şükela:  tümü | bugün
 • kitabın türkçe çevirisi çok kötüdür. yapısı gereği zaten anadilinde okunması daha faydalıdır.
 • aydınlanmanın diyalektiği isimli max horkheimer ve theodor w. adorno'nun 1944 yapımı unutulmaz eseri. aydınlanma ideallerinin insanlığı nasıl olup da hümanizm den barbarlığa taşıyıp ilerleme fikriyle ters düştüğünü anlatır duyduğuma göre.
 • deleuze ve guattari ile birlikte kita felsefesinin en onemli ikililerinden olan theodor adorno ve max horkheimer'in cok muhim bir eseridir aydinlanmanin diyalektigi. akilla*, aklin sinirlariyla, aklin kolaylika akilsizliga donusebilmenin irdelendigi bir eserdir.

  esasinda aydinlanmamanin diyalektigi deselermis daha iyi olurmus bu eser icun, zira aydinlanmanin kendini elestirme kapasitesini zaman icerisinde kaybetmesiyle, aydinlanma projesinin barbarliga varan basarisiz bir tecrube oldugunda hemfikirlerdir adorno ve horkheimer. yalniz bu cok sert aydinlanma ve akil elestirilerine karsin, adorno ve horkheimer icin akil ve aydinlanma ayni zamanda insanligin korkularini yenmesi icin tek umududur. cok buyuk bir ironidir, ama bu boyledir kardesim.

  onsozde soyle derler: "bu kitabi yazmaktaki tek hedefimiz insanligin, daha insani kosullarda yasamaya baslamak yerine, neden yeni bir tur barbarizme battigini anlamak idi." kuskusuz ki, yazarlarin barbarizmden anladiklari hitler ve fasizm idi. kitap frankfurt okulu'nun urettigi en baba eser olarak bilinir.

  eserin ana tezi sudur: aydinlanma kendisini mitlerden ve irrasyonel dusunceden ayirarak tarih sahnesine cikmistir, yani mitleri reddetmistir . ama mitleri reddederken de, mitlerin buyusunden, temel izleklerinden ne yazik ki kurtaramamistir kendisini. yani kisaca, mitik dusunceyi reddeden akil, kendini sonuc olarak mitin kurbani olarak bulmustur.

  nasil mi bulmustur?

  mitlerde ve mitik dusuncede, gerceklesen her olay kendisiyle uzlasmak zorundadir. buna kant icsellestirme prensibi* demistir. insanlar bilgi uretirken, bilimleri gelistirirken, bilimi insan hayatindan ayri tutarak kendi tahakkumunu olusturmasini saglamislardir. yani akla onem veren insan, aklin yarattigi kurallarin kurbani olmuslardir, ve kant'in "aklin kamu alanindaki kullanimi" denilen seyi uygulamayi birakmislardir. bunun uzerine de akil, ve modern kurumlar zamanla fasizm denilen siyasi hayvani olusturmustur. anti-semitizm ise aydinlanmanin ulasabilecegi sinirlari simgelemektedir adorno ve horkheimer'e gore.

  baski ve fasisizm adorno ve horkheimer icin bati toplumunun tarihsel bir yanilsamasi degildir esasinda. aksine, bati dusuncesinin ta koklerinde, tahakkum ve baski vardir.

  bu nedenle eserin birinci bolumu, cok zekice yazilmis bir odyssey* elestirisiyle baslar. ulis'in siren'lerin sarkisini duymasiyla kendini direge baglamasini ve kurekcilerin kulaklarini balmumuyla kapatmasini adorno ve horkheimer bati dusuncesinin ozunde yer alan, dogal olani akilla kontrol etme durtusyle aciklar. yani, siren'lerin sarkilariyla simgelenen doganin cezbedici unsurlarini bedeni kontrol etmeye calismistir ulis... bati muziginin temelinde de bu vardir yazarlara gore.

