• 1. bahar festivalini "geleneksel" yapan ve 2. sini yapmayan üniversite
  • kendinden olmayana yaşama hakkı tanımayan fethullah gülen cemaati, bu kurumu da zaptetmiş:

~
    "...ağustos 2008’de dicle üniversitesi’nde rektörlük seçimleri yapıldı. bu seçimler sonucunda üçüncü olan ve 22 temmuz 2007 seçimlerinde akp'nin diyarbakır milletvekili adayı olan ayşe jale saraç, yök ve cumhurbaşkanının tercihleriyle rektör oldu. rektörlük seçimleri öncesi demokratik söylem ve vaatlere karşılık eski alışkanlıkların aynen devam ettirildiğine tanık olduk. tek fark yapılanların daha bir pervasız oluşuydu. öğretim elemanı alımları bilimsel liyakat ve objektif kriterler baz alınarak değil, tamamen ideolojik ölçütlere göre belirlendi.

bir dönemin yaklaşımı atatürk ilke ve inkılapları'na bağlı olmayı yeterli kriter olarak görüyorken, yeni dönemde belli cemaatlerle organik ilişki içinde olmak tek kriter haline geldi. bu vesileyle belirtmek gerekirse önceki dönemlerin görece daha insaflı davrandıklarını öne sürebiliriz. çünkü 80'li ve 90‘lı yıllar boyunca sadece kemalist görüşlere sahip kimseler değil, çeşitli cemaatlere bağlı, dindar kimliği belirgin pek çok öğretim elemanının da üniversitelerde kadro alabildikleri bir gerçek. hatta bu iki kesim dışında kalan demokrat kimseler de bir şekilde üniversitelere girebildiler.

ancak a. jale saraç döneminden itibaren birkaç cemaat dışında hiçbir kişinin dicle üniversitesi'ne öğretim üyesi olarak girebilmesi mümkün değil. dahası mevcut kadrolarda bulunan ve yeni yönetimle farklı fikirlere sahip öğretim üyelerinin üniversiteden uzaklaştırılmaya çalışılmasıdır. yaklaşık iki yıllık süreçte 40'tan fazla öğretim üyesi yapılan baskılara dayanamayarak istifa etti. istifa etmeyenler ya sudan bahanelerle soruşturmalara uğrayarak görevlerinden alınıyor ya hak ettikleri kadrolar verilmiyor ya da doğrudan öğretim üyeliğinden atılıyor..." (dicle üniversitesi'nde neler oluyor)
    ~
  • sadece yaz sıcağıyla değil, aynı zamanda cemaat ateşiyle de yanmaktadır.

(bkz: not because but because)
  • kocaman arazisi olan ve bu araziyi, parasini sadece ögretim görevlileri ve tip fakültesi icin harcayan üniversite.
  • sözlükte hakkında en az giriş yapılmış üniversitelerden biri olmakla beraber tipik bir taşra üniversitesinin çektiği her türlü sorunlara ek olarak; diyarbakır'ın farklı alanlarına dağıtılmış birbirlerine uzak fakülteler üretme poltikasına yenik düşmüş, tıp fakültesi ve diş hekimliği haricindeki bölümlerinin türkiye ortalamasının çok gerisinde olduğu ve ciddi manada akademisyen eksikliği çektiği üniversitedir..öğrenci profilinin politik olarak "aktivist" denebileceği bir oratamda olmasına rağmen sosyal alan bulma sıkıntısı çektiği ve ne yazık ki çoğunlukla islamcı çizgiye yakın akademisyenlerin kısır anlayışlarına terk olunmuş, bir şekilde yaşam idame ettirmeye çalışan üniversitedir..
  • (bkz: üç camisi olan üniversite)

sürekli büyüyor efendim, durduramıyoruz.
  • türkiye'deki üniversitelerin çoğu gibi yapılan herhangi bir bilimsel çalışmayla değil de daha çok siyasi olaylarla gündeme gelen ve yine bu haliyle sözlükte yer alan diyarbakır'da bulunan üniversite.
  • allah-u ekber bağırışlarıyla elinde satır ve sopalarla, polisin destek ve hafif sulamalarıyla öğrenci avına çıkıldığı üniversite. rektörünün de hizbullahçılara destek çıktığı gelen haberler arasında.

sözün kısası, üniversite demeye bin şahit lazım. cihada çıkmış adamlar, cemaatçi kadrolaşma bir yandan hizbullah terörü diğer yandan...

http://haber.sol.org.tr/…n-gaz-bombasi-haberi-71155

http://www.youtube.com/watch?v=gao3fdrhomc
  • 2004-8, elt. öğretmen lisesine gitmeden öğretmen olmaya çalışırken kendimi bulduğum üniversite.
    47 yaşındadır. (bkz: akademik kültür)
    gömen arkadaşlar 90 sonrası kurulan üniversiteleri görseler şükür namazına dururlar.
    2000 ve sonrasını hiç saymıyorum.
    biliyorum, çok farklı bir ortamın içine düştünüz, etrafınıza şaşkın şaşkın bakıyorsunuz ama rastgele bir yerde değilsiniz. bulunduğunuz yer anadolu'nun çoğu şehrini (evet, bazı denize kıyısı olanları da) cebinden çıkarır. şimdi öyle gelmiyor biliyorum ama üniversiteniz de öyle. bunu son zamanlarda akademik trafiği yüksek biri olarak söylüyorum.
    ama ne yazık ki siz bunu oradan çıkınca fark edeceksiniz.
    tadını çıkarın.
  • jeneratörüne bedava mazot doldurtmak için diyarbakır için çok önemli olan yüksek gerilim enerji hattına engel olmaya çalışan üniversite.
hesabın var mı? giriş yap