şükela:  tümü | bugün
  • benim bildiğim bu sadece bakterilere karşı kullanılıyordu , e şimdi yıkanıyoruz resmen bunla
    pompalıyorlar durmadan alın kullanın diye
    acaba ticari bir oyun mu bu
    virüse karşı gerçekten etkili mi ?

edit : arkadaşlar burada amaç muallakta olan bir konuyu tartışmaya açmaktı, ne takılmışsınız ölüm olayına
    ayrıca virüslerin canlı olup olmadığı da muallaktır , bilim net bir kanıya varmamıştır bu konuda , kimisine göre canlı kimisine göre değil
    zaten ölüm kelimesi burada yok etme anlamında kullanıldı
    urfada 50 karakter sınırı yoktu da biz mi yazmadık doğrusunu
  • bu konuda fikrim yok fakat foşur foşur yıkanan sokak görüntülerini görünce hem rahatlıyorum hem de hayvanlara üzülüyorum. yemek yerken zehirlenecekler yazık.
  • disinfectant olarak yazilmasi daha dogru bence.
  • virusu deaktive sey dezenfektanlardaki alkol. benzer bir etkiyi sabun da yaptigi icin ellerinizi yikayin diyorlar.

edit: evet oldurmek dogru bir tanim degil belki. o yuzden deaktive etmeyle degistirdim biraz da detayli anlatayim. cogu virus 3 temel yapi tasindan olusuyor, rna, protein ve lipid. virus ile enfekte olmus hucre bunlardan uretmeye basliyor ve rastgele bicimde birleserek viruse donusuyorlar. ancak bunlarin arasinda kuvvetli bir bag yok, dolayisiyla onlari parcalara ayirmak icin cok kuvvetli bir takim kimyasallara ihtiyaciniz da olmuyor. hucre oldugu zaman, icerisindeki virusler de diger hucrelere dagiliyorlar ve bu sekilde yayiliyorlar.

ellerinizi sabunla yikadiginizda sabunun icindeki amfifiller hem virusun elinize tutunmasini zorlastiriyor hem de virusun yapisindaki lipide benzedikleri icin virusun dagilmasini sagliyor. alkol de buna benzer bir etki yaptigi icin ve bir cok dezenfektanda alkol oldugu icin ise yariyor.

ellerinizi yikamayi unutmayin.

uyarilar icin tesekkurler iki dusunup bir soylemesi gereken adam ve double.
  • disinfiktin ılırık yızılmısı dıhı dığrı.
    dezenfektan aq.
    hatta dezanfektan.
  • alkol oranı yüzde 70 ve üzeri ise evet virüsü öldürür (diyorlar).
  • öldürüyor.

edit:
    yemin ediyorum seviye yerlerde.
    ulke olarak 1800 lu yillara donduk.
    sozluk bunun en guzel yansimasi.
    kosa kosa geriye gidiyor toplum.
    welcome to yeni turkiye.
  • yeter be insanlari korkutmayin,

virus yok on saat yaşarmış kartonda söyleymis, celikte bu kadar kalırmış.

siz hic kriminal bilmez misiniz? siz de gidin bir bardaktan su icin cinayet mahalinde dna niz iz bırakır.

bahsi gecen kalintilarin tamami rna parcalari, hicbir virus canli hucre olmaksizin enfekte etmez bulasmaz. adamin biri tukurdu ve icinde insan hucresi var, virus bu hücreleri patlatip yuzeye ciksa bile parçalanir gider. peki bu sure ne kadar? en fazla on dk

paranoyak olmayın yeter

edit: mesaj atip kufreden onlarca kisi cansiz yuzeylerden 1 saat sonrasinda bulaştığına ya da bulasabilecegine dair ortaya tek calisma koysunlar gorelim. cinli arastirmacilar onlarca maymun uzerinde deney yapıyorlar bir cacik çıkmıyor da siz mi biliyorsunuz
  • valla inşallah öldürüyordur tek tutunacak dalımız o kaldı.

bir sorunsal.
  • dezenfektan virüsü bayıltıyor ama sabun öldürüyor.