şükela:  tümü | bugün
 • cüceler, çıplaklar kampındakiler, çirkinler, düşmüşler siyah beyaz ve hep kare kağıda basılmış fotoğraflarının merkezine yerleşir hep sanki göze çomak sokmak istermiş gibi. sonra intihar ederek o da aslında fotoğrafladığı o insanların, ötekilerin, yanına ait olduğunu gösterir sanki.
 • kesif huznun fotografcisi... wizard of odds...

  1923, new york dogumlu diane arbus, 14 yasinda tanistigi allan arbus ile, ailesine karsi cikarak 18 yasinda evlenir. 2. dunya savasi sirasinda allan fotograf okurken, ogrendiklerini esine de ogretmeye baslar ve savas sonrasi cift, birlikte moda fotografi konusunda kariyer yaparlar.

  diane daha sonralari calismalarini allan'dan bagimsiz yonde ilerletir ve ciftin bosanmalarinin ardindan, diane tamamen kendi cizgisine yonelir.

  sirkler, ciplaklar kampi, parklar, akil hastaneleri, ucuz otel odalari diane'in meskeni olur. 4x4 boyutta ve flas kullanarak cektigi fotograflar insanin icini acitan grotesk ve keskin eserlerdir.

  diane arbus, 1971 yili temmuzunda, fazla miktarda uyku hapi icip bileklerini keserek hayatina son vermistir.
 • ucubelerin sevgili fotoğrafçısı , fotoğrafını çektiği en alışagelmiş kişide bile bir çirkinlik yakalamasıyla ünlü , 65 yılında çektiği bütün sokak portrelerinin hepsinde iki adet ortak özellik var : suratlardaki ekşimiş ifade ve yoğun belirsizlik .
 • ünlü amerikalı fotoğrafçı diane arbus'un hayatını ,patricia bosworth 'ün yazdığı biyografisinden ,steven shainberg 'ün beyaz perdeye aktaracağı filmin adı ''fur'' olarak netleşmiş.arbus'u ise ''azınlık raporu''nun agahta'sı samantha morton canlandıracakmış.geçen yıl kendisi en iyi kadın oyuncu dalında oscara aday olmuştu.1971 'de intihar ederek hayatına son veren bu sıradışı kadının gözüne takılanları görmek için:
  (bkz: http://masters-of-photography.com/…arbus/arbus.html - 14k - )

  edittt: efendim arbus'u samantha morton degil soğuk nevale oscarli nicole kidman canlandirmiş filmde.afferim
 • adi pek bilinmese de cektigi fotograflardan bazilari pek cok kisi tarafindan taninabilen fotografci. en meshur fotograflarindan biri central park'in ortasinda durmakta ve bir elinde oyuncak el bombasi tasimakta olan korkutucu yüz ifadeli kücük oglan cocugunun portresidir. zira diane arbus'un fotografladigi yüzlerin cogunda garip, hatta tedirgin edici ifadeler görülmektedir. bundan baska tipatip giydirilmis ve yanyana durdurulmus kameranin icine bakmakta olan ikizleri de pek bilinir, hatta adini hatirlayamadigim bir kitaba da kapak olmustur. gercekten görmeye deger, etkileyici kareleri vardir bu kadinin.
 • susan sontag'in on photography kitabinda da kendisi hakkinda pek çok görüse ulasilabilir.
 • fur adlı filmde nicole kidman tarafından canlandırıldığını öğrenip kahrolduğum kadın. nicole'un oscar egosuna bir basamak daha olsun diye başka birini bulamadılar mı...

  neler olacağını şimdiden görür gibiyim... herkes nicole'ün ne muhteşem, ne olağanüstü bir oyunculuk sergilediğini söyleyecek, ama canlandırılan karakterin diane ile alakası bile olmayacak...
 • new york metropolitan sanat müzesinde bir sergisine rastladığım, kendi güzel, resimleri enfes fotoğraf sanatçisi. siyah beyaz ağırlıklı ve genelde ezik, loser tabir edilen halktan tipleri fotoğraflamıştı. makyajını silmeye çalışan bir hayat kadını, 1965 times square yılbaşı eğlencesinde suratı asık bir çöpçü falan gibi bakınca "ne hayat yaşamış bu bee" dedirten, düşündüren kareler yakalamıştır. kendisinin de bir fotoğrafı vardı ama blur bir pozdu. alımlı, sigara tiryakisi, sahane bir kadınmış.
 • kötü fotoğrafların iyi fotoğrafçısı.
  öyle ki fotoğraflarındaki teknik beceriksizlik *, en büyük becerisidir.fotoğraflarının gücüdür. bazen sadece ve sadece göstermek yeterlidir. neyin ne niyetle gösterildiği önemlidir, o kadar.