şükela:  tümü | bugün soru sor
 • islamiyet'te "kom$usu acken tok yatamama" $eklinde ifade edilen davrani$ ozelliklerinin butunu. gunumuzde sendika ba$kanlarinin hallerine bakilarak ne hale geldigi gorulebilir istege bagli olarak.
 • devrimciligin tam zitti bir sekilde davranip kendini birey olarak yuksek gosterme cabasi icinde belli basli baskasinin prensiplerini benimseyip onlari ustun kabul edip baskalarinin da o prensiplerini ustun gormesini saglama istegidir
 • ahlak kavramının muhafazakar çağrışımlarına takılmadan (etik kelimesinin türkçe karşılığı olarak düşünelim) ele aldığımızda çok önemli bir konudur.

  hiç detayına girmeden şöyle bir kaç soru ile ifade edebiliriz sanırım:

  - öğlen 12 den önce uyanamayan adamla devrim yapılır mı?
  - iki lafından birisi yalan olan adama güvenilip devrime kuşanılır mı?
  - sarhoş oldu mu çenesini tutamayan ve nerde sarhoş olacağı bilinmeyen adamla devrim yapılır mı?
  - paraya karşı zaafı olan adamla devrim yapılır mı?
  - iktidar hırsı patolojik seviyede olan adamla devrim yapılır mı?

  askeri disipline işaret etmiyorum elbette ama bunlar cevaplanması gereken sorular. devrimci örgütlenme kaçınılmaz olarak belli bir ahlak yasasını dayatmaz mı?
 • genel bir tanımı olmamakla birlikte ülkemiz sol hareketinin çok yanlış anladığı bir durumdur. ahlak dediğimiz şeyin evrensel kuralları yoktur, bazen toplumun değer yargılarına göre bazen hukukun toplumda yarattığı etkiye göre şekillenen, doğrusu ya da yanlışı olmayan bir şeydir.
  devrimci ahlak diyerek yozlaşmış ilişkilerini gizleyenleri çok gördük bu ülkede.devrimci ahlak diye ortalıkta dolaşan, yoldaşım dediğim insanların nasıl birer pislik olduğunu görünce bu kavramı daha iyi anlıyorsunuz. zaten siyasetlerin kendi içlerinde bile ortaklaşabildiği bir durum olmadığına göre devrimci ahlak nedir diye konuşmak da gereksiz kalıyor bence.