şükela:  tümü | bugün
 • nazım hikmet kültür merkezi'nin düzenlemiş olduğu kısa film dayanışması dahilinde bir proje. proje yönetmenliğini mustafa kenan üstlenmiş. çeşitli kısa filmlerden meydana gelecek.
 • (bkz: komünist kararname)

  not: filmin yönetmeni bu akşam saat 19:00 sularında tv8 de canlı yayına katılacaktır.
 • filmi izlemedim. filmi çeken kurumun çevresinde yer aldığı akımdan ideolojik olarak hazzettiğimi de söyleyemem. hatta buradan yola çıkarak izlemediğim filmin içeriğine dair endişeler bile duyabilirim ama en kötü durumda bile bu zamanda, bu ortamda böyle bir çalışmanın yapılması son derece heyecan verici, sevindirici ve harikulade birşey. görsel ürünlerin geniş kitleler üzerinde ne denli etkili olduğunun ayırdına çok çok önceleri varılması ve bu tür araçların kullanımının çoktan akıl edilmesi lazımdı. umarım çok izlenir, çok tartışılır ve esin kaynağı olur.

  emeği geçenlere binlerce teşekkür.
 • akşam akşam meraklı bir heyecan yaratan film.
 • bu filmle ilgili en büyük dileğim; filmin, sosyalist sanat yapıtlarında en başta nicelik anlamında, sonra da nitelik olarak bir sıçrama tahtası olmasıdır. toplumculuktan, aydınlanmadan, ilericilikten uzak; sanat diye yutturulmaya çalışılan bireyci, magazinsel, kapitalist, gerici 'yaratı'lardan bıktık usandık artık. atılımın zamanı geldi de geçiyor. kitlelere, bir de sosyalist seçeneğin vârolduğunu, sosyalizmi anlatmanın zamanıdır. ve bunun sanatla anlatılması yapılan işi daha etkili ve değerli kılacaktır; üstelik sosyalist sanat anlayışının gelişimine ve dolayısıyla geniş kitlelere ulaşmasına da katkısı olacaktır.

  yönetmen ve filmden (ismini unuttuğum) bir oyuncu tv8'de haberaktif programına katıldı bu akşam ve izleme fırsatım oldu. filmle ilgili bilgiler sundular, sunucunun sorularına içtenlikle, sakince ve son derece tutarlı yanıtlar verdiler. ayrıca; yönetmen mustafa kenan'ın, bir programına katıldığı kanalda, kanal çalışanlarının emeklerinin nasıl sömürüldüğünü dile getirip (düşük ücret, yüksek çalışma saatleri) kanal yönetimine ayar vermesi takdire şayandı gerçekten.

  filmi merak ve heyecanla bekliyorum. filmde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler... filmle ilgili beklentiler, beklentilerimiz umarım fazlasıyla karşılanır.
 • filmin fragmanını yüksek burjuvazi izlese hemen dünyaca ünlü psikologlara koştururlar. merakla bekliyoruz. tabi ki hem filmi ve hem de sosyalist devrimi.
 • 2. fragmanı yayınlanmış olan film. eğer bu ülkede bir devrim ihtimali varsa bile bu filmden sonra o ihtimal kalmayacaktır. sen filmde; herkes oturduğu evin sahibidir dersen millet galeyana gelir yahu. bu fikrin altyapısı nasıl oluşuyor bilemiyorum fakat alın teriyle çalışıp kazandığı malı mülkü insanların elinden hangi hakla alacaksınız, bunu anlamış değilim. evet kimse insanların kira veya başka maddi metalar altında ezilmesini istemez ama bunun çözümü ondan alıp buna vermek ise, bu çözüm ne kadar doğrudur ve ne kadar uygulanabilirliği vardır ki.

  edit: yeni gelen fragmanda devrimin yapıldığını işçilere gelip haber veriyorlar, e devrimi kim yapıyor usta? esnaf mı yapıyor?
 • insanların alın teriyle aldığı evleri sırf başkası oturuyor diye onun üzerine yapan bir zihniyeti göstermiş ( ya da bilerek öyle gösterilmiş ) filmdir. bu film ile devrim ihtimali varsa bile mutlak sıfır'a iner ihtimal bu filmden sonra.
 • bir devrim programı ilan eden ve bunun propagandasını yapan değil, devrimden yana olan sanatçıların biraz kendi hayalleri ile birazda türkiye'nin gerçekliği ile çektikleri filmdir. eğer devrim türkiye gibi gelişkin bir ülkede yoksulların elinden gerçekleşecekse, bu onun programının yoksulların hayatına dokunur bir biçimde gerçekleşmesi gerekecektir. onların hayatlarına dokunamayan, onların gerçekliğini değiştiremeyecek olan bir devrim veya onun hayali mümkün değildir. bu nedenle ilk fragmanda çok konuşulan "iç ve dış borçlar iptal edilmiştir, tüm kredi kartı borçları silinmiştir." cümlesine verilen itirazlar ile "herkes oturduğu evin sahibidir." cümlesine verilen itirazların aynı kesimlerden gelmesi doğaldır. hiç şüphesiz devrimin adı bile bu kesimler içerisinde bir yarılmaya sebebiyet vermektedir. gerçeğinde de verilen tepkiler bundan farklı olmayacaktır. filmin esin kaynağı için ise:

  (bkz: komünist kararname)