şükela:  tümü | bugün
 • hayao miyazaki tarafından animeleştirilen howl's moving castle ve kiki's delivery service adlı kitapların yazarı...
 • chronicles of chrestomanci favorilerimdendir.
 • kiki's delivery service'i yazmamis olan yazardir.
  ingiliz yazar oxford'da okumus olup, hem jrr tolkien, hem de cs lewis'in oxford'daki konusmalarina katilmistir ve iki yazar/profesorden de etkilenmistir.
  yazar hakkinda daha fazla bilgi websitesinde mevcut; http://www.leemac.freeserve.co.uk/
 • hayao miyazaki tarafından filmi çekilen yürüyen şato nihayet türkçeye çevrilmiştir. devamının gelmesini sabırsızlıkla beklediğim yazardır.
 • jones'un castle in the air'ini miyazaki'nin castle in the sky'ı ile karıştırmamak gerekir. ve neden kiki'nin yazarı olduğu zannedilmiş hiç anlam veremedim.

  kiki's delivery service, eiko kadono adlı yazarın kitabından uyarlamadır.

  http://en.wikipedia.org/wiki/majo_no_takkyūbin
 • dün gece kansere yenik düşerek vefat etmiştir.
  castle serisi burada noktalandığı için howl ve sophie'nin maceraları bu kadarla kaldığı için mutsuzum.
 • 26 mart 2011 gecesi, 76 yaşında kanser nedeniyle kaybettiğimiz yazar. sevilesi bir yazardı. tek tesellim, ölmeden önce howl’s moving castle kitaplarının türk okuyucularıyla buluşmuş olmasıdır. diğer yandan j.r.r. tolkien ve c. s. lewis'ten bizzat ders almıştır.

  ilginç çıkışları, farklı yaklaşımı ile ayrıldı aramızdan ve arkasında rengârenk dünyalarla dolu pek çok eser bıraktı.
 • hayatın ne kadar kırılgan olduğunu tekrar anımsattı bana.
  onu keşfedeli bir kaç ay olmuştu, art arda kitaplarını okuyordum. ingiltere'de yaşadığını biliyordum, wikipedia'yı açtım hangi şehirdi acaba diye. bir baktım ki ölmüş. ben onun kitaplarının maratonuna girmişken ölmüş.
  hayatımda hiçbir yazarla bu kadar çok tanışmayı, konuşmayı istememiştim halbuki.
  kitaplarının çoğu çok iyidir, az kısmı yalnızca iyidir. ama bazıları da var ki, okurken ve sonrasında hakkında düşünürken sizi zevkten ağlatacak hale gelirler. benim için deep secret ve the year of griffin bu tarz kitaplar arasındaydı mesela.
  ve etrafımda onu okuyan kimse, hiç kimse yok. şey, aslında biri var ama o da ingilizce bilmediğinden yalnızca şato serisini okudu. halbuki onunla ilgili, kitaplarıyla ilgili dilim kuruyana kadar konuşmak istiyorum ben. patlamanın eşiğine geldim, ne yapsam bilmiyorum. insan tanımadığı birini de özlüyormuş meğer. siz siz olun, hayatta olan favori yazarlarınızın kıymetini bilin.
 • kitaplarında çok renkli bir anlatım var.betimlemeleri müthiş.şato serisi ve chrestomanci serisi şahsen favorilerimdir
 • bir masal büyücüsüdür bu kadın. anlatımdaki minimalizmi ve tatlılığı, bu kadar basit anlatıma karşın karakterlerindeki ve kurgusundaki muhteşem derinlik açısı, mekan yaratımındaki ustalık ve sihri her sayfaya yaymasındaki başarı ancak ayakta alkışlanacak ve coşkuyla kahkaha attıracak türdendir.. onu okurken çok basit şekilde yazılmış, basit bir düşüncenin ürünü bir şey okuduğunuzu sanırsınız ancak esas kandığınız nokta da budur ancak! çünkü yapmakta pek bir hünerli olduğu şey asla taklit edilemez bile..

  miyazaki'nin howl's moving castle'ı meşhur üçlemesinden esinlenmiştir ve hayao miyazaki'nin böylesine hakkının teslim edildiği bir dünyada kendisinin hemen hemen hiç tanınmıyor oluşu beni gerçekten çok yaralayıp üzmektedir. insanlar ne kaçırdığını bilmiyor derim. ayrıca bu kadını seven bunu da sevecektir: the golem and the jinni

  tolkien'in ardından neil gaiman'ın sandman'ini de sayarsak, en sevdiğim üçüncü, ama içimdeki aylak adına birinci fantastik edebiyat yazarıdır.