şükela:  tümü | bugün
 • iran da rejimi korumakla görevli ordunun adı. rejimi korumanın yanı sıra halkın gözünü korkutmak görevinide üstlenmişlerdir.
 • iran’da kısaca pasdaran olarak bilinirler.
  farsça tam adı “sipah-i pasdaran-ı inkilab-ı islami” olan devrim muhafızları, iran islam cumhuriyeti anayasası’na göre, cumhurbaşkanlığı ve bakanlar kurulu ile birlikte yürütme gücüne sahip bir kurumdur. ordu ile birlikte bu gücü paylaşır ve hava, deniz kuvvetleriyle adeta ikinci bir ordudur. yani iran silahlı kuvvetleri devrim muhafızları ve düzenli ordudan oluşur. iki ayrı kol olarak genelkurmay’a bağlıdırlar. ordunun ve devrim muhafızları’nın komutanları dini lider tarafından atanır ve sadece ona karşı sorumludurlar. devrim muhafızları, 1979 devrimiyle birlikte, bir devrim klasiği olarak, ülkeyi, rejimi ve devrim kurumlarını korumak; devrim ideolojisini yaygınlaştırmak için amacıyla kurulmuştur.

  devrim muhafızları başta içişleri ve istihbarat örgütü savama olmak üzere çeşitli yapılar üzerinde etkili olmaktadır. besiçler yani gönüllü birlikler de devrim muhafızları’na bağlıdır. özellikle iran-ırak savaşı’ndan sonra iyice güçlerini ve kontrollerini arttırdılar ve kara, hava, deniz kuvvetlerine sahip oldular.

  devrim muhafızları’ gücünü biraz da iran devlet yapısındaki zaaflardan almaktadır. iran devlet bürokrasisi, demokratik kurumlar ve teolojik kurumların birlikteliğinden oluşur, her iki yapı da anayasaldır ve fakat egemenliklerinin kaynağı farklı olduğu için çatışırlar ve zaaf meydana gelir. bu da devrim muhafızları gibi kaynağını dini liderden alan kurumların fiilen gücüne güç katar. örneğin adalet bakanlığı’nın yanında “inkılap mahkemeleri” vardır. dışişleri bakanlığı dünya ile ilişki kurmaya çalışırken, “dış tebligat komitesi” mollalara bağlı bir kurum olarak mütemadiyen dünyaya mesaj yollar. içişleri bakanlığı polis teşkilatıyla asayişi sağlamaya çalışırken, mollalara ve devrim muhafızları’na bağlı besicler de asayişe müdahale ederler. iran ordusu’nın yanında bir de işte en az onun kadar etkili pastaran – devrim muhafızları vardır. bütün bu dualite son tahlilde devlet başkanına yani seçilmiş olan değil de dini lidere yani atanmış olana bağlı kurumların kamusal alandaki üstünlüğüne yol açar.
 • 1979’daki iran islam devrimi sonrasında, ülkenin yeni liderlerini ve kurumlarını korumak ve bu yapıya muhalif olanlarla mücadele etmek amacıyla ayetullah humeyni tarafından kuruldu. devrim muhafızları başka kurumlar üzerinde de önemli bir nüfuza sahiptir ve her yerleşim biriminde gönüllü milis birlikleri vardır. son günlerde ingiliz deniz piyadelerini yakalamalarıyla dünya gündeminde yer edindiler. diğer bir isimleride islami devrim muhafızları'dır.
 • besiclerle birlikte o motorsikletlerinin tepesinde mad max goruntuleri vermekte olanlar.
 • iran'da sipah-ı pasdaran ya da bazen sadece sipah olarak adlandırılan, ecnebilerin revolutionary guard dedikleri, 13 haziran 2009 iran ayaklanması tarihi için söylüyorum: henüz piyasada çok fazla görünmeyen çok tehlikeli tipler.

  ayetullah humeyni tarafından devrimden hemen sonra oluşturuldular. ali hamaney aynı zamanında ilk başkanıdır devrim muhafızları'nın. bu da halihazırda iran'ın ve iran şiiliğinin en önemli adamının zamanında her şeyi olduğu bir teşkilata güç veriyor.

