şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: diaboloji)*.
 • iki cubugun ucuna baglanmis bir ip vasitasi ile havaya hoplatilan, yakalanan, ip uzerinde dengelenip hareket ettirilen kickica birlestirilmis iki hiperboloid seklindeki genelde plastikten yapilan hedelere verilen ad. simdi tabi bu tanimdan pek bir sey anlasilmiyo ama bir gorseniz akliniz cikar.
  http://www.dube.com/diabolo/1.html adresinden sekli semali anlasilabilir, reklam filan yapmiyorum baska yerde guzel resim bulamadim bir yanlis anlama da olmasin.
 • lat. diabolus isminin maskulin -e hali.
 • yıllar önce diablo ilk çıktığında kaçak cdsinin üzerinde yazan isim.
 • dikkatli oynanmadığı takdirde insanın gözünü bile çıkartabilecek oyuncak, belki de extreme spor.
 • calisma prensibi olarak yoyoya benzeyen, biraz ustalik kazandiktan sonra oynamasi ciddi anlamda bagimliliga donusen oyuncak. aslinda bir nevi buyuk ve iplerinden bagimsiz yoyo. stresinizi atmaniza yardimci olan, kafanizi bosaltan harika bir sey. tek dezavantaji oynamak icin acik alanlara ihtiyacinizin olmasi...

  bunun yaninda
  (bkz: devil sticks)
  (bkz: yoyo)
  (bkz: astrojax)
 • oynaması cok zevkli ama guzel numaralar yapabilmek icin epey pratik isteyen oyuncak. aşmışları şöyle şeyler yapıo:

  http://www.youtube.com/watch?v=w8py1duifda
  http://www.youtube.com/watch?v=spjegt6j08k
 • henry's tarafından çubukları ve yoyosu alüminyum, ipi ise kevlardan olan, yoyosunun sağına soluna ekleştirilmiş kevlar parçacıkları ihtiva eden modelleri üretilen; ve bu kevlar parçalarının ispirto emdirilip yakılmasının ardından oynanışı olağanüstü zerafette bir alev dansı haline gelebilen oyuncak.
 • ilk kez viyana'da bir sokak sanatçısının performansında izlediğim; sonrasında alman bir arkadaşın, başlatmasını ve bir iki ufak hareket yapmasını öğretmesiyle ciddi anlamda ilgilenmeye başladığım jonglörlük uğraşı, oyuncak vs... hareketler genellikle tek diaboloyla yapılsa da; iki, üç ya da dört (oeh) diaboloyla birden oynayanlar da vardır.

  diabolo ilk kez fi tarihinde çin'de ortaya çıkmış; modern haliyle ise fransa'dan dünyaya yayılmıştır. türkiye'de ciddi olarak bu işi yapan birini görmedim. ayrıca diabolo malzemeleri, sahibinden.com gibi devasa sitelerde bile bulunmazken (istanbul'da bile satan bir yer olduğunu pek sanmıyorum), avrupa'da ufak tefek şehirlerdeki oyuncakçılarda bile bulunmaktadır.

  başlangıç olarak bir spieleladen* ya da internetten genel malzemeler alınır. öncelikle diabolonun kendisinden bahsedelim: piyasada her ne kadar ışıklı ya da yanar döner* diabololar olsa da, genel görüşe göre, en iyi diabololar mister babache firmasının ürettiği finesse modeli ve henrys'in ürettiği circus modelidir. circus'un avantajı ağır olduğu için hızlı dönmesidir, ki diabolo ne kadar hızlı dönerse o kadar dengelidir; dezavantajı ise ,yine ağır olması sebebiyle, bileklerinizi ağrıtabilir. finesse'in avantajı ise daha hafif olması ve pek çok kişinin görüşüne bakılırsa, daha güzel görünmesidir. sonuç olarak ikisi de iyidir ve fiyatları da hemen hemen aynıdır (30€ civarında). renk seçimi size kalmış :) diabolonun yanında çubuk ve ip de almak da gerekir elbette. tahta çubuklar, her ne kadar ucuz olsa da, fazla hafiftir ve kolay kırılır. alüminyum çubuklar ise ağırdır. en mantıklısı henrys karbon ya da fiber çubuklardan almaktır; bunların fiyatı da 15-20€ arasındadır. her ne kadar çubuklarınız iple birlikte gelse de, oynama sıklığınıza göre, ipleriniz eskiyeceğinden ve değiştirmeniz gerekeceğinden dolayı fazladan bir makara ip almak da mantıklıdır. en iyisi yine henrys tarafından üretilen sarı renkteki diabolo ipidir.

  malzemeler tamamsa diabolo öğrenmeye başlanabilir. en güzeli elbette, bu işi bilen birinden öğrenmektir. öyle bir imkan yoksa "diabolo from a to z" gibi bir kitapla başlangıç yapılabilir. bana göre, daha iyisi izleyerek öğrenmek olduğu için internetteki öğretici videoları izlemeniz ve hatta bir diabolo dvd'si almanız en iyisidir. "kiddiabolo" dvd'si tamamen başlangıç seviyesine hitap ederken, diabology biraz daha ileri seviye içindir.

  şu ana kadar yazdığım en uzun entrye nokta koyarken (bkz: entry girerken kendini kaybetmek), diabolo'yla ilgili en geniş çaplı site olarak diabolo.ca sitesini önerebilirim. ayrıca diabolonun nasıl bir şey olduğunu görmek ve biraz ilham almak için şu iki video ağız bir karış açık izlenebilir:

  http://juggling.tv/425

  http://juggling.tv/608
 • güzel bir diabolo gösterisi
  http://www.youtube.com/watch?v=tusaxhukvlm