şükela:  tümü | bugün
 • mide fıtığı ameliyatım (bkz: laparoskopik nissen fundoplikasyonu) sonrasında doktorumun verdiği, yemeklerle beraber alınan ilaç. yemeklerin midede şişkinlik yapmasını önlemektedir.
 • yakışıklı buscopan.
 • 9 yıldır süren mide- bağırsak bölgemdeki periyodik ağrılar sebebiyle doktorumun yazdığı ilaç. fmf (ailesel akdeniz ateşi) şüphesiyle gittim lakin serum ve ağrı kesiciyle ağrılarım geçtiği için doktor fmf şüphesini eledi, ayrıca gen testi sonuçlarım da temizdi. son çare bu ilacı verdiler. sanırım bağırsak akutundan süpheleniyorlar.

  3 ay sonra gelen edit: aralıksız kullanmaya devam ediyorum ağrılarım tamamen geçti lakin akıntı yapıyor malum bölgeyi sürekli temizlemek zorunda kalıyorsunuz.

  4 ay sonra gelen edit: dicetel kullandığım süreçte yine atak geçirdim. %90 fmf hastasıyım, gün itibariyle dicetel'i bırakıp kolşisin'e başladım.
 • her bir tablet 50 mg pinaveryum bromür içerir. bağırsak veya safra kanalındaki spazmın ve ağrının rahatlatılmasını sağlar.
 • az önce doktorun reçeteme yazdığı ilaç.

  son yıllarda çok afedersin yellenme periyodlarım sıklaştı ve şiddeti arttı.
  son aylarda ise gaz meselesi beni zor durumda bırakmaya başladı.
  olur olmaz yerde osuramıyorsun tabi durmadan.
  geceleri kendi osuruk sesime sıçrayarak uyanmaya başlayınca artık bu osuruğun sonu yok diyerek bugün doktora göründüm.

  günde 3 öğün tok karna alacağım.
  gastroenterolojiye de görünmemi tavsiye etti.
 • mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlardan yalnızca biri.

  uzun yıllardır hayatımı beynim değil de ne yazık ki bağırsaklarımın keyfi yönetiyor. çok çok korkunç bir durum hayat kaliteniz dibe vuruyor. hani derler ya bağırsaklar ikinci beyin diye bu kesinlikle doğru. velhasıl ben gene dellendiğim bir zaman dahiliye uzmanına göründüm, dedim böyleyken böyle lanet olsun yani böyle hayata yaşamıyorum ben dedim, boklar dedim benim hayatımı kontrol altına almış dedim. dedi ki anlatımınız tam olarak huzursuz bağırsak sendromuna uyuyor, sizin bağırsaklar huzursuz olmuş delirmiş dedi. akabinde de fodmap diyeti diye bir şey önerdi ve bu ilacı verdi. yemeklerden yarım saat önce günde üç kere iç dedi. hiçbir etkisi olmasa da acayip bir etkisi olsa da 2 ay boyunca kullanman elzem dedi. bakalım başladık kullanmaya. işler sanki biraz normale döndü.

  edit: 2. aydan itibaren ilaç etki etmemeye başladı ve eskiye döndüm. ama o 2 ay hayatımda yaşadığım en iyi 2 ay olabilir... diyetlerin bu işe faydası olmadığını düşünüyorum. fodmap dahil tavsiye üzerine diğer şeyleri de denedim, tamamen kafasına göre takılan bir organdan bahsediyoruz. insanların kokusunu aldığında tuvalete koştuğu yiyecek/içecekleri ben kilo kilo yesem -afedersiniz- normal yoldan çıkartmakta zorlanıyorum. korkunç bir durum. bunun bir de beraberinde kanal makat çatlağı denen bir bok var ki o iyice korkutuyor beni. bakalım...
 • bağırsak ve safra kanalina etki eden bir ilaçtır.
  safra kanalı safranın karaciğerinizden mide sonrasindaki açıldığı kanaldir.
  spazm ve mide krampi geçirmeye (kuvvetli şekilde) neden olan hastaliklarda bu ilaç spazm ve agrilari rahatlatmaya yardımcı olur. ishal, kabizlik, şişkinlik ve cokca yellenme durumlarinda da tesir eder.
  (bkz: gıda zehirlenmesi)
 • irritabl bağırsak sendromu için doktorumun yazdığı ama etki etmeyen ilaç, 50mg (bkz: pinaveryüm bromür) içeriyor.
 • gaz sıkışması sorunu için de verilir. gaz sıkışması bünyede nefes darlığı ve kalp çarpıntısı yapabilir.

hesabın var mı? giriş yap