üyelerin degisimlerini konfirme ederek ( telefon yada online bilgisayar agi) yilda yaklasik 742 milyon $ gibi bir ciro yapar ki bu rakamin sadece %27'si maliyet olunca devretatil'de dönen paranin hacmini daha iyi anlatabidim sanirim... diger firma ise interval international'dir. rci kadar büyük olmamakla beraber rci'dan sonra kuruldugu için mevcut ülke sayisi ve üye tesis sayisi daha düsüktür. ii ise 1976 yilinda yine a.b.d'de indianapolis'de rci'in patronu olan sahsiyetin karisindan bosanmasi sonucu karisi tarafindan kurulmis bir sirkettir.

    (bkz: time sharing)
  • bulaşmaması gereken sitemdir kendisi... ben memnunun diyen insanlar damızlık olarak ayrılmalı...
  • türkiyede termal tesisler için kesinlikle uygulanması gereken bir modeldir, termal tesislere 3 yıl gidip de sıkılmayan var mı? neden sürekli aynı tesise gitmek yerine farklı tesisleri denemiyoruz. yok mudur bir girişimci bu konuda kafa yoracak.
  • mülkiyet payına bağlı olmayarak genelde turizm bölgelerinde belli tarihlerde tatil yapmak hakkıdır. her bir devre ayrı tarihlerde ayrı şehir veya ülkelerde kullanılabilmektedir. bu hakkın tapu siciliyle ilgisi yoktur, ayni bir hak olmayıp şahsi bir haktır.