• heyecanla beklenen ico'lardan birini yapacaklardır. bir credits token etkisi (ico'da 0.20'den satılıp ilk hafta 1 doları gördü) bekliyorum ama yatırım tavsiyesi değildir. onu yazmıştım, bunu da yazayım.

  takip için: https://dfinity.org/

  düzeltme: ico olmayacakmış, bir sözlük kullanıcısı uyardı. ayrıntılar #76172236 numaralı entryde.
 • "internet bilgisayarı" mottosu ile yola çıkan ve airdrop ile yaklaşık 25 milyon isviçre frangı değerinde dfn dağıtacak blokzincir projesi.

  tek yapmanız gereken https://dfinity.org/ adresindeki haber bültenine (newsletter) email adresinizle kayıt olmak.

  düzenleme 1: airdrop hakkı kazananlara konu ile ilgili bir eposta gönderilecek henüz net bir tarih yok. bireysel olarak kyc ve aml yapanlara 500 ile 2500 isviçre frangı değerinde token gönderilecek. bu miktar belirlenirken de haber bültenine kayıt zamanı göz önünde bulundurulacak.
  düzenleme 2: türkçe telegram grubu: https://t.me/dfinity_tr
  düzenleme 3: airdrop mainnet sonrası gelecek yani zaman olarak 2018 sonunu bulabilir, takipte kalmakta fayda var.
 • airdrop ile ilgili detayları dün medium kanalları üzerinden açıkladılar.

  önceki açıklamaya 10 milyon chf daha ekleyerek toplam airdrop miktarını 35 milyon chf çıkardıklarını duyurdular. 4 nisana kadar mail listesine kaydolanlara 25, sonrasında kayıt olanlara 10 milyon chf değerinde token dağıtacaklar. bu durumda eski kayıt olanlar daha çok token alacak, 4 nisan öncesi 500-2500 arası, 4 nisan sonrası da minimum 100 chf değerinde.

  kyc bugün başlayacak ve 8 hazirana kadar devam edecek. mainnetin de yıl sonuna kadar çıkması bekleniyor. şimdilik batı cephesinde gelişmeler bu yönde :)
 • dfinity toplam değeri $4b'den para topladı. yakın zamanda demo'su vardı. demo bildiğimiz bir rails aplikasyonundan farksız. supply chain sözde. en tepeye de avokado resmi koymuşlar, avokado yetiştiricisi olsa şöyle yapardı böyle yapardı diye.

  $4b toplayan, 4 senedir geliştirilen bir proje varsa ortada, böyle hayali ürünler göstermemeli. o fiyata karşılık gerçek meksikalı bir avokado üreticisi olmalı ortada, tüm ailesiyle gelmiş, "dfinity sayesinde hayatım ilerledi" diyerek. bunu yapamıyorsa proje, demoyu filan unutmalı. zaten hız konusunda sektör içerisinde rekabette bulunabilecek bir ürün de değil. uzak durulması gereken zaman kaybı bir iş.
 • çok sağlam gelmekte olan, en büyük blokzincir teknolojilerinden biri.
  internet bilgisayarı olarak tanımlanıyor. ağdaki bilgisayarların minimum standardı var. bu nedenle hız konusunda kendilerine güveniryorlar ve diğer zincirlerden çok daha hızlı işlem yapılabileceği öngörülüyor.
  buna bağlı olarak geliştirilen coin ise epey değerlenecek gibi görünüyor.
 • blockchain, web, defi ve development konusunda bir çok şeyi değiştirebilme kapasitesi olan bir proje dfinity.

  yaklaşık 3 yıllık bir gecikme ile 2 gün sonra genesis blokunun yaratılmasıyla çalıştırılmış olacak 'internet bilgisayarı'.

  temel olarak bilgisayarlarımızdaki işlemcilerin yaptığı işi, mevcut bulut operatörlerinin (aws, google cloud, azure etc) monopolizasyonunu ortadan kaldırarak ve bir çok kullanıcıya dağıtarak yeni nesil web sitelerinin ve internet uygulamalarının merkezsiz bir şekilde ve daha önce görülmemiş bir hızda çalışmasını sağlayacak.

