şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devrimcilerin pazarladığı devrimlerin garanti süresi içinde yaptığı arızaları tespit için de kullanılabilir bu alet. bu alanda çığır açmıştır ama isteyen devrim yapmıştır da diyebilir. öyle denmesi tercih edilecekse eğer, aletin piyasası biraz daha genişlemiş demektir. onu da hesaba katmak gerekir.
 • ilk prototipi 1969 yılında dudulluda yapılmış mucizevi alet. o dönemin çalkantılı siyasi yaşamına uyum sağlamak amaçlı geliştirilen alet kim troçkistmiş kim oportunistmiş kim leninistmiş şıp diye ölçüp devrim yolunda ayrışırken büyük kolaylık sağlamıştır.

  potansiyel devrimcinin kulağına sokulmak suretiyle ölçüm yapan, bir nevi bebek termometresine benzeyen alet, seksenli yılların sonunda hijyenik olmadığı gereçkesiyle (ki bilen bilir, kulislerde bunun bir amerikan komplosu olduğu maocusundan stalincisine kim varsa herkesi birbirine katıp kim vurduya gitmeleri için bu sölentinin çıktığı da anlatılırdı) piyasadan kaldırılmıştır.

  yeni modelleri ile artık hijyenik tek kullanımlık başlıkları olan devölç günümüzde baskın oran has solcu mu ufuk uras devrime hizmet eder mi, sınıf kaygısı mı özgürlük mü, siyasi hak mı istesek ekonomik hak mı tartışmalarından tarafları belirlemeye yarar. üniversite kantinlerinde en dip köşede satılır.
 • joseph mccarthy'nin itinayla kullandigi bir alet. hakkini vermistir dogrusu.
 • türkiyede devrimci olmanın amnetüsü "sağım solum faşizim" demekten ibaretmidir?
 • türkiye'de solun iki yüzü vardır:
  ...ilki, bu topraklara çok uzak liberal, yetmez ama evetçi, nostaljik, kitabi, ermeni ve kürt deyince gözleri faltaşı gibi gülen, acaip bir doğası olan sol...
  ...ikincisi, solun tarihsel deneyimine, emeğe, özgürlüğe, haklara, sendikal mücadeleye, çoğulculuğa, farklılıklara tamamen kapalı, sığ, üçüncü dünyacı, bir tür kutsallık atfedilmiş ikonlar, nefret ve düşmanlıpa dayalı sol
  ....ilki, kürt ve ermeni dışında mağdur görmez
  ....ikincisi, m.kemal'i dondurur, tabulaştırır, onun üzerinden kendisine kutsallık atfeder
  ikisi de hastalıklı, sola yerleşmiş müzmin virüslerdir.
  bugün yaşanan kriz budur. cumhur aslan
 • devrim sırasında"özgürlük, eşitlik ve kardeşlik"ten söz ediliyordu; ancak devrim
  sonrasında yapılan yasaların büyük bölümü emeği değil, mülkiyeti
  koruyacak biçimde düzenleniyordu (huberman, 1991: 172).