şükela:  tümü | bugün
  • güney hindistan'ın coimbatore şehrinde bulunan, meditasyon için inşaa edilmiş tapınak.

dhyan meditasyon, linga da form anlamına geliyor. tapınağın içinde 4 metre yüksekliğinde, elipsoid biçiminde linga var. tepesine de şıp şıp su damlıyor belli aralıklarla. içeride tamamen sessizlik hakim. tek yapmanız gerek sadece oturmak. meditasyon hakkında hiçbir şey bilmeseniz ya da hiçbir deneyiminiz olmasa bile bir süre sonra meditatif oluyorsunuz. tapınağın var olma amacı da insanlara meditasyonun tadını vermek (bunda da fazlası ama burada söylenmesi abes kaçar) 15 dakikada bir zil çalıyor ve içeridekiler isterlerse dışarı çıkabiliyor ve dışarıda bekleyenler içeri girebiliyor. tapınakta görevli keşişler ve gönüllüler var, sizi yönlendiriyorlar.

her ne kadar tapınak desek de tapınma diye bir şey yok. bu bir hindu tapınağı değil.

dhyanalinga'nın mistik boyutuna girmek istemiyorum çünkü o kadar yazı yazacak zamanım yok. ayrıca çok fazla bilgi ifşa etmenin de manası yok. sadece türkiye'deki insanların da bundan haberi olsun istedim. o kişiler daha fazla bilgiye kendileri erişecektir. ben sadece bir aracı oldum.
    daha fazla okuma için:

kitap bu kitapta dhyanalinga ile ilgili neredeyse her şey yazıyor.