şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendini özel sanmanın tavan yapmasının semptomu olan hastalık. kurallı cümlelerin yanında sönük kaldığı açık ve nettir. popüler internet edebiyatından bir kuple sunacak olursak,

pastel renklere geçtim hayatımda ile hayatımda pastel renklere geçtim arasında müthiş bir anlam gücü farklılığı vardır.
  • anlamıyorum bende devrik cümle kuranları.
  • literatürde cezmi ersöz sendromu olarak geçer. belli zamanlardaki ataklarla kendini belli eder. yaş ilerledikçe zamanla etkilerini azaltır.
  • hastalık falan değildir. iyidir, güzeldir.

(bkz: that is not a bug that is a feature)
  • banliyölerde oturan hatunlara karşı yüzde yüz etkili bir yöntem olabilir, olmayabilir de.
  • insanları çürüten devrik cümle edebiyatıdır kanaatindeyim ben şahsen.
  • devrik cümle, yanlış cümle değildir. konuşurken ya da yazarken (tez,ödev haricinde)her şey anlık olduğu için; düşünceleri sıralamak, doğru kelimeyi bulmak, karşılık vermek... bunların hepsi ama hepsi saniyelik anlarda yaşanır. konuşmaya başladığınızda bile eklemeker, çıkarmalar yaparsınız durmadan; ki bu normaldir durmadan düşünen varlıklarız...devrik cümelerler, dinleyeni ya da okuyanı biraz zorladığı için(malum devrik cümleleri anlamak biraz çaba gerektir)pek sevilmezler. insan, koşullandığı özne-nesne-yüklem sıralanmasını bulamayınca da dolayısıyla sinir olur. sonrada başlıkta görüldüğü üzere; devrik cümle kurmanın, kullanmanın bir sendrom olduğunun kanısına varır insan.
  • olmuyor efendim, devrik cümle kurmadan yapamıyorum. normal, sıradan bir mail ya da mesaj atarken bile sonradan dönüp bakıyorum, cümlelerim hep devrik. yüklemler hep ortada. bir şey değil, bu durum sık sık yanlış anlamalara da neden oluyor. halbuki azıcık sabretsem, cümleleri kafamdan geçtiği gibi kurmaktansa az düşünüp kursam, yok olmuyor yapamıyorum. hep devrik düşünmekten oluyor bunlar. ve beni mahveden hep bu devrik cümleler.
  • i sense much fear in you cümlesiyle başlar