  en güçlü ve piyasaki benzer projelerden ayıran özelliklerinden başlıcaları, motoko ismi verilen web programlama dili (web assembly dilinin yapımcısı tarafından geliştirildi), network nervous system (nns) adı verilen otonom govern sistemi ve en önemlilerinden birisi olan merkezsiz bir şekilde çok hızlı çalışmasını sağlayan chain key teknolojisi.

  dfinity, ethereumun olmak istediği ama teknolojik olarak olması imkansız olan herşeyi, akıllıca teknolojiler ile çözen, daha önce çözülememiş bir çok sorunu çözerek hayata geçiren ve ethereum yaratıcısı vitalik buterin'den bile bu sebeple övgü almış bir proje.

  henüz ıcp adı verilen token piyasaya çıkmadığı için ana basın tarafından çok takip edilmiyor ancak dfinity, bildiğiniz alt coinlere hiç benzemiyor. çünkü arkasında çok büyük ıt yatırım firmaları ve isimler bulunuyor. bu sebeple tarihte bir ilk olarak, coinbase borsası, bir tokenı çıktığı ilk gün listeleyeceğini açıkladı. özellikle akıllı para denen ve kişilerden öte, enstitülerin radarında olacak olması, projenin finansal anlamda da adını ciddi şekilde sözettirebileceğini gösteriyor.

  bir diğer önemli konu ise, legal sebeplerden ötürü dfinity, 2018 yılında yapacağı ıco'dan vazgeçip seed ve private yatırımlar ile yatırım turunu kapattığını açıkladı. bu süreçte ıco'ya kayıt olmuş yüzlerce kişiyi de mağdur etmemek için toplam token sayısının (469m) %1.25'ini haber içeriğine kayıt olmak gibi şeyler yapan ve projeyi takip eden kullanıcılara ücretsiz bir şekilde verdi (airdrop). coinbase listelemesi ve coinlerin çok büyük bir çoğunluğunun, listeleme zamanında sirkülasyonda olmayacak olması göz önüne alındığında, ıcp'nin çıkış fiyatını $300-$1500 olarak ve market büyüklüğünü de $10b-$50b olarak tahmin etmek gerçekten çok da uzak olmayabilir. airdrop'da verilen coin sayıları 28, 119, 239 ve 599 olarak gerçekleştiği için, bu tahminlere yakın bir açılış gerçekleştirirse, blockchain tarihinin en büyük airdropu olarak tarihe geçecek. ortalama 119 ıcp'ye sahip olan bir kullanıcı $300 dolar açılış ile $35.000 gibi bir miktara ücretsiz sahip olmuş olacak.

  yakında buralarda çok konuşulacağını tahmin ettiğim dfinity ile alakalı daha çok teknik bilgi ekleyeceğim.

  blockchain tarihinin en büyük olaylarından birisi olmaya aday genesis etkinliğini aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz.

  https://dfinity.org/mercury
 • 3 sene once coinlist’te bu projenin potansiyelini gorup 5 farkli hesap ile airdrop almayi denemistim. 3 u onaylanmadi. diger ikisi ise 119’ar token almaya hak kazandi. 238 ıcp tokenim ile hazirim. heyecan dorukta. ethereum marketcap’ine ulasma potansiyeli var birkac sene icinde.
 • ıcp coin'in ne olduğunu raiturk şurada anlatmış: http://www.raiturk.com/…nleri-gelecegi-ve-yorumlar/

  bir de airdroptan gelen koinler yavaş yavaş 12 ayda açılacakmış.
 • marketcap’e sağlam bir giriş yaptı. gün içinde 500$ üstünü de gördü. hatta binance ‘a göre bir ara 2.000$’ı bile görmüş.
 • fiyatinin oluşmasını beklemek lazim galiba.

  ama ne kadar beklemek lazim, cok cetrefilli.

  su an izlenen coin.
hesabın var mı? giriş yap