şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: diyabet)
 • diabeinein : sifon : aşırı idrar yapma, vücudun eriyerek idrara karışması
  mellitus : bal anlamına gelmektedir.
 • halk arasında bilinen genel şeker yüksekliği hastalığıdır. aslında şeker hastalığının tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki alt gurubu vardır. tip 1 genellikle otoimmun süreçleri takiben ve hala tam olarak anlaşılamamış nedenlerden kaynaklanırken tip 2 diyabet genellikle obeziteyi takiben insülin direnci ile gelişir. hastalarda akut dönemde; hiperglisemik koma, diyabetik ketoasidoz, laktik asidoz komplikasyonları oluşabilir. halk sağlığını ciddi oranda tehtid etmekte ve hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır.
 • konuyla ilgili ilginç bir bilgi:

  mellitus bal, şeker anlamına gelmektedir. malatya'nın eski adı da melita'dır. malatya, türkiye'de diyabetin en çok görüldüğü illerden biridir.
 • afrikada hala avcılık ve toplayıcılıkla yaşamlarını sürdüren bir kabile olan hadzalar şeker hastalığına asla yakalanmıyor. bunun sebebinin hadzaların olağanüstü (aslında olması gerektiği gibi demek daha doğru) "mikrobiyota"sı olduğu söyleniliyor.

  mikrobiyota kavramı amiyane ve en basit tabiriyle bağırsak floranız. her bireyin kendine özgü imzası. günümüzde diabetes mellitus başta olmak üzere bir çok hastalık mikrobiyota ile ilişkilendirilmekte. -crohn, romatizma, peptik ülser...-

  bu arada hadzaların kolum kadar, tek parça ve rahatlıkla dışkı yaptığını (sıçtığını) söylemiş miydim? bütün kabızlara selam ile. kefirin gücü üzerinize olsun.
 • tip 1:insüline bağımlı tip.insünilit görülür.hla-dr3 ve hla-dr4'te belirgin sıklığı artmış.pankreas adacıklarında lenf.infilt.vardır.

  tip2:ketoasidoz daha az görülür.burada da fokal adacık fibrozisi ve amiloid birikimine bağlı hyalinazasyon görülür.

  ayrıca pankreas ca'ların ilk bulgusu dm olabilir.

  önemli: bir çok yerde bm glikolizasyona bağlı kalınlaşır.

  somogy fenomeni:dm'da gece hipoglisemisi,sabah hiperglisemisidir.

  dawn(şafak)fenomeni: dm'da insülin duyarlılığının azalmasına bağlı sabah hiperglisemisi görülmesi.
 • türkiye’de tip 1/tip 2 oranı 14/86% iken almanyada 5/95%dir. ben de ailenin işsiziyim tanıştırayım. *
 • pankreas'ın langerhans adacıklarındaki ß hücrelerinden salgılanan insülin hormonunun kısmen ya da tamamen salgılanamaması sonucu cho, protein ve yağ metabolizmasındaki bozukluklarla ortaya çıkan metabolik ve endokrin bir hastalıktır…