şükela:  tümü | bugün
 • hızlı hava taşımacılığı yapan, dünyanın en iyi firması. 7. büyük hava filosuna sahip şirket.
 • yurtdışından dhl ile gönderilen paketleri yurtiçinde ptt ile dağıtan firmadır. dhl ve dhl global'den ( dhl global genellikle ticari amaçlı gelen gümrük takibi vs yapılması gereken gönderilerle uğraşır) farklı bir firmadır. 444 00 40 numaralı müşteri ilişkileri hattından maalesef çözüm bulmak neredeyse mümkün değildir. yurtdışı merkezli bir internet sitesinden alışveriş yaptığınızda gm ile başlayan toplam 20 haneli bir kod verilecektir. müşteri ilişkileri kodun 10 haneli olmadığını ve sadece rakamdan oluşmadığı anda dinlemeden sizi dhl global'a yönderilebilir. ve siz tenis topu gibi iki firma arasında bir onu bir onu arayarak vakit öldürürsünüz. ben inat ettim ama 8. telefonda pes ettim artık. sonrasında dhl'in bize ulaşın kısmından durumu anlattığımda bana yeni bir kod verdiler ve bu yeni kod ile ptt'den takip etmemi istediler ve sorun çözüldü. yeni verilen kod rx ile başlayıp de ile biten aradaki karakterleri rakam olan bir kod. tahmin ettiğiniz üzere de ile bitmesi kargonun almanya aktarmalı geldiğini göstermektedir. fakat almanlar yeni köprü ve havalimanlarımızı kıskandığından olacak amerikadan çıkan pakette isim, adres vb. bilgilerin bulunduğu etiketin üzerine bastıkları yeni etikette isim ve telefon kısımlarını unutmuşlardır. ve ürün neredeyse camdan baktığımda gördüğüm posta işleme merkezine gelmesine rağmen 30 gün bekleyip iade olmuştur. upim'e döndüğü için faks ile oradan tekrar gödnerim talep ederek paketi teslim aldım.
  bu kıssadan çıkacak hisse ise şudur. zaten son gümrük mevzuatı değişikliği ile t.c. kimlik numarası artık ülkeye giren paketlerde bulunması zorunlu bir bilgi oldu. üzerine özellikle adres kısmına ad/soyad/tel/kimlik no kesinlikle yazılmalıdır.
 • 1 günde dünyayı dolaşıp türkiye'ye gelir. 1 haftada gümrükten çıkamaz. iş ahlakı budur.
 • amerika'dan bir paketi 2 saatte gümrükten çıkaran ve 7000 km uzaklıktaki evinize 1 günde teslim eden çok yahşi bir servis.
 • gönderimizi melbourne’dan istanbul’a üç günde teslim eden firma. her kuruşunu hakediyorlar. dhl istanbul çalışanlarına da ayrıca teşekkür ediyorum. bedelli askerlik dökümanları olduğu için cumartesi günü elden teslim yaptılar. herkese tavsiye ederim.
 • 20 saatte ingiltereden türkiye'ye gelebilmiş bir paketi 5 gündür gümrükten geçirip teslim edemeyen taşımacı. adının express olması komik.
 • 2019 yılında "en iyi işveren" ödülünün sahibi olmuş firma.

  "lojistik ve ekspres teslimatta dünya lideri dhl express, ardı ardına 5’inci yılında da
  dünyanın önde gelen işverenleri arasında yerini aldı. top employers ınstitute,
  insan kaynakları sektörünün en prestijli ödüllerinden olan “en iyi global işveren”
  ödülünü, aralarında türkiye’nin de bulunduğu 61 ülkedeki ık uygulamalarını
  sertifikalandırdığı dhl’e verdi. dhl, bu ödüle layık görülen sadece 14 şirketten biri
  olarak, üst üste 5’inci yılında da tüm bölgelerde sertifikalandırılan tek şirket oldu."

  alıntı

  kaynak
 • türkiye çıkışlı ya da istikametindeki gönderilerde türk şirketleriyle çalışmaktadır. o yüzden gecikmeler şaşırtmamaktadır.

  daha önce ptt'nin turpex servisine değinmiştim:

  (bkz: turpex/@metal revolution)

  çarşamba öğleden sonra dhl express aracılığıyla sofya'dan yollanan, perşembe öğle vakti istanbul'da dağıtıma çıkan zarf cuma öğle vakti anca adrese teslim edilebildi. şimdi dikkat ettiğim üzere pakete yurtiçi kargo etiketi yapıştırılmış. çoğunluğun aksine ben yurtiçi kargo'ya o kadar tepkili biri değilim; ülke içinde ödediğim paraya göre "eh işte" hizmet veren şirketlerden birisi. ama dhl "express" ile azımsanamayacak fiyatta yollanan postanın en geç ertesi gün akşama ulaşmasını beklerim; için içine yerel kargo şirketi karıştırırsan aha böyle gecikir...

  zaten dhl'in takip sayfasındaki bilgi de durumun vahimliğini ortaya koyuyor;

  --- spoiler ---

  gönderi dağıtılmak üzere anlaşmalı dağıtım şirketine yönlendirildi – nihai dağıtım bilgisi beklenmiyor.

  --- spoiler ---
 • müthiş bir hizmet. bunun yanında fiyatı da öyle. pazartesi günü istanbul'dan verilen zarfı çarşamba günü asya'nın en doğusunda bir yere teslim ediyorlar.

  bu bir tane zarfı iletmenin karşılığı ise 510 lira :) (dolar olarak düşününce çok da değil aslında)