  ayni sekilde, hegel'in zihnin kurnazligi* dedigi olgunun en guzel orneklerini ulis gosterir cyclop'larla karsilasmasinda. sikloplar kendisine adinin ne oldugunu sorarlar. o da udeis cevabini verir ki, udeis yunanca hem "kahraman" hem de "hic kimse" demek imis... buna da burjuva subjektivitesi yaftasini yapsitirir adorno ve horkheimer. hayatta kalmak icin dili bile manipule eden, ve dilsel olarak reprezentasyon asamasinda olsa bile, kendi hicligini rasyonallestirebilen burjuva subjektivitesi....

  bati bujuva/kapitalist toplumlarinin kokunde iste bu hassas dengeler vardir..

  lakin adorno be horkheimer akil dedigimiz seyi yine de tek kurtulusumuz olara sunduklari icin, aydinlanma ve akli tanimi yapmamistir eser boyunca. aksine, bu kavramlari tanimladigimi takdirde, bunlara otonomi vermedigimiz, kurallar ve hesaplar icinde yasadigimiz takdirde, her an baskici bir dunyaya hazir olmamiz gerektigini anlatmislardir. bu yuzden, bu eseri referans gosterip fasizm ve koktenciligin en alasini yapanlara hadlerini bildiriniz... ayrica "aydinlanma ve kitle yanilsamasi" ve kultur endustrisi bu eser icerisinde yer alir...
 • 1947'de günümüzdeki halini alacak sekilde ikinci kez basilmis, friedrich pollock'a adanmis (50. yasinda bitirilip, hediye edilmesi planlaniyordu, fakat yetistirilemedi) olan eser.
 • cok güzel ve önemli bir kitaptir. ancak altan altta bazi bölgelerde hafif bir semitizm kokusu gelir burnunuza, duymazliktan gelip gecersiniz. cünkü kitap bunun ötesindedir.
 • kadına biçilen süslenme rolüne karşı ağır konuştuğu 332. sayfayı (kabalcı 2010) ayakta alkışladım.

  kralların şaklabanlarından boşta kalan rolü erkeklerin kadınlara giydirdiği ve ruj ve pudranın aslında fahişe süsü olmasının usulca gözden kaçırılması gibi konular çok güzel anlatılmış.
 • kültür endüstrisi bölümünü ayakta alkışladım.

  (bkz: #24705216)
 • hakkında bu kadar az entry girilmesi ho$uma giden şaheser. bu kitap bir defa okuyup anlaşılmaz, en az 2-3 defa bitirmek gerekir, tam olarak anlayıp not alarak falan bitirmek ise 3-4 haftadan az sürmez. bu kitap öyle alayım da bir bakayım neymiş aforizmaları alıp sosyal medyada kullanayım da havam olsun kitabı degildir, kullanırsanız insanlar anlamaz, bilmez, dü$üncelerinizi paylaşmak istersiniz hevesiniz kursağınızda kalır yapmayın. en kötü yanı da budur bu kitabın, daha doğrusu tüm frankfurt institute eserleri benzer hazin kadere sahiptir. büyük ölçüde güncelligini korumaktadır, fakat $ahsen aydınlamanın sınırlarının fa$izmle bitmedigi kanaatindeyim, eminim aydınlanmanın pratiği, tarihiyle ve amacıyla çelişerek daha büyük felaketlere sebep olacaktır.
 • --- spoiler ---

  aydınlanma; başlangıcından bu yana insanlardan korkuyu kaldırmak ve onları kendilerinin efendisi durumuna getirmek amacını gütmüştür. aydınlanmanın programı dünyayı gizlerinden kurtarmaktı. mitleri parçalayacak, ham hayalleri bilgi vasıtasıyla al aşağı edecekti. ne var ki tamamen aydınlatılmış yeryüzü bugün muzaffer bir felaketin belirtirlerini taşıyor.

  adorno, horkheimer...

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  aydınlanma, kant'ın deyişiyle, "insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. bu ergin olmama durumu ise, insanın kendi anlama yetisini bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır."

  --- spoiler ---

  her cümlesini en az üç kere okumak lazım gelen son zamanlarda okuduğum en çarpıcı kitap.