şükela:  tümü | bugün
  • bu sınava girdiğimizde tarık akan yaşıyordu, brad pitt ve angelina jolie ayrılmamıştı, mevsim yazdı.
  • hala açıklanmamış sınavdır.
    milyonların girdiği ygs, lys gibi sınavları 10 günde açıklayan ösym bu sınavı 17 gündür açıklamıyor. bayramdan sonra bir çok okul eğitime başlıyacak. daha bu insanlar 3-4 gün tercih yapacak, sonra tercihlerin açıklanmasını bekleyecek, sonra ek tercih bekleyenler olacak, onların tercihleri alınacak, o tercihler açıklanacak. daha sonra kaydıydı küreğiydi, muafiyet işlemleriydi nerden baksan 15-20 gün ve bunların hepsi bayramdan sonra olacağı için ekim'in ilk haftasına hatta ikinci haftasına kadar sarkacak bir süreç. daha bu insanlar farklı şehirlere gidecek orada yurt bulmaya çalışacak, ev bulmaya çalışacak, eve çıkarsa maddiyattan dolayı ev arkadaşı bulmaya çalışacak vs vs. insanlar bu kadar da mağdur edilmez. senelerce kpss sorularını vererek hak yediniz, milyonlarca mağdur yarattınız, bari artık işinizi doğru düzgün yapın.
  • çıldırtan sınav...

ulan bu ülkede senelerdir yandaşlarınızın geçmesi adına sınav adı altında el altından bunca şerefsizlik yaptınız; şimdi ne oluyo da hâlâ "yok onu getirme, yok bunu getirme, ulaşım kartı olmasın, telefon olmasın, bileklik olmasın, düğmen bile metal olmasın, küpe olmasın, kulaklık olmasın, anahtar olmasın, metal para bile olmasın..." n'oluyoruz, savaşa mı giriyoruz? ne bu ciddiyet? ne bu denetim? kıçı kırık bir sınav için ne bu hâl ulan!?

sen hem ver taa ebesinin şeyine sınava girilecek okulu (okul kıtlığı varmış gibi), sonra da "yanında ulaşım kartı olmasın, telefon olmasın, para olmasın, emanet de alınmıycak" diye not düş!

hassiktir ordan!?
  • ucretleri ile sasirtmayan sinavdir.

2012 - 40 tl
    2013 - 50 tl
    2014 - 50 tl
    2015 - 70 tl
    2016 - 80 tl
    2017 - 90 tl

2014 yilinda unuttuklari zami 2015 yilinda unutmamislar.

tesekkurler osym.

edit: 2017 fiyat guncellemesi
  • darbe öncesi takvime göre sınav 31 temmuz'da yapılacak, sonuçlar 11 gün sonra yani 11 ağustos'ta açıklanacaktı. darbe sonrası sınav 21 ağustos'a alındı, fakat sınavın açıklanacağı tarihle ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. yine 11 gün sonrasında 1 eylül'de açıklanır diye düşünüyordum ki sanırım yanılacağım. ben ikinci üniversite için girmiştim. hayatının merkezinde bu sınav olanlar var ve sonuçları hakikatten çok merak ediyorlar. ösym'nin ise pek de umurunda değil. allah yardımcıları olsun.
  • başından sonuna kadar zamanlama hataları barındıran sınav. ösym'de, yök'te hangi kafalar ile bu sınavı koordine ediyorlar anlayamıyorum.

sınav : bir kere sınav çok geç bir tarihte yapılıyor. ülkedeki son üniversitenin finalinin-bütünün bittiği an eklersin üstüne 1 hafta yapıştırırsın sınavı geçersin. bunu ayarlamak o kadar zor olmasa gerek. çalışan zaten sene boyu çalışıyor sınavına. 31 temmuz'daki sınavı 21 ağustos'a ertelediniz. sebep darbe girişimi. hadi diyelim eyvallah ekstrem bir durum oldu.

sonuç : 33 günde açıklandı. ilk defa bir şey denediniz. her sorunun altında kendi optiği var. dedik oo hızlıca açıklanacak. sonra kitapçıklar içindeki silgi tozlarından dolayı sağlıklı okuma yapılamıyor dedikodusu doğdu. konuya dair hiçbir açıklama gelmedi. o kadar aradı insanlar uğraştı. elinizde barkod cihazı ile mi okudunuz lan sınavı? insan eğitim öğretim yılına yetişecek şekilde yetiştirmez mi sonuçları? yukarıda bahsettiğim ekstrem durumu senin devlet olarak telafi etmen gerekmez mi?

yerleştirme : önlisanstan lisansa geçmek isteyen öğrencinin başarı durumu zaten ortada. myo'dan sonra fakülte temposuna adapte olması lazım. kalkıyorsun bir de bunları yeni okullarına 1 ay geç başlatıyorsun. çok erken açılan okullar da var. 1,5 ay kayıp yaşayacak insanlar. sadece bu olay bile eğitim öğretime verilen önemi ispatlıyor. insanlar başarılı oldukları bir sınavda resmen cezalandırılıyorlar okullarına girer girmez. ilk dönemleri direkt pert.

