şükela:  tümü | bugün
 • şekersiz şeker hastalığı.(aşırı susama, idrar miktarının artışı ) bu hastalığın oluşma nedeni vücutta su dengesini ayarlayan ve beyinde hipofiz bezinden salgılanan "antidiüretik hormon" adı verilen hormonun üretilememesinden veya üretilen hormonun etki gösterememesinden ortaya çıkar. bu hastalığın oluşmasına hipofiz bezi civarında oluşan tümörler, travma sonrası veya bu bölgenin ameliyat sırasında zarar görmesi, doğumsal bazı rahatsızlıklar, doğum sonrası aşırı kanamaya bağlı, bazı infeksiyon hastalıkları gibi nedenler sebep olabilir. ya da idiopatik denilen ve belirli bir neden bulunamayan durumlar olabilir. böbrekelrin bu hormona yetersiz cevap vermesi de bu hastalığın oluşmasına (nefrojenik diabetes insipidus) sebep olabilir. bazı ilaçların kullanılması, bazı böbrek hastalıkları( amiloidoz, orak hücreli anemi...) nefrojenik diabetes insipidus'a yol açabilir. hipofiz bezinden kaynaklanan hastalığın tedavisi buruna ihtiyaca göre sıkılan minirin denilen ialçla yapılabilir. böbrek kaynaklı hastalığın tedavisi ise böbreğin bu hormona hassasiyetini arttıran ilaçlarla yapılmaya çalışılır...
 • biraz daha ayrıntılı garip bilgiler için şu karışık adresi mouse ikonunuzla ezebilirsiniz :
  http://www.dermanbul.com/derman.php3?id=46
 • (bkz: vasopressin)
 • lityum kullanımına bağlı yan etki olarak gelişebilecek tıbbi durum.
  (bkz: nefrojenik diabetes insipitus)
 • nörosarkoidoz gibi santral sinir sistemi ve çeşitli organlarda tutuluma sebep olan hastalıklarda hipotalamus ve hipofizin tutulumu ile gelişen aşırı susama ve dolayısıyla aşırı idrara çıkma ile de oluşabilir.
 • ya antidiüretik hormon sentezindeki bir defektten dolayı yada söz konusu hormonun hedef dokuda etki gösterememesinden dolayı oluşan endokrinolojik bir hastalıktır. santral, nefrojenik, psikojenik ve gestasyonel olmak üzere 4 tipi vardır. tüm bu hastalarda idrar dansitesi ve ozmolaritesi azalır, özellikle idrar dansitesi 1006'nın altındadır.
 • diabetes insipidus aşırı idrara çıkma, aşırı susama ve aşırı su içme ile ortaya çıkan
  bir hastalıktır.
  sık idrara çıkma (özellikle gece idrara çıkma) ve gece idrar kaçırma en önemli
  belirtileridir. idrar soluktur, renksizdir ve konsantrasyonu düşüktür. belirtileri
  benzemesine rağmen diabetes mellitus’tan (şeker diyabeti) tamamen farklıdır. nedenleri
  ve tedavileri birbirine benzemez.
  diabetes insipidus’ nun iki önemli tipi vardır. en sık görüleni vazopressin adlı
  hormonun eksikliği sonucu gelişir. bu tipi vazopressinin sentezlendiği hipotalamus;
  taşındığı hipofiz sapı ve salındığı arka hipofizin hasarına bağlı gelişir. vazopressin
  (antidiüretik hormon) normalde ön hipotalamustaki sinir hücrelerinde sentezlenir;
  hipofiz sapı içinde arka hipofize gelir ve depolanır. normal şartlarda böbreklere etki
  ederek idrarın konsantrasyonunu sağlar. bu tipine hipofizer (santral veya nörojenik)
  diabetes insipidus denir. hipotalamus, hipofiz sapı ve arka hipofiz; tümörler,
  infeksiyonlar, kafa travması ve infiltratif hastalıklar ile tahrip olmuş olabilir veya
  doğuştan hormon salınımı yetersizdir. genellikle olguların yarısında sebep bulunamaz.
  magnetik rezonans görüntüleme ile hipofiz görüntülenip nedeni bulunmaya çalışılır.tedavide vazopressin benzeri sentetik bir madde olan desmopressin (ddavp)’in
  kullanımı ile belirti ve bulgular kaybolur. nadiren kendiliğinden iyileşebilir ama genellikle
  tam şifası mümkün değildir.
  bazen ön hipofiz hormon bozuklukları da eşlik edebilir. nadiren de gebelikte
  gelişebilir.
  diğer diabetes insipidus formu “nefrojenik diabetes insipidus” dur. böbrekler
  vazopressine (antidiüretik hormona) cevap vermez. bu hastalığa bazı böbrek hastalıkları
  ve ilaçlar yol açar. nadiren de doğuştan olabilir. desmopressine cevap vermez. tam şifa
  söz konusu değildir. ancak bazı yardımcı ilaçlar kısmi belirti ve bulguları düzeltebilir.
  diabetes insipidus’un primer polidipsiden ayırt edilmesi gerekir. çoğu zaman
  psikojenik nedenlere bağlıdır (aşırı su içme). bazen beyin hastalıkları da primer
  polidipsiye neden olur. tedavisi zordur. aşırı su içmenin engellenmesi gerekir.
