şükela:  tümü | bugün
  • uzun zamandır sahip olmayı kafama koyduğum mükemmel içi dolu turşucuk. orta formatın çarpıcı kare fotoğraflarına 35mm film ile sahip olabilmeyi sağlar. half-frame modunda ise 36 pozluk makaradan 72 poz çıkararak ev ekonomisi öğretir.
    gittigidiyor gibi mecralarda 180-190 tl civarı satılmasına aldanmamak gerekir, zira aynı ürün ebay'de muhtelif satıcılarda kargo dahil 100-110 tl arası bir meblağa edinilebilir, aradaki ürün başına 90 tl fark ticaret zekası olarak adlandırılamayacak kadar büyük bir şerefsizlik işareti.
  • artık flashının da dahil olduğu paketler de bulunmaktadır. klasik mavinin yanı sıra diana f+'daki gibi dönemlik klonları çıkmaktadır. şu anda white, petite noire, en rose, freedom ve love is in the air klonları var. love is in the air ise öyle güzel ki almamak için zor tutuyorum kendimi. ne gerek var halbuki.
  • jiyu * klonunu lomography.com'da gördüğüm zaman burun kıvırmıştım ama gerçekte çok zarif, çok şirin bir şeymiş. türkiye'den almak isterseniz sadece retroaktif.com ve onun satış noktalarında bulabiliyorsunuz. bir de bu modeli aldığınız zaman japonlar'a bağış yapmış oluyorsunuz.
  • 1 senedir sahip olduğum bebiş. ama bu aralar kendisiyle çok büyük sorunlar yaşamaktayız.. nasıl mı?? şöyle buyurun:

efendim kış aylarıydı,havalar -15 -16 takılıp gidiyordu. sevgili dianam ve ben karlı bir gecede yürüyüşe çıktık. kendisinin performansı takdire şayandı ama ertesi gün bana yapacağı süprizden henüz habersizdim.. sabah uyandım,planlar programlar yapıldı ve tekrar dışarı çıkıldı. fakat o da ne?! sevgili diananın flaşı yarrağı yemişti efendim. kesinlikle çalışmadı o gün veya o günden sonra.. o haliyle kabul ettim ama ben minik bebeğimi,devam ettim kendisiyle olan ilişkime....taaaa ki o günün gecesine kadar. gece diana,aramızdaki son sevgi kırıntılarını da yok edecek son hamlesini yaptı ve filmini kopardı. işte o kara gün ilişkimizin rafa kaldırıldığı tarih olarak işlendi sayfalara.
    aradan aylar geçti,yaz geldi ve ben bütün cesaretimi topladım,parama acımadan gittim yaşadığım şehirdeki lomoshop tan kendisine gıcır gıcır 35mm lik filmler aldım. yeniden bir araya gelişimizin sevincinden olsa gerek,diana çılgın atıyordu. 2 haftamız misler gibi geçti. ama bugün,bugün bana son şakasını yaptı. içinde bir daha görmemin çok zor olduğu insanlarla olan anların yakalandığı filmi acımasızca kopardı,tarumar etti,kalpleri kırdı. kapkaranlık bir odada gözyaşlarım eşliğinde kopan film parçasını çıkarıp bir kutuya koydum. yarın kesin sonucu öğrenmek için fotoğrafçı yollarına düşeceğim gönül dostları.

diyeceğim şudur ki,görünüşüne aldanmayın eeey insanlar! bu küçük kevaşe sizi avcunun içine alana kadar her şeyi yapacak,sizi mutlu edecek. ama ne zaman ki onunla muhteşem half-frame ler,long exposure lar çekebileceğinizden emin olacak ve sorunsuzca devam edeceğinize inanacaksınız,işte o vakit size gerçek yüzünü gösterecek. ben yandım başkaları da yanmasın.
  • retroaktif.com'da yaz fırsatı olarak flaşlı diana mini modelleri 220 liraymış ve 2 film de bedavaymış. tık

ve alla aşkına yine başlamayın plastik makine cart curt diye. gidin ağırlığınız kadar bi makine alın sanki kiloyla çekiliyormuş gibi fotoğraf. bi de lomography.com'dan kargoyu-gümrüğü dahil edin fiyatlara bakın, garantili-faturalı bi şekilde daha ucuza başka yerden alabiliyorsanız öyle ötün bık bık.
  • filmi yırtması bayağı ünlü bi makinedir. kullanma kılavuzunda bunun olmaması için filmi takmadan önce deklanşöre basın (filmi döndüren dişliler gevşesin diye) gibi uyarılar yer alıyor.

bu makine gibi yine half-frame çeken olympus pen'ler var mesela ama hangi yarıda kaldım ben diye size kırk takla attırıyor. diana mini ise ilk yarım pozu ve ikinci yarım pozu bir güzel gösteriyor.

makinede dikkat edilmesi gereken nokta ise; frameler arasında geçişi filmi sarmadan önce yapın. filmi sardıktan sonra deklanşöre basmadıysanız sakın frame geçişi yapmaya çalışmayın. makine zaten buna izin vermeyecektir ama düğmeyi de zorlamayın.
  • 35mm film kullanır. lensini çıkarmak/değiştirmek mümkün değildir.
    yetersiz ışıkta flash ve tripod kullanabilmeniz için bulb modu mevcuttur.
    deklanşör hızı 1/100 sn' de sabittir. f/8 ve f/11 olmak üzere iki farklı diyafram seçeneği vardır lakin bunun size pek özgürlük sağladığı söylenemez.

güneşli havalarda çekeceğiniz fotoğraflarınızda overexpose, yeterince aydınlık olmayan hava şartlarında ise (örn:gün batımı) underexpose problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

bu kusurlu yapısı da fotoğraflarına dreamy havayı vermektedir.

diana f+ ten fazlası half frame çekim modu olmasıdır lakin bu mod pek de kullanışlı değildir.
    çektiği fotoğrafların görüntüsü maalesef ablası diana f+ in yanına pek yaklaşamamaktadır. kullandıkları format farkından kaynaklanıyor olabilir. (bkz: orta format)
    yine de orta formatın * 35mm filme göre daha pahalıya gelmesi nedeniyle dreamy görünümlü kare fotoğraflar için ablasına tercih edilebilir.
  • film yırtmasını genellikle half frame çekmek için geçiş yaparken yapan makine.

sorunu şöyle çözüyorsunuz, normal kare boyutta fotoğrafı çekip filmi sardırmadan half frame e geçirip öyle sardırıyorsunuz. yine kare boyuta geçmek için de fotoğrafı çektikten sonra sarmadan kare boyuta geçiriyorsunuz. filmi sardıktan sonra geçirmeye zorladığınızda ise filmin delikli yerini hemen yırtıyor ve film sıkışıyor.

güzelim fujicolor filmi yarısına gelmeden hiç ettik, tecrübeyle sabittir.
  • gizli gizli aldığım fotoğraf makinesidir, mini minnacık , bazı geceler sarılıp uyuyorum o derece tatlı, fakat filmi sararken zorlayıp koparmışlığım da vardır. sürekli yanında taşımak için bir analog makine arıyorsanız idealdir.

edit: imla
  • jiyu'dan sonra artık üretilmeyen ve satılmayan love is in the air yani kaba tabirle bulutlu klonuna sahip olduğum makine. birden en sevimli lomom oldu çıktı!
    tanrı lomography merkez ofisi olan viyana'yı korusun.