bonus : kazanan öğrencilerin gidecekleri şehirde kalacak yer ayarlamaları lazım. kaydını yaptırıp yaptırmaz derslerinden geri kalmamak için o şehirde kalması lazım. nerede kalacak insanlar? hazırlık okuyacak öğrencilerin seviye tespit sınavları, okumayacak olanları yeterlilik sınavları, intibakları, kimisinin harcı boku püsürü var. lan kayda gitmesi bile sıkıntı. normal öss öğrencisine oryantasyon yapıyorsun, okulun etinden sütünden yararlandırıyorsun da bunlar üvey evlat mı?

bonus 2 : url'den ufak değişikliklerle gov.tr uzantılı adresinden kılavuz buluyor insanlar. onu da kaldırıyorsun. yine hiçbir açıklama yok. ulan dersin ki ; bu kılavuz yanlış ya da bu kılavuz doğrudur ; referans olarak yerleşip yerleşmediğinize bakabilirsiniz fakat official olarak bekleyin.

tam bir kaos.
  • matematik öğretmenlerinin hukuk okuması için yapılmış bi sınav. ösym bu saçmalığı neden yaptı bilmiyorum. 35 net matematik yapan adam cok rahat bir şekilde istanbul'da devlet üniversitelerin de mühendislik okuyabilir. ne ygs ne kpss matematiği bu kadar zor değildi amaçlarını tam olarak anlayan birileri bana lütfen açıklasın.

zorunlu edit: 30 matematik sorusunu kafadan yapan birileri varmış at yalanı sikeyim inanani. ulan cakallar neyin ispatindasiniz? matematik profesorunu koy o soruları 60 dakikada bitiremez ayiptir günahtır millet emek verdi çalıştı 30 tane kafadan yaptim deyip milletle tassak gecmeyin.
  • gördüğüm en ohannesburg sınav idi. sınav bitti ve ben o neydi gız diyebildim sadece.

ben matematik özürlü bir adamım ve bu sınava da biraz öylesine girdim. hedefim 20 soru falan işaretlemekti. böyle bir olayım vardır benim, matematik yapamam ama yaptığım muhakkak doğrudur. 11 soru işaretleyebildim gençler. ve sözele geçtiğimde kalan süre 50 dakikadan daha azdı. sözelim kuvvetlidir normalde, ama resmen götümden ter akıta akıta her soruda bir saate bakarak ve genelde 2 dakika geriden gelerek de olsa testin sonuna ulaştım. kalan süre 7 dakika, kalan soru dokuz, hallederiz dedim. ama o da ne?? mantık soruları oku oku girmiyor kafaya. yok, beyin iyice yorulmuş, olmuyor lan?? beş soru daha yaptım kalan süre 2 dk. orada bıraktım sınavı. adamlar bildiğin creampie final yapmışlar.

şimdi yanlış anlaşılmasın, sınav zordu ama sorular yapılamaz-çözülemez olduğu için değil. sadece çözmesi uzun süren, bırakın çözmeyi, okuması bile upuzun süren bir sınavdı. yani azıcık hazırlanan herkes bu sınavda iyi derece yapabilirdi ama süre 140 değil 240 dk olmalıydı. denklem soruları türkçedeki paragraf soruları gibiydi, oku oku bitmiyor ki sonra kafa yor da işlem yap. türkçeye geçtiğimde işin vahametini anlayıp süper konsantre duruma geçip paragraf sorularını resmen terleyerek nefes nefese yaptım ama dediğim gibi mantığa geldiğimde olay bitmişti.

bu sınavı hazırlayanların derdi millet bol bol boş bıraksın olmuş. çoğu kimse bitiremedi sınavı. pek çok sınava girmişliğim vardır ama ben böyle kol böreği hiç yemedim.
  • otobüs sorusunu hazırlayanın kafasını çok merak ediyorum.
  • öğretim görevlisi jargonuna sahip aklı evvellerin yorum yapmaması gereken sınavdır. bunların hocalarını tanırım ben ilkokul matematiği sınavı olan ales ile öğretim görevlisi olmuştur, sınava ne kadar zor olacak ki diye yorum yapar, anten.

ayrıca şunu söylemek şart; meslek çıkışlı bir adamın istediği üniversiteye girmesi için ygs de çözdüğü matematik sorusunun iki katını çözmesi gerekmektedir, aynı şekilde denemeler içinde geçerli sadece bununla da yeterli değil 2 yıl okuduktan sonra şuan hemen hemen tüm üniversiteler birinci sınıftan başlattığı için mühendis olman demek; 4 yıl daha sürecek demek. en azından yaz okulu yoksa malesef böyle. şöyle de bir şey var ki istediğin üniversitenin bölümünde maksimum 4-5 kişilik kontenjanı var.