şükela:  tümü | bugün
  • "yaşar usta düzenin truva atıdır" başlıklı, #67645403 sayılı entry'si ile dikkat çeken bir ekşi sözlük yazarı.
  • entry'leri, üslubu filan nedense çok tanıdık geldi. bana kalırsa zorlama çıkarımlarla proleterya mücadelesini meşru bi' zemine oturtma çabasında. jack'in sala çıkmamasındaki derinliğin işçi sınıfına kodlanmış burjuva ezikliği gibi hususlara bağlaması filan, euhe.
  • yaşar usta bilmem ne vs vs gibi başlıkların yazarı; sponsorlu gözümüze sokulan bok. film eleştirisine yeni bakış ağzına alışkınız tamam da ekşi şeyler sığırlığına sponsor ayağına promosyonluk bir yere kadar. nedir lan bu, kimin tanıdığıysa artık; anladık sıradan birine yer açma çabası ama yeter aq.
  • okuduğum en komik, anlamsız ve temelsiz yazılardan birinin yazarı. hayır yani yok yerden dert çıkarıcam diye bu kadar da uğraşılmaz ki.
  • gözümüze gözümüze sokulan vasat yazıları yazan kişi.

yaptığı çıkarımlar, ulaştığı sonuçlar, mesnetsiz iddialar... resmen o geleneksel ekşi sözlük'ün muhalif ruhunun hala var olduğunu göstermek amaçlı ancak aslında suya sabuna dokunmayan tatlı su solculuğunun izlerini taşıyan ısmarlama yazılarıyla çok açık bir biçimde sırıtmaktadır. ekşi sözlük platformu alabildiğine emek sömürüsüne dayanarak var olan ticari bir oluşumdur. kendisinin topu topu iki üç tane olan ve herbiri ekşi şeyler'de en tepede gösterilen boş yazıları da bu sayede parası verilerek gündemde tutulmaya çalışılmaktadır.
  • beni değil arkadaşlar içinizdeki snow white'ı kurban edin. zira ben aslında sizin "öteki"niz değilim, siz benim objet petit a'm değilsiniz, asla da olamazsınız. sizinle aynı koordinattan dünyaya bakmıyorum, sizinle aynı ahlak yasa'sını paylaşmıyorum. ve düzenin dayattığı müşterek muhayyel arzu nesnelerinin peşine düşüp sizi kurban bellemiyorum.

benim kurbanım snow white'im. siz de acımayın içinizdeki snow white'ı öldürün !

kimdir pamuk prenses ? pamuk prenses kokaini 7 cüceler ise kokain'in 7 safhasını temsil eder. bu bilinen bir mevzu, tabii şimdi bilinen bir mevzu. vakt-i zamanında söylenseydi aynı sizin gibi amaan diyenler olurdu, velakin benim amacım bir pamuk prenses deşifresi ile kendi yazdıklarımla analoji kurmak değil, eril egomun o kadar şişkin olmasından imtina ederim. doksozofik olmaktansa hiç olmak yeğdir, zira hiçliği yalana dahil edemezsin, o bu yüzden hakikat'dir. hakikat ise yanılsamalarla örülü bir düzen üzerinden tercüme edildikçe düzenin envanterine yanılsamayı sürdürecek şekilde kendisini tahakkuk eder.

7 cüceler pamuk prensesin tesirine girenlerde vuku bulan 7 semptomu temsil eder:

1- sinirlilik: herhangi bir olaya karşı irrasyonel bir tepki verip, bununla da yetinemeyip, öfkesini nesneleştirmeye çalışmak. hani bakkal bereket duası asar iş yerine, o gündelik işleri ile meşgulken dua parçası onun yerine dua etmeye devam eder. işte bu entry'ler de tam anlamı ile o. sinirini nesneleştiriyor ve her daim entry'si onun yerine sinirlenmeye devam ediyor. ama neden ?

2- üstünlük hissi: kendini mutlak bir hiyerarşi üzerine inşa edip temelsiz bir ontolojiyi mutlak kılmak için başkasının pozisyonunu işgal etmek. muktedir ahlakı, çünkü bunu ayılıp bayılıdığınız muktedir'lerden öğrendiniz. onlar gibi davranınca onlar gibi olacağınızı sanıyorsunuz. kendini mutlak bir külli sanıp, başka herkesi cüz'i ilan edip onun karakterine çelme takma çabası da bu yüzden geliyor. o temellendiremediğiniz eleştirilerin baş ağrıları da bu yüzden kaynaklanıyor. sinemayı hakikatin kendisinden bağımsız ve her daim yanılsamanın lehine olacak şekilde okuyup, bunun mutlak bir perspektif olduğuna kendisinin inandırıldığı gibi başkasını da inandırmaya çalışmak. sadece o neyin anlamlı, tutarlı olduğunu söyleyebilir. pamuk prenses onun başını okşadığı için narsizmini mutlak anlamlandıran olarak görüp, bu perspektifden normlar, kavramlar, eleştiriler, kavrayışlar üretir. aksini manasız bulur. zira pamuk prenses koordinatın 0 noktasındadır.

