şükela:  tümü | bugün
 • oksimoron diyeceğim, pek bir artiz genç ekşi sözlük yazarı klişesi gibi duracak. ama bildiğin oksimoron yani. sünnetin ontolojik olarak vahiysel sayıldığı bir islam'ı reddediyorsa bu dostlarımız, bu durumda az da olsa bir ümit var. salt kuran odaklı bir islam'ın hermenötik veyahut tevil ne dersen işte, esneme imkanı var.
 • başlığı ilk okuduğumda derinlerden gelen bir 'neeeeeey' sesini duymama neden olan ve linkinin içinin boş görünmesiyle hayallerimi yıkan oluşum... oysa dinin muhafazakar yönünün de devrimlere açık olduğunu düşünenlerin olabileceğini düşündürmüştü bir an...
 • ben böyle bir oluşum kursam adını iştirak koyardım.
 • yani, olabilirliliği olan fakat diğer düşünce sistemlerinden herhangi bir üstün tarafı bulunmayan bir platform.

  içler dışlar çarpımı, artı eksi götürmesi vesaire yaparsak çıkan sonuç nötrdür. yani,

  müslüman adama güzel olan her şey yakışır, aferin.
  devrimci adama dogmatizm yakışmaz, olmadı bu.

  sonuç dediğim gibi nötr.

  fakat benim müslüman bir kişiden beklentim, kim olursa olsun, ezilenin, hor görülenin, haklının, fakirin, işçinin, emekçinin yanında olmasıdır. devrimci ya da değil.. bir de üstüne sermayenin baskısına karşı eşitlikçi bir paylaşım düsturuyla devrimci olursa tadından yenmez tabii.

  anlatılan tarihe göre peygamberi zaten böyle bir insan imiş.. sünnet diye çuval giyeceğine, yüzünde tomarla sakal bırakıp sabi sübyana göz dikmenin formüllerini arayacağına, sünnet diye bu değerleri göz önünde tutuyorsa başımın üstünde kardeşim kadar yerin var.

  ulan bi de şu var irandaki de devrimci filan değil mi, gayet sosyalistler gibi duruyor buradan ama şimdi bilemedim iyi mi kötü mü?
 • allah korkusu yüzünden direk sosyalizme geçiş yapamayan araf sınıfındaki insan grubu.
  1.mayıs'ta atacakları sloganda pek güzel. allah-ekmek-özgürlük..
  ayrıca fikir babaları ihsan eliaçık 2010 yılında taksim meydanında emekçiler ile buluşmuştu.
  destek verilmeli..