şükela:  tümü | bugün
  • ankara kucukesat bolgesinde yer alan bir corbaci. mercimek corbasini belkide en iyi yapan cok az yerden biri. ayrica her yemekle beraber plastik torba uzerine yigdiklari salata ve hafif yanmis koy ekmegi ve uygun fiyati (corba en son zamla 4 ytl civarindaydi) ile sanirim 24 saat acikmis.

adresini tarif etmek gerekirse tunalidan esat yonune(saga) devam ettiginizde onunuze cikacak 2.isiktan nene hatun yonu yerine asagi yone donerseniz yolun solunda kaliyor.
  • son dönemde esat'taki aspava'ların tahtını sallamaya başlayan restoran. yemekleri güzeldir lakin mercimek çorbasını tatmadan gitmek büyük ziyandır. ankara gecelerinin son durak noktası olmaya aday iki yerden biridir.
  • süper mercimek çorbası yapan, tahta kaşıklı, bakır ayran kaplı, kızarmış ekmekli, bol salatalı mekan.
  • telefonu 0312 4364910 ve 0312 4471975 olan harika yer.
  • aspavalara göre yeni bir yerdir. herhalde birkaç yıllık ama tutturdular. daha önce yarısı olan yerlerini genişletmişler. 3 ay önce çöp şişi meşhur diye bir arkadaşla gitmiştik, bendeniz en sert dietlerden birini uyguladığımdan yeşillikleri dışında herhangi bir nesneye dokunmadım. yeşillik olayı fena değil, gerçi masaya koydukları 0,5 kuruşluk yeşillik için hesaba 1,5 ytl ekliyorlar ama olsun.

aylar sonra bugün, bu gece, meşhur olduğu söylenen çorbasından içmek için gittik.

1- mercimek çorbası değil, daha farklı materyal kullanılıyor. en azından yeşil mercimek değil, kırmızısı var ve sadece mercimek yok, tahinde konuyor sanıyorum.

2- lezzeti biraz tahin olduğunu düşündüğüm şeye borçlu. gerçekten lezzetli sayılır ama biz gittiğimizde kalabalıktan kasede gelen çorbalar yeterince sıcak değildi. çünkü kasede olan sıcak herhangi bir sıvı çabuk soğur. biraz daha sıcak gelmesi lazımdı. gerçi abartıp hiltondaki gibi fırınlanmış kase, tabak istemiyorum ama yine de benim gibi çok sıcak olan bir şeyi asla içemeyen bir adama bile soğuk geldi ise sıcaklığı gerçekten yetersizdir.

3- ayrıca çorbasının yoğunluğu olması gerektiğinden daha azdı. yani su katmışlar. rumeli nin mercimek çorbası gibi. beykoz'un mercimek çorbası rumeli'den her zaman daha iyi olmuştur. neden, çünkü daha yoğundur. gerçi 6 ay önce gittiğimde beykozda da bir sıvılaşma tirendi vardı. herhalde maliyetten tüm müesseler asıl ürün miktarını kısıyorlar veya su ile dilüe ediyorlar. devrez'de müşteri bazında yoğun olsa da ürün kalitesi bazında krizden nasibini almış.

4- çorba fiyatı 6 ytl lakin yeşillik ile birlikte 2 kişi 13,5 ytl ye çıktı. o yeşilliğe değer mi, bence değmez. o çorbaya değer mi, bu da tartışılır.

çorba güzel güzel olmasına ama beslenmenin altın kuralını unutmamak lazım. birşey ne kadar lezzetli ise o kadar kalorilidir. tahta kaşıklarla yerken, yudumladığınız her kaşıkta bu acı gerçeği aklınızdan çıkartmayın.

ben aldıklarımı yakmak için koşuya gidiyorum. size kolay gelsin.
  • dediklerine gore ustalari corba yapacagi zaman mutfagi kitliyormus ki calisanlar corbanin tarifini ogrenip saga sola satmasinlar. annem'i goturdugumde kendisi "kesinlikle kirmizi mercimek yok icinde, sizi yiyorlar " seklinde yorumlarda bulundu. acildigi ilk zamanlar salas bir yer iken her gun mahalleliler olarak yedigimizden midir nedir, her gittigimizde biraz daha dekorasyonu duzeltmis, bu da fiyatlara yansimistir.en son tr gezimde gittigimde 6 ytl olan fiyatina "kardesim biz her aksam geldik yedik biz getirdik bu gunlere bu fiyatlar olur mu? " gibisinden kizsam da kizarmis ekmek gelmisti, agzim dolu konusamazdim.
  • devrez'deki mercimek çorbasının yapılışı hakkındaki tahminlerim için: http://yemeklazim.blogspot.com/…-corbas-devrez.html
  • o çorbanın içerisindekileri öğrenince bir daha yarım içeceğim çorbadır. lakin br çorbanın bir öğün yemek kadar doyurucu olabilmesinin başka bir nedeni olamazdı. bildiğin şişiyorsun çorbayı içince.

napalım. yarım olsun bizim olsun. seviyoruz be çorbasını da yeşilliğini de...
  • bugün ilk defa gidip mercimek çorbasına hayran kaldığım dürüm evi.
  • yerli ve yabancı turisti çekece bir mercimek çorbasına sahiptir.