şükela:  tümü | bugün
  • amerika'nın yetiştirdiği en önemli şarkı sözleri yazarlarından biridir bu bayan. ancak göz önünde olmayı sevmediği ve sahne ışıklarından nefret ettiği için geri planda kalmayı tercih etmektedir. pek çok film içinde ayrica şarkı sözü yazmış, bestesini yapmıştır. müzik aleminde kazanmadık ödül bırakmamıştır. celine dion dan becouse you loved me, faith hill den there you'll be, aerosmith den i don't want to miss a thing, leann rimes dan can't fight the moonlight ve how do i live?, toni braxton dan unbreak my hearth ve spanish guitar, meat loaf dan i'd lie for you(and that's the truth), michael bolton dan time, love & tenderness gibi bomba şarkılar ve daha niceleri hep onun imzasını taşımaktadır.
  • 2009 eurovision şarkı yarışması'nda ingiltere adına yarışması için andrew lloyd webber tarafından bestelenen my time isimli şarkının söz yazarı
  • 13 kez oscar adaylığı kazanmış olan besteci, söz yazarı, yapımcı.

    --- spoiler ---

    diane warren is in an elite club. her 13th oscar nomination in the best original song category puts her among some of the greatest songwriters of all time. sammy cahn (23 nominations), johnny mercer (18 nods), alan menken (14 nominations), and even randy newman (13 nominations). ın fact, she’s been recognized by her peers in the academy more than legends such as henry mancini (11 nods), burt bacharach (5 nods), or elton john (4 nods), among others. but besides the fact she’s the only woman in the group (historic in its own right), she’s unfortunately also the only one who hasn’t taken home a trophy yet.

    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap