şükela:  tümü | bugün
 • "yaşar usta düzenin truva atıdır" başlıklı, #67645403 sayılı entry'si ile dikkat çeken bir ekşi sözlük yazarı.
 • entry'leri, üslubu filan nedense çok tanıdık geldi. bana kalırsa zorlama çıkarımlarla proleterya mücadelesini meşru bi' zemine oturtma çabasında. jack'in sala çıkmamasındaki derinliğin işçi sınıfına kodlanmış burjuva ezikliği gibi hususlara bağlaması filan, euhe.
 • okuduğum en komik, anlamsız ve temelsiz yazılardan birinin yazarı. hayır yani yok yerden dert çıkarıcam diye bu kadar da uğraşılmaz ki.
 • gözümüze gözümüze sokulan vasat yazıları yazan kişi. sanırım bendeki antipatisinin sebebi isteğim dışında yazılarıyla karşılaşmam.

  yaptığı çıkarımlar, ulaştığı sonuçlar, mesnetsiz iddialar... resmen o geleneksel ekşi sözlük'ün muhalif ruhunun hâlâ var olduğunu göstermek amaçlı ancak aslında suya sabuna dokunmayan tatlı su solculuğunun izlerini taşıyan ısmarlama yazılarıyla çok açık bir biçimde sırıtmaktadır. kendisinin topu topu iki üç tane olan ve her biri ekşi şeyler'de en tepede gösterilen boş yazıları da bu sayede parası verilerek gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. yoksa "bana ne ne yazarsa yazsın" der, geçerdim.
 • başıma bir şey gelmeyecekse yazdıklarını epey beğendiğim, ama sponsorlu falan gibisinden solda tanıtılmasına bir anlam veremeyip bu halin bir miktar iticilik yarattığını kabul ettiğim suser.

  bu suserin yazdıklarını beğenmeyenler de çıkıp karşı eleştiri yazsın. kimse ellerini kollarını bağlamıyor. hiçbir sanat eserini; ( aslında, bu dünya üzerindeki hiçbir şey de neyse ) buna 70'lerde yerli malı frank capra stayla çekilen mainstream gişe filmleri de dahil, tabulaştırıp eleştiriden münezzeh hale getirmeyin.
 • yaşar ustalı saim beyli yazısını okudum. pek yargılamamak lazım çok sarhoş olup saçmalamış belli ki, dikkate alınacak yanı yok.
 • adam aslında ekşi sözlüğe kalite katıyor fakat bazıları, bazı düz adamlar büyük oynuyor.kumpas var, büyük resim var, oyun böğük gardaşım.

  reis sanatın anlamını iyi hissetmiş*. ortaya belli önermeler atıyor ve kanıtlar sunuyor. böyle şeyleri zamanında bizde yapardık demeyeceğim ama kendisi çok normal bir şey yapıyor. iddiasına kanıtlar sunuyor biz tabi ki müzakere kavramını "sen kimsin ya" dan öteye götüremediğimiz için kanıtlamak, ifade etmek gibi şeylere çok uzağız.

  iki tane entrysini şeylerde okudum. burjuva ile ilgili olanı bende tahmin etmiştim çünkü günümüzde her popüler şey belli standartları kurmak, korumak ve aktarmak ile ilgili. çok boktan bi orta sınıf kültürümüz var yani. oyun böğük. bravo reis.

  interstellarda ensest ilişki entrysi ilginçti. fakat matheew reyizin oda dikizleme mevzusu daha da farklı yorumlanabilir ki olayı güzel kılan budur. sanat değişken bir şey. alışın bunlara aq.
 • interstellarfreudyen bakış açısıyla inceleyen, son zamanlarda okuduğum en güzel entry'nin sahibi.
  (bkz: #68826393)
 • interstellar yorumu beni doyurmamıştır. ensestle ilgili söylediklerinin, alıntıladığı kişilerin ve bunların taşıdığı görüşlerin uzmanı değilim, öyleymiş gibi davranmaya gerek yok. bilimsel bir merakla yazdıklarına göz attım. ensestle ve aile içi ilişkilerle ilgili ayrıntılı bilgi veriyor, bu bilgilerin doğruluk-yanlışlığını konuları daha iyi bilen yazarlar değerlendirecektir. ancak ben yalın bir okur sıfatıyla anlattıkları ile film arasında nasıl bir bağlantı olduğunu anlamadım. alıntıladığı şiire, filmdeki temalara yüklediği anlamlar bana oldukça havada ve zorlama geldi. aynı yöntemle herhangi bir psikolojik-psikopatolojik kavramı herhangi bir filme-romana-şiire vesaire uyarlayabilir ve o yapıtı bir tür yanlışı savunmakla-simgelemekle suçlayabiliriz.

  bir yapıtı veya bir kişiyi yanlış bir şeyi savunduğu veya simgelediği için eleştireceksek öncelikle bu yapıt-kişi ile bu yanlışlık arasındaki somut bağı ortaya koymak gerekiyor. değerlendirmeme göre, değerli dostumuz bunu yapamıyor. dolayısıyla kullandığı bütün terimlere ve söz dağarcığının akademik niceliğine karşın, yaptığı şey hariçten gazel okumak oluyor.

  ekleme: yazdıklarıma verdiği yanıtta önce bir deyimin anlamını sormuş, sonrasında da 'somut bağlantı kurulamıyor' dediğim noktayla ilgili 'bu yöntemle milyonlarca metin yorumlanabilir' yazmış. ben 'yorumlama' değil, 'eleştiri' ve 'suçlama' sözcüklerini kullanmıştım. bilimsel yöntem bilmesek 'ha iyi bari' diyeceğiz. 'ilişki çok nettir' denince ilişki kurulmuş olmuyor, filmdeki baba-kız teması zaten biliniyor, ensestin kanıtı hans zimmer'ın tema bestesi olabilir mi arkadaş? bakınız bunları sormak hollywood savunuculuğu falan değildir, hollywood küresel düşüngü yaymacası yapar, bu tartışmaya açık bile değildir. ben çok yalın bir soru sormuştum: sözkonusu psikolojik kavramlarla filmin somut ilişkisi nedir? ben bunun açıklamasından bir şey anlamadım, bir yanıt verilecekse buna verilmesi gerekir.
 • ınterstaller ile ilgili yazdığın yazıyı okudum. sen haksızsın ve sana laflar hazırladım.

  başlığına yazdığı son yazıda tezini desteklemek için koyduğu ekran görüntülerine getirdiği yorumlar ya hastalıklı bir beynin ürünü ya da çok dikkat çekmeye çalışan bir troll olduğunun kanıtı. 'bu sahnede birşey yok mu' 'bu sahne size de tekinsiz gelmedi mi' soruları saçmalık hatta irrite edici. bir kız babası olarak söz konusu sahnelerin hiç biri tekinsiz gelmedi ve hiçbir şey de yok. ortada olan şey kendisinin rahatsızlığı ve 3 5 tane salak saçma entrysinin sözlük tarafından reklamının yapılması.