• toplum düzenini daha iyi duruma getirmek için yapılan deişiqlik... kesin olan bi şey "halkın kendi dewrimi gerçekleştirmesi" gerekliliğidir. 3. dünya ülkeleri bile kendi devrimlerini gerçekleştirmişken ülkem de sadece fenerbahçe yenildiğinde bi amaca hizmet eden "ateşli kalabalıklar" bir araya gelmektedir. böylelikle dier ülkelere özenilmesi her zaman mutat olacaktır.

  devrim kansız olmaz... mutlaka şehitler, kayıplar verilecektir...
 • (bkz: pasif direnis)
 • yapilmaz olunur tribi
 • temiz kalan tek yerdir devrim
  bütün bir yıl
  kirlenen duvarda
  ama görebilmek için
  asıldığı çividen indirilmelidir
  yaprakları biten takvim

  zorbalara direnmektir devrim
  bir çocuğun
  annesinin çantasından aldığı paraları
  altına gizlediğini
  söylememiştir dövülen hiç bir halı

  içinde yaşamaktır devrim
  dikiş kutusunun
  ve topluiğneler gibi
  bir arada olmayı gerektirir
  karşı koyabilmek için zulmüne
  makas denen patronun

  gece ışıklar arasında koşmaktır devrim
  ateş böceklerini
  yakalamak isteyen çocukların
  peşine takılır gün gelir
  yanıp sönen mavi ışıkları
  polis arabalarının

  kağıt bir gemidir devrim
  bütün gemiler
  hurdaya çıksa da sonunda
  taşıdığı özgürlük şiiriyle
  batmadan yüzer nicedir
  dünya sularında

  kim bilir kaç yunus görmüş
  kaç deniz gezmis...

  sunay akin'in "devrim" adli siirinden..
 • marx'ın felsefesine göre, "filozoflar hep bu dünyayı tartıştılar, önemli olan onu değiştirmektir" söyleminden yola çıkılarak, dünyayı değiştirme yolunda yapılacak her türlü düşüncenin eyleme dökülmüş hali (praksis)
 • duzenin belli bolumlerinde veya tamaminda (burasi onemli) halk icin ve halk araciligi ile aydinlarin devrim gorusune gore degisiklik yapmasidir. devrim halka mal edilemez ancak halka oyle soylenir cunku halk su andaki duzenin ilerisinde bile olsa gereklinin altindadir. gerekli ve uzun vadeli devrimler ustun bir beyin gucu gerektirir ve halk hicbir zaman tam bir devrime hazirlikli degildir.
  (bkz: felsefe patlatmak)
 • yenilikçi, köktenci, eleştirel, cüretkar bir eylem
 • 80 lerde çocuklarınıza devrim veya ilke yada ülkü gibi isimler verdiyseniz başınız devletle belaya girerdi. sırf bu nedenle devrim adlı kuzenimin adını derya olarak değiştirmişlerdi. zihniyet olayı ne diiim ki?? ne desem olmas yane... haala polis devletindeyiz.
 • devrim, bir sistemin, rejmin, uygulamanın, kurumun; barındırdığı noksanlar yüzünden yıkılıp, yerine yenisinin konulmasıdır. devrim kısmen yapılmaz, eğer kısmen yapılırsa buna reform (inkılap) adı verilir. devrimin en temel özelliği, eskinin yerine konan yeninin, eskiyle hiçbir bağlantısı, hiç bir geçmiş referansı olmamasıdır.
  özellikle devlet yapısını değiştiren devrimlerde, dilde değişimin çok önemli bir rolu vardır. türk devriminde de, fransız devriminde de dilin değişmesi, dönemin aydınlarının bunda rol oynaması kayda değerdir. insanların konuştukları dilden, kıyafetlerine , yaşamlarının bütünü değiştiğinde devrim olur. geçmiş referanslar kırılır, her şey kökünden değişmiştir, kişilerin varlık sebebi bile. fransız devriminde, o güne kadar iktidarın kaynağı olarak tanrıyı gösteren aristokrasi ve kilisenin karşısında, burjuvazi, egemenliğin kaynağı olarak halkı göstermiştir. bu da kişilerin dünya üzerindeki duruşunu etkilemiştir. severim devrimleri..
  (bkz: turk devrim tarihi)
hesabın var mı? giriş yap