şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: dev genç)
 • bir dönem de, ayrı bir çizgide, tam olarak yazılırsa, "bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde devrimci gençlik" adıyla yayımlanan bir dergidir.
 • iclerinden bazilarinin zaman zaman meydanlari doldurup yumruk sallayan, slogan atan, universitelerde ciddi manada kagit israfi yapan, sorsan herhangi bir ekonomi modeli hakkinda iki cift laf edemeyecekken kendisine komunist diyebilen (marx'in modeli hakkinda konu$abilecekleri hakkinda bile $upheliyim), ya$adigi ulkenin sosyolojik, demografik ve ekonomik yapisi, yetileri ve dinamigi ile ilgili zerre kadar fikri olmayan genclik kinetizmini bazilari fa$ist, ulkucu, milli goru$cu, nurcu, kurtcu, $eriatci vs olurken kendisi ayni temelde bir yerlere kanalize etmek zorunda olup en karizmatik gordugu delige enjekte eden bir tiineyç güruhu oldugunu algilamaniz uzun surmez.

  yil : 1999
  yer : universite yerle$kesi
  durum : universite $enligi, sati$ stantlari var, ben de meyve salatasi yapip satiyorum. devrimci genclik ortada "mitralyoooz mitralyoooz" diye halay cekiyor. yaniba$imda universitenin onde gelen devrimci güruhunun yine onde gelenlerinden bir kiz bir erkek, eski dev-genc militani $imdinin yetmi$ ya$inda $irin dedesiyle sohbet ediyorlar. muhabbet uzadikca dede, genclerin ütopyasından sıkılıyor lakin ayni yollardan gectigi icin laf anlatamayacagini da biliyor. ne de olsa devrim ate$i sondurulmeye cali$ildikca "inadina devrim" diye parlayan bir ate$. yalniz sohbetin finali ders gibi :

  kiz : (ogrenci kantinini gostererek) bak hasan ağbi, burayi bitirdik tamamen...burasi kurtarilmi$ bolge. (kizla oglan muthi$ bir heyecan icindeler gosterirken)
  dede : (bir kiza bir kantine bir sure baktiktan sonra kizarak) hassiktirin lan! ne kurtarilmi$ bolgesi? kantin orasi...gidin dersinize cali$in, çocuksunuz daha...
 • dev genç kurulduğu zaman 40 yaşlarında olan eski dev genç militanları ( ki bu sayede şimdi 70'lerinde olabiliyor) kimlerdir bilinmez. ya da 2000'li yıllarda kurtarılmış bölgeler yarattığını zanneden kişilerin devrimci gençlik'i nasıl temsil ettikleri de tartışmalı olabilir.

  ama tartışılamayacak olan; 70'lerden günümüze bu ülkenin emperyalizme ve sömürüye direnen insanlarının da olduğu onurunu kazandıran, pek çok işçi ve köylü kazanımlarının, öğrencilerin daha az yemek ve harç parası ödeyebilmesinin, bugün üniversite kapılarında kılık kıyafet kontrolü yapılmıyor oluşunun, yetersiz de olsa pek çok sınıf ve kesimin örgütlenme hakkının olmasının, kitapların şehir meydanlarında yakılmıyor oluşunun, topluma kazandırılan şu anki düzeyini bile beğenmediğimiz hoşgörünün, ve sanki ezelden beri var sandığımız, dünyanın doğal gelişiminin bir sonucu olarak düşündüğümüz, hiçbir zaman kaybetmeyeceğimize inandığımız irili ufaklı pek çok hakkın kazanılmasının mücadelesini veren ve bunun bedellerini ödeyen bir devrimci gençlik varlığıdır.

  devrimci gençlik kavramını, faşistlerle, şeriatçılarla aynı temelde karizma arayışında bir güruh, olarak tanımlamanın utancı ise yazılarımızın altındaki imzalarımızda olsun ve silinmesin bu yazılar. demokrat geçinenlerle faşistleri ayıramasın insanlar da...
 • 4.levent'te bir duvarin ustunde, "devrimci" kelimesinin karalanmis ve uzerine "caliskan" yazilmis halini gordugum slogan.
  (bkz: caliskan genclik) *
 • adını değiştirip devrimci yol olan dergi. 72 sonraları için tabi; dev-genç yani tdgf başka bir olgu.

  (bkz: devrimci gençlik dernekleri federasyonu)
 • herkesin bir sabah uyandığında dahil olabileceği güruh.
  (bkz: kamyon devirmek)
 • ukalalıklara, züppeliklere, küstahlıklara diyeceğim yok.
  sanıyorum bu arkadaşlar kendileri ve çevreleri için (insanlık, türkiye, dünya) bir çok şeyi göze almış ve yaptıklarıyla öyle bir olgunluğa ulaşmışlar ki, öyle bir yetkinlikteler ki, gördükleri 3-5 kişiden veya duyduklarından, okuduklarından yola çıkarak tüm devrimci gençlik'le dalga geçebiliyorlar.
  başka türlüsü düşünmek art niyet olurdu.
  kendini tatmin etmek diye de düşünebilirdim ki ayıp olurdu, elbette bazıları için hayatın anlamı bu.
  (bkz: art niyet)
  (bkz: kendini tatmin etmek)
  ayrıca bkz : #28031396