• 2017 de yapılacak olan dikey geçiş sınavıdır.
  • 23 temmuz 2017'de uygulanıp sonuçları 29 ağustos 2017'de açıklanacak sınavdır.

ygs'ye giren aday sayısıyla dgs'ye giren aday sayısı arasında uçurum var. öyle ki ygs evinizin arkasındaki kümesten bozma okul binasında bile yapılırken dgs büyükşehir belediyesi olmasına rağmen bazı illerin merkezinde bile uygulanmaz (bkz: balıkesir).

dgs'de iki test (türkçe - matematik), toplamda 120 soru ve öyle aman aman puan türü olmamasına rağmen ygs'de dört test (türkçe - matematik - sosyal bilimler - fen bilimleri), toplam 120 soru ve 6 puan çeşidi var.

buna rağmen ygs bir iki haftada açıklanırken dgs bir ayda bile açıklanmıyor. sebep? yok?

ona rağmen ygs'de üç araba sülalecek mahalledeki okula yetişemeyen embesillerin göz yaşları yürek dağlarken yaz sıcağında kendi şehrinde dgs olmadığı için komşu illere göç eden, belki de yol bilmeyen iz bilmeyen, altında arabası, yanında akrabası, anahtarını, cüzdanını, ulaşım kartını, parasını bırakacak herhangi bir kimsesi olmayanlar medyanın şeyinde bile olmuyor...
  • zaman yetiştiremediğim
    30 soru yaptığım an "arkadaşlar kalemleri bırakıyoruz" cümlesini duyup hüsrana uğradığım sınav
  • artık sonucu açıklansa da bayram öncesi yerimizi yurdumu bilip kafamızı rahatlatsak dediğim sınav.

anladık mezun durumundaki öğrenciler için uzun bu süreç. ama yeter da!
  • hala sonuçları açıklanmamış sınav. tanımımızı yaptıktan sonra uyarımızı da yapalım; boğaziçi,itü dururken geri zekalı gibi nişantaşı üniversitesini yazmayın.geçen sene bilgisayar mühendisliğinde nişantaşı en yüksek taban puanına sahipti!

edit:29 ağustos tarihinde açıklanıyormuş. ben sınava girmedim. aşağıdaki arkadaş tipik türk futbolcu mantalitesinde.* üniversite etikettir ve iyi öğrencilerin olduğu yerde kendinizi geliştirirsiniz. chelsea'ye gitmek varken galatasaray'a gidilir mi?
  • buradaki dostlara tavsiyem: mühendislik yazacaksanız itü,odtü, boğaziçi yazmayın. çok ciddi söylüyorum. biliyorum, tutturunca canınız gitmek isteyecek ama bu bir tuzak, sakın gitmeyin.

elemanlar sınavda ilk 2-3 bine girmiş de gelmiş oluyor. sizin onlarla rekabet etmeniz için önünüzde çok uzun bir yol var. ha sorun değil ben 15 sene üniversite okurum derseniz, her sene iki ders falan verirsiniz hiç itirazım yok. ama eğer 5-6 senede bitirmek gibi bir düşünceniz varsa, bu zirvedeki okulları yazmayı düşünmeyin bile.

yine iyi olan ama o kadar üst düzey olmayan istanbul üni, gazi, hacettepe, dokuz eylül... efenim bu okulları tercih edin. iş de bulursunuz erkenden mezun da olursunuz.
    kalın sağlıcakla.
  • sonuç açıklama tarihinin ertelendiğine yönelik haberler olan sınav.

haber
  • sonuçlarının açıklanması 6 eylül 2017'ye ertlenen sınav. ben sizin yapacağınız işi seveyim...
  • her sene dgs'ye girenlere üvey evlat muamelesi yapılır. sonuçlar o kadar geç açıklanır ki kaydolan öğrenciler bazen vizelerin çok yakınında bulur kendini. herkesin gelip yerini yurdunu ayarladığı şehirlerde barınacak yer bulmaya çalışır üstelik.
  • bu sınav için harcanan zamanla ygs'ye hazırlanılır, yerleşilir, kayıt yaptırılır bayrama gidilir. hatta bir bakmışsın okul bitmiş. daha da girmem inşallah.
hesabın var mı? giriş yap