şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle selam
  son 1 aydır sınav gündemde bunun yanı sıra gündemde olan bir diğer konu 0,5 net kuralı..
  0,5 net kuralı, dgs'de sözel ve matematikten en aşağı alınması gerek net miktarı aksi taktirde sınav puanı hesaplanmıyor. ösym bunun açıklamasını yapmıştı aylar öncesinden. arkadaşımın onunla birlikte dgs'ye bunun bilincinde girenler adına söylemek istedikleri var.
  --- spoiler ---

  sınavdan 1 ay önce dgs 2018 klavuzunda yazan ve 300 bin ogrencinin okudugu ve kendi alanın dısındaki bir alanda 0,5 net yapmak icin zaman harcadıgı bu sınavda klavuzu okumaya bile yeltenmis bir azınlıgın mağdur edebiyatı yapıp ortalarda gündem olması bizi rahatsız ediyor 20 ve üstü yaş gruplarının girdigi bu sınavda herkesin okuma ve yazma bildigini düsünüyoruz.daha önceki sınavlar örnek gösterilmeye calisiliyor çarpıtılarak ancak o sinavlarda kurallar sinavdan once koyulup degistirilmisti , dgs de oyunun ortasında kural degisikligi istemiyoruz adalet yerine getirilsin #dgssıfırbeskuralınaevet
  --- spoiler ---

  change.org linki

  kendi düşüncemde böyle bir kuralın kaldırılması söz konusu büyük zarar olacaktır. bir insan eğer geleceği için çabalayıp sınava giriyorsa o sınavın klavuzunu okumak zorundadır. bunu bilmelidir. eğer bilmiyorsa ve okumamışa bu onun ciddiyetsizliğini göstermektedir. bu tür insanlarında akademik kariyer noktasında beklenti içerisinde olmasını boş olduğunu düşünüyorum.
  desteklerinizi bekliyorum.