3- paranoya: "öteki"ni tekin olmayan bir "keyf hırsızı" olarak tahayyül edip, fanteziler inşa etmek. böylece "öteki" ne ise kendisi o değildir sanrısından süt emerek varoluşunu beslemek. ve bu fantezileri olabildiğince gerçek sanmak.

4- hareketlilik : kendi iyi'sini mutlak bir iyi kurgulayıp, harekete geçmek. halbuki kolayı var, beğenmiyorsan engelle. yapabilirsin ve konforun devam eder. her entry bir emektir, bu emek karşılığı ben sana ne ödüyorum ? ve sen ne kazanıyorsun ?

5- mutluluk: çağımızın evrensel ideolojisinin verdiği en ala sanrı, adeta bir zeus, adeta merkezinde merkezinde. öyle batini bir merkez ki, hiçbir kısa devreyle yarılamıyor. bilakis her seferinde daha çok üzerine kendisinin mutlak egemen olduğu bir hiyerarşi inşa ediyor. kendini hayali bir konuma yerleştirip, hayal ile hakikat arasında hakikati olumsuzluyor. o yüzden bir entry hakkında alabildiğine birbirleriyle çelişkili cümlelerle ne demek istediğini anlatamıyor. ona ne kadar çelme takarsa, onu düşürürse o da o kadar bundan mutlu oluyor.

6- endişe: o muhayyel "öteki"ne yansıttığı o canavarın kendisine musallat olması ile ortaya çıkan bir ruh hali. velakin farazi. endişelenecek bir şey yok, varsa da ben o endişe kaynağınızı yansıttığınız kişi değilim. zira ben o kişi değilim, olsaydım endişe duymazdınız. olmadığım için siz o hayaleti taşlıyorsunuz ve beni tevekkeli o hayalete benzetiyorsunuz. yani diyorum ki neye öfke duyuyorsanız o içinizdeki şekilsiz hortlak'ın bir yansıması. pamuk prenses çünkü size fısıldıyor.

7- huzursuzluk: ben o pamuk prenses''i sevmiyorum, bu yüzden siz de huzursunuz. seveyim istiyorsunuz, böylece siz olucam. zira ben sevmiyorsam kurban ettiğim içindir, siz de kurban edin. merak etmeyin sizin pamuk prenses'inizi öldüremem, o zaman sizi kurban etmiş olurum. yani sakin olun.

ancak pamuk prenses'in o kar beyaz görüntüsüne aldanan birisi sol frame'de sponsorlu alanın entry'nin benim özel ilişkilerle, para alıp entry yazdığımı düşünür. ama bunu yapanın moderasyonun kendisi olduğu hakikat'ini mesaj yoluyla sormak yerine, müthiş bir paranoyayla bu 7 semptomla kendini kılmaya çalışır.

nihaide ''pamuk prenses'' sadece aklınızı kullanmaya mani olmuyor, ruhunuza da tahakküm ediyor.

duman'ın bir şarkısı var "manası yok" diye. çok severim, dinleyerek başlayın.
  • 5-6 adet entrysi dışında başka yazdığı bir şey olmayan ama nedense tüm entryleri ekşi şeyler'de yayınlanan ve sağda solda çıkıp gözümüze gözümüze sokulan tip.

yazdıkları da derinliği olmayan komünist temelli zırvalar.

reklam kampanyası mısın, viral misin, yönetimin tanıdığı mısın nesin yahu?
  • başıma bir şey gelmeyecekse yazdıklarını epey beğendiğim, ama sponsorlu falan gibisinden solda tanıtılmasına bir anlam veremeyip bu halin bir miktar iticilik yarattığını kabul ettiğim suser.

bu suserin yazdıklarını beğenmeyenler de çıkıp karşı eleştiri yazsın. kimse ellerini kollarını bağlamıyor. hiçbir sanat eserini; ( aslında, bu dünya üzerindeki hiçbir şey de neyse ) buna 70'lerde yerli malı frank capra stayla çekilen mainstream gişe filmleri de dahil, tabulaştırıp eleştiriden münezzeh hale getirmeyin.
  • yaşar ustalı saim beyli yazısını okudum. pek yargılamamak lazım çok sarhoş olup saçmalamış belli ki, dikkate alınacak yanı yok.
  • interstellarfreudyen bakış açısıyla inceleyen, son zamanlarda okuduğum en güzel entry'nin sahibi.
    (bkz: #68826393)