  (bkz: ayetullah hamaney/#16329665)

  mahmud ahmedinejad da eski bir pasdaran üyesi, besicler'le de takılmışlığı vardır. iktidar şimdilerde tastamam pasdaran'ındır dersek sanırım yanlış olmaz. aşağıdaki birkaç imajda hamenei'nin devrim muhafızları ile ve devrim öncesi günlerinden kareler var:

  bu eski bir foto. pasdaran'ın elemanı ali hamenei'nin yanında. paslı sakalları, belinde silahı ve telsizi ile dosta da düşmana da pek güven veren bir tip değil:

  http://www.flickr.com/…/diyavol/3631747020/sizes/o/

  ali hamenei'nin pasdaran'in başında olduğu dönemden bir kare. üniformasının üzerindeki sarı lacivert arma da devrim muhafızları'nın resmi arması. yazının sonunda daha büyük hali de var:

  http://www.flickr.com/photos/diyavol/3630916815/

  devrimciler ve ali hamenei:

  http://www.flickr.com/photos/diyavol/3631730646/

  içi ayetullah dışı fidel castro:

  http://www.flickr.com/photos/diyavol/3630917633/

  (bkz: ali hamaney/#16329665)

  pasdaran'a dönersek, dini propagandanın en büyük kitlesi besicler ile birlikte pasdaran'dır. devletin ideolojik aygıtlarının tamamının mücessem halidirler iran'da adeta.

  içlerinde kadınlar da var. zaman zaman televizyonlarda gördüğünüz, üzerinde çarşaf olduğu halde bir iple duvardan aşağı elinde kalaşnikofla inen kadınların fotoğrafları var ya, işte onlardan bazıları kadın pasdaranlar'a aittir, bazıları da iran polisine. kadın muhafızlar 'ez-zehra' adıyla anılıyor. iran halkı bunlarla 'zehra komando' diyor maytap geçmek için ve kadınların başlarındaki örtü kaç santim aşağıda, kaç santim yukarıda ölçmek bunların işi daha çok. bu işe polis gücü de bakıyor.

  lanet olası kezbanların güzelliğe tahammülü yok:

  http://farm2.static.flickr.com/…76_42a9b57ba2_o.jpg

  - - -

  iran'da besicler'le birlikte en tehlikeli adamlar pasdaran'lar. asker, polis, molla, istihbaratçı, jandarma, gardiyan vesaire değil de, bu adamlar çok tehlikelidir. itaatsiz'in belirttiği gibi, devletin resmen ikinci ordusu olmuşlardır. iran devrimini şimdiki halinde böyle güçlü kılan da bu arkadaşlar.

  aynı zamanda iran silahlı kuvvetleri bünyesinde başlayacak herhangi bir isyanın büyümesine karşı sübvanse edici bir güç olarak her zaman yedekteler. direkt olarak hameneî'ye bağlı oldukları için kimseyi sallamıyorlar. emir geldiği anda her şeyi uçurabilecek kafa yapısında tiplerdir bunlar.

  2009 iran cumhurbaşkanlığı seçimleri'nin ertesi günü, 13 haziran 2009 tarihinde başlayan olaylarda nadiren ortaya çıktılar, bu işi iran'ın çevik kuvvetine havale ettiler. çünkü ayetullah sürekli bunları teskin etmek için uğraştı zira bunların başınabuyruk davranışları ve görevleri (ahlak polisliği vs) iran halkını zaten çileden çıkarmış durumdayken, halihazırda iran'da zaten pek de yerinde olmayan dengeleri bir iç savaşın ötesine taşıyabilirdi.

  (bkz: ali hamaney'in 19 haziran 2009 tarihli konuşması)

  muhafızların logosu güzel. hizbullah'ın logosuna çok benziyor:

  http://www.ettehadnews.com/images/newspics/469.jpg

  (bkz: ekşi sözlük iran masası sundu)
 • (bkz: waffen ss)
 • israil bunlara karşı koymak adına 300 spartalıyla anlaşmış.

  kaynak: leonidas
 • iran mafya ağı.
 • (bkz: chp)
  (bkz: ergenekon)
  (bkz: tsk)
  (bkz: milli şef)
  (bkz: milli birlik komitesi)
hesabın var mı? giriş yap