şükela:  tümü | bugün
 • bir zamanlar gençliğin idealleri ve hayalleri vardı. 1969 yılında 68 gençliği içinden bir grup, eğer gerçekten istenirse hayallerin gerçekleşebileceğini göstermek için türkiye'nin en ucunda iran ve ırak sınırında bulunan hakkari'ye gittiler ve zap suyu üzerine bir köprü inşa ettiler. bu köprünün yapımı, türkiye'nin doğusu ve batısı arasındaki eşitsizlilerin sembolü haline gelen istanbul bozğaz köprüsü'ne karşı yaratıcı bir protesto eylemiydi. gençler, hakkari'de yaptıkları köprüye "devrimci gençlik köprüsü" adını verdiler. "halklar arasındaki dostluk anlamını taşıyan köprü, 1999 yılında kimliği bilinmeyen kişilerce havaya uçuruldu.

  "devrimci gençlik köprüsü", bu köprünün hikayesinden yola çıkarak, 68 ruhunu, direnme ve hayalleri gerçekleştirme gücünü, özgürlüğü anlatıyor. aynı topraklarda binlerce yıldır birarada yaşamanın getirdiği kadim birliğe dayanarak, geçmişe ve geleceğe dair bir efsaneyi anlatıyor.

  şeklinde bir tanıtıma sahip, şiddetle izlenmesi tavsiye edilen belgesel film.

  ayrıca

  devrimci gençlik köprüsü'ne dair;

  sanıldığı gibi yapımında deniz gezmiş rol oyna(ya)mamıştır; çünkü köprünün yapımı sırasında bursa'da cezaevindedir.

  köprü yapıldıktan sonra halk: "bu köprünün üstünden kuş geçse yıkılır" demiş, bunun üzerine ilk olarak köprüyü yapan gençlerin tümü bir arabayla köprünün üzerinden geçmişlerdir.

  hakkari halkına sorulduğunda bence olayı yeterince açık bir şekilde özetlemektedirler: "devlet yıllardır bu köprüyü yapmadı; ama gel gör ki komünist dedikleri yaptılar bu köprüyü" demişlerdir.
 • 1969 yılında devrimci öğrenciler tarafından zap deresi üzerine yapılan devrimci gençlik köprüsü'nün 8 ay önce asılan tabelası ikinci kez kimliği belirsiz kişi yada kişilerce söküldü.

  devrimci gençlik köprüsü bir kez daha saldırıya uğradı.

  dha'dan behçet dalmaz'ın haberine göre, hakkari-van karayolunun 35'inci kilometresinde bulunan devrimci gençlik köprüsü 1999'da kimliği belirsiz kişilerce bombalanarak tahrip edildi. 2010 yılında yapılıp yeniden açılan köprünün 2 yıl önce bu kez isim tabelası sökülüp kayboldu. bu duruma tepki gösteren hakkari'deki 42 sivil toplum kuruluşu sökülen köprünün tabelasını 8 ay önce yeniden taktı. ancak, önceki gün kimliği belirsiz kişi veya kişilerin yeniden devrimci gençlik köprüsü'nün tabelasını sökmesi tepkiye neden oldu. hakkarililer kendileri için önemli olan bu köprüyü bazı kesimlerin hazmedemediğini ve tabelayı yeniden asacaklarını söyledi.

  http://haber.sol.org.tr/…-yine-saldiri-haberi-65659
 • aşk olsun, hiçbiriniz yeşillendirmediniz. neyse, buyrunuz:

  http://www.youtube.com/watch?v=qayn1a8mv68
 • (bkz: anayaso)
 • yine aynı yıl berkeleydeki halkın parkı* inşasını hatırlatır.
 • santralistanbul'daki sosyoloji öğrencileri kongresi'ndeki gösteriminde yoğun ilgi gören belgesel.
 • tekrar kurulmaya başlanacaktır: http://yesilgazete.org/…/27/barisa-kopru-kuruluyor/
 • istanbul'a yapılacak boğaz köprüsüne karşı çıkan bir grup 68'li gencin,hakkari ili sınırları içerisinde bulunan zap suyu üzerine yaptıkları köprünün en bilinen adıdır.dönemin gençlik liderlerlerinden hiçbirisinin bulunmamasına rağmen,yörede bulunanlar tarafından `deniz gezmiş`,`mahir çayan` gibi devrimcilerin köprü yapılırken orada oldukları iddia edilmektedir.1999 yılında pkk'liler tarafından kullanıldığı gerekçesiyle dinamitlenerek imha edilmiştir.köprünün yapımını anlatan `devrimci gençlik köprüsü belgeseli` isminde bir de yapım bulunmaktadır.