şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
 • algıda seçiciliktir.

  ayrıca herkes gider mersine biz gideriz tersine deyişine güzel bir örnektir. dibek kahvesi nedir arkadaşım? 1000 yılı aşkın bir kahve öğütme metodudur. kahve aynı kahve, pişirme yöntemi aynı pişirme yöntemi, su aynı su, kahvenin kafasına kafasına havaneli indirince nasil tadı "olumlu yönde" değişir bunu aklınız kesiyor mu? ne kadar çabuk kabul ediyorsunuz ve etkisi altında kalıyorsunuz bazi "süslenerek anlatılmış" şeylerin. bu algıda seçicilik hali, ister "dibek kahvesi" denilen ve teknoloji karşısında hiçbir geçerliliği kalmamış, üstelik son derece yanlış bir öğütme yöntemi olsun, ister kahve hariç herhangi başka bir konu olsun illaki var.

  eğer ki yuzyıllar evvel dedeleriniz elektrikli, dakikada bilmem kaç gram ve bilmem kaç mikron öğütebilen makinelere sahip olsaydı sizin şu an "özünüze dönmek" olarak nitelendirip nostalji rüzgarlarıyla sempati dolu yaklaştığınız dibek kahvesine şalvarı indirip totoları ile gülerdi.

  bu ulkeye turk kahvesi için neredeyse tek tip çekirdek girmektedir arkadaşım. x firmanın sattığı turk kahvesi de y firmanın sattığı turk kahvesi de aynı kahvedir. arada çok istisnai firmalar biraz daha farklı kahve getirtmektedir turk kahvesi için, ki o da aynı ulkeden yani brezilyadan gelmektedir. kahve aynı kahveyken turk kahvesinin tadına etki edecek etkenler; kavurma yontemi, kavurma derecesi, kahvenin tazelik durumu ve kahvenin öğütülme kalitesidir.

  kahve hangi yöntemle pişirilirse pişirilsin, çekirdek çekildikten sonra "mümkün olan en kısa sürede" yani anında hazırlanmalı ve tuketilmelidir. çekilmiş kahve hızla bayatlar. çekme süresi uzadıkça da elinizdeki kahve çekirdek bile olsa öğütme işlemi başladığı andan itibaren bayatlama süreci de başlamış demektir.

  şimdi bu bilgiler ışıgında, sen elinde taş yada tunç devrinden kalma bir aparatla yine taş yada tunç devrinden kalma bir oyugun içerisinde kahve öğütüyorsun ve bununla hazırlanan kahvenin emsallerine göre "enfes" oldugunu söylüyorsun öyle mi? yuh! dibek taşsa her vuruşta ondan kopan ve kahveye karışan parçalardır belki o lezzeti katan. durum o kadar komik ve o kadar enayi yerine konuluyorsunuz ki müşteri olarak, bir dolu dibek kahvesi geyiği ile ortaya atılan firmanın mekanik bir kolla dibekte kahve döver gibi yaptığını ama içerde makineden öğütülmüş kahve kullandığını (hatta çok daha onceden ogutulmuş) buraya yazmakta sakınca gormuyorum. sizin fincanına 2-3 lira verdiginiz kahveyi elleri nasır tuta tuta, terleye terleye dibekte doveceklerini sanıyorsanız aldanıyorsunuz. dibekte dovulmuş kahvenin "daha iyi" oldugunu dusunuyorsanız da aldanıyorsunuz zira iyi öğütme demek homojen partikullerden oluşmuş kahve demektir. kafasına vura vura onu anca parçalar ve irili ufaklı tozlar elde edersiniz bu da kahvede istenmeyen negatif bitter tatlara sebep olur.

  artı mermer, granit, ahşap ve pirinç havanlarda birer avuç kahve dövün bakalım kaç dakikada turk kahvesi inceliğine gelecek. ben şahsen hepsiyle yaptım, siz de deneyin derim. oturtup her birinize gozu kapalı test yaptırsam hangisi dibek kahvesi hangisi değil onu da çözemeyeceginize emin olunuz* bu manada dibek kahvesi son derece ucuz bir pazarlama oyunudur. tıpkı aromalı turk kahvesi saçmalığı yada hare kremali ve turk kahveli likor uydurmacasi gibi.

  ayrıca bir konuda yorum yazmak için bile oncelikle bilgi sahibi olmak lazım inancındayım, aksi taktirde dalga geçilen gazete haberleri yorumcularından fark kalır mı? bu nedenle okuyunuz

  (bkz: nescafe yi sekersiz icen insanlar/@kahvedelisi) öncelikle buna bakın ki, mesaj sonunda verilen fotografi inceleyebilin. her yerde satılan turk kahvesinin kavrulmamış halinin içinden çıkanlar ordadir. kavrulduğunda goremediginiz ayıla bayıla içtiginiz kahve odur.
  (bkz: turk kahvesi/@kahvedelisi)
  (bkz: kopuklu turk kahvesi nasil pisirilir/@kahvedelisi)
  (bkz: taze kahve/@kahvedelisi)
  (bkz: cekirdek kahve/@kahvedelisi)
  (bkz: cig cekirdek kahve/@kahvedelisi)
  (bkz: kavrulmus kahve cekirdegi kokusu/@kahvedelisi)

  * *
153 entry daha

hesabın var mı? giriş yap