 • büyük ihtimal müzdaripi olduğum hastalık şuan doktorum tarafından araştırılıyor. efendim bu illet 5 ay önce başladı ilk başlarda içtiğim suyun çok hızlı bir şekilde çiş ihtiyacımı tetiklemesi ile başladı daha sonra süper hızlı olarak devam etmekte. ayrıca ürinim aşırı seyrelmiş şekilde çıkmaktadır bildiğiniz su yani bir bardağa çişimi diğer bardağa bir su doldursak büyük ihtimal anlayamayabilirsiniz. fakat kendimde gözlemlediğim ilginçliklerden öğünlerden sonra (geçen süt yumurta ve çavdar ekmeği ile yaptığım kahvaltıdan sonra özellikle) bir süre çiş processini normal bir şekilde götürebilmemdir. diğer bir ilginç olan şey ise spor yaptıktan sonra gene aynı şekilde süreç bir süre kısmen daha doğru işliyor çişim hafiften sararıyor daha az sıklıkla çişim gelmeye başlıyor (terlemeden dolayı sıvı kaybının yarattığı konsatrasyon sapması hesaba katılmış ve süreç spor sonrası 5-6 saatide kapsayacak şekilde düşünülmüştür.) efendim bu hastalığı önce canım ülkemin bir dahiliyecisine tüm semptomlarıyla anlattım ancak kendisi çişim o anki densitysin normal seviyede çıkmasının vermiş olduğu işaretle olsa gerek sende bişey yok çaydır o çay diyerek beni gönderdi ki ben çay falan içmediğimi söylememe rağmen. bu arada bu rahatsızlıkta an anı tutmuyor bazen belki normal seviyede antidiuretic hormone üretiyosun çişin sararıyor bazen seyreliyor. bugün de en erken bulabildiğim randevu olduğundan ve belki metabolizma ve endokrin bölümüne kaydımı yaptırabilirim umudu ile dinleme özürlü bir üroloğa gittim kendisine semptomlarımı anlattım şarıl şarıl işediğimi, çişimin "aşırı seyrek" ve fazla olduğunu söyledim ve kendiside lebi derya tıb bilgisi ile aşırı aktif mesane muzdaribi olabileceğimi paylaştı sağolsun. ki bu benim üstüne basa basa şarıl şarıl işediğimi ve çişimin seyrekliği, yani renginin şeffaflığı konusundaki tasfirleriminde bulunduğu kısımlardaki bahislerimin arasına girerek aynı şeyleri anlatmamın anlamsız olacağanı söyleyen kişi. neyse efendim bu olayın akabininde bir metabolizma ve endokrin uzmanına göründüm ve kendisi birçok tektik istedi ve içlerinde hormon araştırmalarıda var. sanırım bu hastalığın 4 çeşiti var bir tanesi antidiuretic hormone üretememek diğeri antidiuretic hormonea doğru cevap verememek. bakalım bu son doktorumuz nasıl bir yol izleyip teşhiş koyacağını merak etmekle kadının sorduğu sorular diğer 2 denyodan 1000 kat mantıklı. bu arada belki bazı verdiğim bilgiler hatalı veya kurduğum mantık doğru olmayabilir ben bu işin uzmanı değilim ama yazdıklarım deli saçması değildir.

  edit1: birçok test yapıldı herşey normal gözüküyor hiçbir değerimde anormallik yok. doktordan adh hormon testi istedim bu hastanede yapılamadığını söyledi. şuan hayatım çok nadir normal idrar rejimlerinde geri kalanında şeffafımsı aşırı tuvalete çıkan şekilde devam etmekte. bende yıldım doktorlar anlamıyorlar değerler normal çıkınca hiç iplemiyolar "çok su içiyondur sen yeaaaa" minvalinde devam ettiği için böbreği elime alana kadar, yada bu nadir hastalığı bulabilecek yada araştırabilecek doktoru bulmak için boş vakit bulduğumda tedavi için arayışa devam edicem.